Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye ve Suriye’de Deprem için desteğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye ve Suriye’de Deprem için desteğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Cenevre Merkezden yapılan açıklamada;

6 Şubat 2023’te Türkiye’nin güneyini ve Suriye’nin kuzeyini bir dizi büyük deprem ve ardından yüzlerce artçı sarsıntı vurdu. İlk depremlerde binlerce hayat kaybedildi ve etkilenen bölgelerde altyapının tahrip olması ve donma sıcaklıkları göz önüne alındığında binlerce kişi daha risk altında.

Depremlerin hemen ardından ve sonraki günlerde yapılan çalışmalar, çöken binaların enkazı arasında hayatta kalanları bulmak için arama kurtarma çalışmalarına odaklanıyor. Diğer acil ihtiyaçlar, fiziksel yaralanan insanlara tıbbi bakım sağlanması ve evlerini kaybeden herkese yiyecek, içme suyu ve barınma sağlanmasıdır. Temel sağlık hizmetlerine sürekli erişimin sağlanması da kritik öneme sahiptir.

DSÖ hem Türkiye hem de Suriye’deki müdahaleyi çeşitli şekillerde desteklemektedir:

  • Hayat kurtaran ilaçların ve diğer tıbbi malzemelerin gönderilmesi;
  • Acil Sağlık Ekipleri Ağı’nın, ihtiyacı olanlara bakım için temel sağlık hizmetleri ve malzemeleri sağlamak üzere etkinleştirilmesi;
  • Suyla bulaşan, bulaşıcı ve solunum yolu hastalıklarının devam eden sürveyansını ve tespitini ve ayrıca herhangi bir salgına hazırlıklı olmayı sağlamak için hastalık sürveyansı ve hızlı müdahale ekipleriyle irtibat;
  • Ruh sağlığı ve psikososyal tepki için destek.

Halihazırda Türkiye ve Suriye’de görev yapan personel, iki ülkenin yerel yönetimlerine tam destek sağlıyor. DSÖ Bölge Ofisleri ve Genel Merkezinden müdahale çabaları ve konuşlandırmalar devam etmektedir.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi (Merkezi Kopenhag)’nden yapılan açıklama

Türkiye ve Suriye’deki Depremlere Hayat Kurtaran Müdahale

6 Şubat 2023’te, Türkiye’nin güneydoğusunda, Suriye Arap Cumhuriyeti sınırına yakın bir yerde bir dizi büyük deprem meydana geldi. Bunlar ve yüzlerce artçı sarsıntı, sınırın her iki tarafında önemli yıkıma neden oldu, her iki ülkede de binlerce can aldı ve sağlık tesisleri de dahil olmak üzere temel altyapıya zarar verdi veya yok etti.

Bunlar, bir yüzyılda bölgeyi vuran en güçlü depremlerden bazıları oldu ve Türk Hükümeti’nin talebi üzerine – DSÖ ve diğer Birleşmiş Milletler ortakları da dahil olmak üzere – küresel bir insani müdahaleye yol açtı.

Türkiye, bir DSÖ Avrupa Bölgesi Üye Devletidir ve DSÖ/Avrupa ve Türkiye’deki DSÖ Ülke Ofisi, DSÖ Genel Merkezi, DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi ve DSÖ Suriye Ülke Ofisi ile ortaklaşa müdahaleyi desteklemektedir.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi hem afetin hemen sonrasında hem de uzun vadeli iyileşme aşamasında kritik sağlık ihtiyaçlarını belirlemek ve bunlara yanıt vermek için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve diğer paydaşlarla birlikte çalışmaktadır. DSÖ, Türkiye Hükümetini ve halkını hem şimdi hem de gelecekte desteklemeye kararlıdır.

Türkiye ve Suriye’de ilk ihtiyaç değerlendirmelerine dayalı olarak, 10 Şubat 2023 itibarıyla acil hizmetler ve acil sağlık ihtiyaçları için ön tahmini finansman gereksinimi olarak 42.789.771. ABD Doları kaynak ayırmış ve ilk insanı ve tıbbı yardım desteğini bölgeye göndermiştir. DSÖ’nün detaylı yardım listesi ve neler yapılacağı konusundaki bilgiye aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

DSÖ’nden Flaş Çağrı – Türkiye ve Suriye’de Deprem Müdahalesi (10 Şubat 2023)  

Haber Bekir Metin, 13 Şubat 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir