Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve FIFA, Sağlıklı Bir Yaşam için Cenevre’de 4 yıl süreli bir İşbirliği Anlaşma İmzaladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve FIFA, Sağlıklı Bir Yaşam için Cenevre’de 4 yıl süreli bir İşbirliği Anlaşma İmzaladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) , sağlıklı bir yaşam konusunda farkındalığı artırmak için bir araya geldiler.

DSÖ Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ve FIFA Başkanı Gianni Infantino, Tüm Dünya Ülkelerinde futbol aracılığıyla sağlıklı yaşam biçimini teşvik etmek için 4 yıllık bir işbirliği Anlaşmasını, 4 Ekim 2019 tarihinde Cenevre’de imzaladı.

Cenevre’de, 4 Ekim 2019 Cuma günü düzenlenen bir törenle, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve futbolun dünya yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) , sağlıklı bir yaşam tarzının yararları hakkında farkındalığı artırmak için bir araya geldiklerini açıkladı.

DSÖ’nün Cenevre Merkez Ofisinde; DSÖ ile FIFA bir İşbirliği Anlaşması imzalayarak, her iki kuruluş da küresel çapta futbol yoluyla sağlıklı yaşamayı teşvik edecek dört yıllık bir işbirliğine karar verdi ve potansiyel olarak mesajı büyük sayılara ortaya koydular.

FIFA Başkanı “2018 Dünya Kupasını neredeyse Dünya nüfusunun yarısı izledi.” dedi ve DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ile ortaklığın başlatıldığını söyledi. “Bu, daha uzun ve sağlıklı yaşamların sürdürülmesi için bilgi sahibi olan milyarlarca insana ulaşmamız için ekip oluşturmamızın çok büyük bir potansiyeli olduğu anlamına geliyor” dedi.

FIFA lansmanında iki küresel kuruluş arasındaki bağlantıdaki memnuniyetini ifade eden FIFA Başkanı Gianni Infantino tarafından temsil edildi: “Futbol eşsiz ve evrensel bir dildir ve platformumuzu ve ağımızı sağlık girişimlerini desteklemek için kullanmak istiyoruz. Tüm dünyada sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek bizim amacımızın başında gelmektedir.”

Sigaraya kırmızı kart gösteriliyor

İzleyicileri sigarayı bırakma konusunda ikna etme çabaları, 2018 Dünya Kupası da dâhil olmak üzere, sigara karşıtı kampanyalarda işbirliği yapmış olan DSÖ ve FIFA arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak artırılacak.

WHO (DSÖ), yönetim organları tarafından düzenlenen etkinliklerde tütün içermeyen ortamların sağlanması, Ulusal Futbol Federasyonlarının tütün içermeyen politikalar benimsemelerini teşvik etmek ve FIFA’ya hijyen ve hastalık önleme dahil bir dizi sağlık konularında teknik danışmanlık sağlamak için FIFA ile birlikte çalışacaktır.

DSÖ ve FIFA Kuruluşlarının Amacı:

  • Futbol yoluyla sağlıklı yaşam tarzlarını savunmak,
  • FIFA ve Ulusal Futbol etkinliklerinde, tütün içilmemesi için politikalar geliştirip uygulamak ve DSÖ’nün sağlık konularında tavsiyelerde bulunmasını sağlamak,
  • FIFA etkinliklerinde sağlık ve güvenlik alanında kalıcı iyileştirmeler geliştirmek.
  • Her seviyede “güzel oyun” oynayarak fiziksel aktiviteye katılımı artırmak için programlar ve girişimler geliştirmektir.

Dört yıl boyunca, Ulusal Dernekler, futbolcular, antrenörler ve gönüllüler için ortak programlar ve girişimler sonucu; İnsanların futbolla ilgili etkinliklerde sağlıklı yaşam için hareket etmelerine yardımcı olacaktır.

Halkın ve toplulukların,  genel bir amaç etrafında toplanmasında sporun önemi uzun zamandır BM Sistemi tarafından kabul edilmiştir:

Nisan 2019 ayında Uluslararası Kalkınma ve Barış için Spor Günü’nü kutlayan Genel Sekreter Yardımcısı Amina Mohammed,  2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi (2030 Agenda for Sustainable Development) nin sporu “sürdürülebilir kalkınmayı sağlayan kişi” olarak tanımladığını belirtti.

Anlaşmanın Detayını görmek için;

İşbirliği Anlaşması (Memorandum of Understanding)

Kaynakça:

DSÖ Cenevre Merkezi Haberi (4.10.2019)

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir