Dünya Sağlık Örgütü’nden Flaş Aşı Hamlesi… Moderna’nın Aşısı Ne Kadar Etkili?

Dünya Sağlık Örgütü’nden Flaş Aşı Hamlesi… Moderna’nın Aşısı Ne Kadar Etkili?

Dünya Sağlık Örgütü’nden üst düzey bir yetkili bugün (15.12.2020) yaptığı açıklamada, Pfizer firmasının yetkilileri ile yaptıkları görüşmede Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin geliştirdiği koronavirüs aşısını mümkün olan en kısa sürede küresel kullanıma sunmak için süreci değerlendirdiklerini söyledi.

DSÖ kıdemli danışmanı Bruce Aylward, Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın daha yoksul nüfuslara uygun seviyelerde fiyat belirleme konusunda “uygulanabilir bir taahhüt” verdiğini söyledi.

Önümüzdeki haftalarda daha fazla üreticinin COVAX Aşı Kuruluşuna ( tesisine) sağlayıcı listesine katılacağına dair bazı haberler beklediğini de sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Uğur Şahin Kimdir?

BioNTech’in CEO’su olan Prof. Dr. Uğur Şahin, aynı zamanda Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi’nde çalışıyor.

55 yaşındaki Şahin, daha önce de eşiyle birlikte kurucusu olduğu Ganymed adlı ilaç şirketinin Bilimsel Tavsiye Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu.

İmmünolog ve Onkolog olan Şahin, İskenderun’da doğduktan sonra dört yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya göçmüştü.

Babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışan Şahin’in hayali doktor olmaktı. Bir fabrika işçisinin çocuğu için ulaşması zor bu hayali gerçek kılan Şahin, bugün eşiyle birlikte Almanya’nın en zengin 100 kişisi arasında. İngiliz Telegraph gazetesine göre çift, ilk şirketleri Ganymed’i 1,4 milyar euroya satmıştı. BioNTech’in piyasa değer ise 20 milyar euroyu aştı.

Dr. Özlem Türeci Kimdir?

Melanom adı verilen cilt kanserine karşı bir aşı üzerine çalışmalar yürüten Dr. Uğur Şahin’in eşi Dr. Özlem Türeci, firmanın ‘baş tıp görevlisi’ olarak aşının geliştirilmesinde büyük rol oynadı.

Prof. Dr. Şahin, koronavirüsün yayılması üzerine bu alanda aşı çalışmalarına yöneldi. Şahin, 1996’da Nobel Tıp Ödülü alan İsviçreli bilim insanı Rolf Zinkernagel ile birlikte çalışırken 2008’de BioNTech şirketini kurdu.

BioNTech’te bugün 80 civarında bilim insanı kanser üzerine araştırmalar yapıyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden açıklama: Moderna’nın koronavirüs aşısı 94,1 etkili

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Moderna ilaç şirketi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının yüzde 94,1 oranında etkili olduğunu duyurdu.

FDA, Moderna’nın koronavirüse karşı yüzde 94,1 oranında etkili olduğunu ve herhangi bir güvenlik endişesi yaratmadığını açıkladı. Moderna tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının 18 yaş üzeri yetişkinlerde etkili olduğu duyuruldu. FDA tarafından aşının beklentileri karşıladığı belirtildi. New York Times gazetesinin aktardığına göre, 30 binden fazla kişiyle aşı test edildi. Bir kısmında ciddi yan etki olmayan baş ağrısı ve yorgunluk görüldü. Haberde yaklaşık 6 milyon dozun dağıtımının önümüzdeki hafta başlayabileceği belirtildi.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir