Dünya Sağlık Örgütü’nden Flaş Koronavirüs Kararı!

Dünya Sağlık Örgütü’nden Flaş Koronavirüs Kararı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesine bağlı 53 Üye ülkede koronovirüs nedeniyle gerekli her türlü tedbirin alındığı, DSÖ yetkililerinin Türkiye dahil tüm üye ülkelerin Sağlık Bakanlıkları ile doğrudan ilişki içerisinde olduklarını ve her üye ülkenin bu konuda en üst düzeyde gelişmeleri yakından takip ettikleri ortaya koydular.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi web sitesinde 2 Mart 2020 tarihi itibariyle 53 üye ülkenin 31 Ülkesinde korona virüs vakası görüldüğü; İtalya’da 1.689, Almanya’da 129, Fransa’da 100, İspanya’da 66, İngiltere’de 36, İsviçre’de 24, Norveç’te 19 vakanın tespit edildiği ve Avrupa kıtasında 36 ölü tespitinin yapıldığı ilan edilmiştir.

Detaylı bilgi için: Avrupa’da Covid-19 Durumu (COVID-19 situation in Europe)

—————————————————-

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus (29.02.2020)

Dünya Sağlık Örgütü, Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) için küresel risk seviyesini “yüksekten”, “çok yüksek” seviyeye çıkardı  

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 29 Şubat 2020 tarihi itibariyle, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için küresel risk seviyesini “yüksekten“, “çok yüksek“e çıkardıklarını duyurdu.

Ghebreyesus, DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Küresel risk seviyesini yüksekten, en yükseğe çıkardık.” dedi.

Virüsün görüldüğü ülkelerin doğru önlemlerle bunu kontrol altına alabileceklerini belirten Ghebreyesus, DSÖ yetkililerinin “dünyanın tamamına yayılmadığı” gerekçesiyle “pandemi” durumu ilan etmediğini dile getirdi.

Ghebreyesus, Kovid-19’un ortaya çıktığı Çin’de bu sabah itibariyle toplam vaka sayısının 78 bin 959’a ulaştığını, virüs nedeniyle ölen kişi sayısının da 2 bin 791 olduğunu ifade etti.

Çin dışında ise bugün itibariyle 49 ülkede 4 bin 351 vaka tespit edildiğini bildiren Ghebreyesus, bu ülkelerde 67 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Ghebreyesus, dünden bu yana Danimarka, Estonya, Litvanya, Hollanda ve Nijerya’da ilk vakaların bildirildiğini, tüm bu vakaların İtalya’daki salgınla bağlantılı olduğunu ifade etti.

Ghebreyesus, Kovid-19 vakalarının İtalya’dan 14 ülkeye ve İran’dan 11 ülkeye yayıldığını söyledi.

“Vaka sayısında ve son birkaç gün içinde etkilenen ülke sayısında devam eden artış açıkça endişe verici.” diyen Ghebreyesus, DSÖ uzmanlarının, Kovid-19’un küresel düzeyde yayılma riski ve etkisine ilişkin değerlendirmelerini hızlandırdıklarını kaydetti.

COVID-19 (Coronavirus Disease 19) – causes, symptoms, diagnosis, treatment, pathology

COVID-19 (Coronavirus Hastalığı 19) – Nedenleri, Belirtileri, Tanı, Tedavi, Patoloji   

How to protect yourself against COVID-19 – Kendinizi COVID-19’a karşı nasıl korursunuz 

————————————————————————-

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu

DSÖ Türkiye Temsilcisi’nden corona virüs açıklaması: 4 bin uzman çalışıyor (Zeynep BİLGEHAN, Hürriyet, 27.2.2020)

Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, koronavirüsle ilgili dünyadaki ve Türkiye’deki son gelişmeleri beş soruda yanıtladı. Pavel Ursu virüsün aşısı ve tedavisinin bir an önce geliştirilmesi için tüm dünyadan 4 bin uzmanın bir araya getirildiğini söyledi.

Koronavirüsle ilgili son gelişmeler neler?

– Dünya Sağlık Örgütü, ismi daha sonra COVID-19 olarak değiştirilen Coronavirüs 2019 salgınıyla ilgili 30 Ocak 2020 tarihinde ‘Uluslararası halk sağlığı acil durumu’ ilan etti. Bu ilanın amacı, dünyanın bu salgınla mücadele için birlikte çalışması gerektiğini duyurmak. Tanımlar ve terminoloji bir yana, ülkelerle virüsün yayılmasını sınırlandırmak için hep birlikte çalışıyoruz. 26 Şubat itibariyle 38 ülkede COVID-19 vakasına rastlandı ama bu veri her saat değişebiliyor. Şu an tüm dünyada 81 bin 980 vaka var. Bunların 2 bin 762’si ölümle sonuçlandı. Çin’deki 78 bin 190 vakanın 2 bin 718’i ölümle sonuçlandı.

WHO, bugüne kadar salgınla mücadele için neler yaptı, hangi aşamadayız?

– Tüm dünyadaki ofislerimizde bilim insanlarıyla, klinisyenlerle, hastalık takibi yapanlarla, devletlerle, tedarik zinciri uzmanlarıyla, kamu ve özel sektörden paydaşlarla global, ulusal ve yerel seviyelerde ortak çalışıyor ve karantina ile hafifletme önlemleri için teknik destek sağlıyoruz. Ayrıca sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik rehberler hazırlıyor, sağlık altyapısı zayıf ülkelere destek veriyoruz. Bugüne kadar 12 bin kilo malzeme Batı Pasifik, Güneydoğu Asya ve Afrika ülkelerine yollandı. Ayrıca hastalığın teşhisi için 250 bin kit dünya çapında 159 laboratuvara gönderildi. Virüsün aşısı ve tedavisinin bir an önce geliştirilmesi için tüm dünyadan 4 bin uzman bir araya getirildi. Ayrıca mevcut hastaların tedavisi için çalışan klinik uzmanlardan da an be an bilgi ve vaka paylaşımı yapılıyor. OpenWHO.org üzerinden COVID-19’un teşhisi, önlenmesi ve kontrolü için herkesin katkı sunduğu, eğitimler verdiğimiz online bir platformumuz var.

COVID-19 vakalarının yüzde 99’u Çin’de… Ancak başka ülkelerden de hızla artan ölüm vakaları duyuyoruz. İran’da 26 ölü var. Sınır ülkesi olarak Türkiye şu an güvenli mi?

– Riski görüş açımızda tutmamız gerekiyor. Vaka tespit edilmiş ülkelerin sınırlarında daha yüksek olsa da, risk sadece buralarla değil. Örneğin Brezilya, İtalya’dan okyanusla ayrılmış bir ülke ama hava taşımacılığıyla ülkeye gelen virüs ciddi bir risk oluşturabiliyor. Birbiriyle bu kadar bağlantılı dünyamızda virüsün vaka görülmüş bir ülkeden diğerine taşınması yalnızca an meselesi… Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Sağlık Bakanlığı, şu an virüsün ‘kontrol altında tutulması’na hazırlıklar, teşhis, izolasyon tedavisi, temas takibi, toplumsal risk bilgilendirmesi konuları üzerine birlikte çalışıyor. Şu an Türkiye’de tespit edilmiş bir vaka bulunmuyor.

Virüsün yayılmasında ülkelerin coğrafi veya kültürel farklılıkları etki gösteriyor mu?

– Bunu şu an bilmiyoruz. Bildiğimiz; salgının etkisi, geldiği ülkenin hazırlığına ve karantina şartlarına bağlı… Ülkelerin coğrafi koşulları, nüfusları ve kültürel özelliklerinin virüse karşı acil müdahale planlarının oluşturulurken göz önüne alınıyor.

Türkiye’de her alandan her doktor kendi önerilerini söylüyor. Her doktordan duyduğumuz öneriyi dikkate almalı mıyız?

– Şu ana kadar COVID-19’a karşı herhangi bir ilacın veya geleneksel tedavinin işe yaradığına dair bir kanıt yok. Çoğu vaka hafif geçiyor ve semptomlara göre tedavi ediliyor. Bazı vakalarda hastalık ilerleyip ağırlaşıyor. Bu durumlarda oksijen ve ventilasyon gibi destekleyici tıbbi yöntemlerle müdahale ediliyor. Hastalığın tedavisi için klinik testler yapılmaya devam ediyor. Birçok firma aşı geliştirdiğine dair açıklamalarda bulunuyor ancak, aşının etkili olduğunun kanıtlanması için uzun süren test süreçlerinin tamamlanması gerekiyor. DSÖ, tüm üye ülkelerdeki Sağlık Bakanlıklarıyla doktorları ve diğer sağlık personelini eğitmek için çalışıyor. Halk olarak salgınla ilgili bilgileri Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü, AFAD gibi resmi kurumlardan ve onların onayladığı doktor ve profesyonellerden almalıyız.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir