Dünya Sağlık Örgütü’nün; Aşı’ da Eşitlik Beyannamesi Eylem Çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü’nün; Aşı’ da Eşitlik Beyannamesi Eylem Çağrısı

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, 18 Ocak 2021tarihinde Cenevre’de yaptığı açıklamada;

“Dünya feci bir ahlaki başarısızlığın eşiğindedir ve bu başarısızlığın bedelini dünyanın en fakir ülkelerinde yaşayanlar ve geçim kaynakları üzerinden ödenecektir.”

DSÖ Ocak 2021’de, yılın ilk 100 günü içinde tüm ülkelerde sağlık çalışanlarının ve yaşlıların aşılanmasını sağlamak için tüm ülkelere dayanışma içinde ve her birinin çıkarları doğrultusunda birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Bu harekete geçirme çağrısı, DSÖ’nün # Aşı Eşitliği Kampanyasının merkezinde yer almaktadır.

7 Nisan Dünya Sağlık Günü geldiğinde, pek çok küresel sağlık sorununun kökeni hem salgın hem de eşitsizliklerin üstesinden gelmek için bir umut sembolü olarak her ülkede COVID-19 aşılarının uygulanmasını sağlamak için ülkeleri ve şirketleri bu kampanyaya katılmaları için çağrıda bulunuldu.

Bu harekete geçirme çağrısı, aşıları, tedavileri ve teşhisi küresel olarak eşit bir şekilde dağıtmak için COVAX Birlikteliği ve  ACT Hızlandırıcı desteklenerek yerine getirilebilir.

Aşı’ da Eşitlik Beyannamesi  

Şimdi – Tüm sağlık çalışanları için aşı eşitliğini hızlandırmalıyız   

Sağlık ve tıp alanında çalışanlar, koronavirüs salgınına müdahalenin en ön saflarında yer almışlardır: Genellikle salgından etkilenenleri korumanın aşırı etkisine maruz kalmıştır.

Kadınlar, sağlık ve tıp alanında çalışanlarının büyük çoğunluğunu oluşturuyor ve profesyonellikleri, cesaretleri ve özverileri sayesinde, çoğu zaman en zor koşullarda, virüsten küresel ölüm oranı daha yüksek değil. Kaybettiklerimizin son anlarında onurlu muamele görmeleri onların şefkat ve insanlıklarına da teşekkür ediyoruz.

Eşi görülmemiş bilimsel çabalar nedeniyle, aşılar şu anda dünya çapında 70’den fazla ülkede dağıtılmıştır. Bu yerlerde sağlık çalışanları haklı olarak bunları ilk alan gruplar arasında yer almıştır. Düşük ve orta gelirli ülkelerin çoğunda, hastaneler hastalarla dolu olduğundan bu felakete karşı aşılamaya henüz başlamadı.

Bu adaletsizliği düzeltmek için hızlı hareket etmeliyiz. Birden fazla varyant, bu virüsle mücadele etmek için gereken sağlık araçlarına daha fazla ulaşa bilirlik ve hatta direnç gösteriliyor. Bu pandemiyi sona erdirmenin, gelecekteki varyantları durdurmanın ve hayat kurtarmanın en iyi yolu, sağlık çalışanlarından başlayarak hızlı ve eşit bir şekilde aşılama yaparak virüsün yayılmasını sınırlamaktır.

Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm ülkeleri sağlık çalışanlarını ve COVID-19 açısından en yüksek risk altında olan kişileri 2021’in ilk 100 gününde aşılanmaları için çağrıda bulundu.

Liderler bunu bir öncelik haline getirirse bu mümkündür. COVAX Birlikteliği ve COVID-19 teknoloji erişim havuzu (C-TAP) aracılığıyla, bilgi birikimini paylaşmak, üretimi ölçeklendirmek ve aşıların hızlı ve eşit bir şekilde yayılmasını sağlamak için uluslararası mekanizmalar zaten mevcuttur. 190’dan fazla ülke ve ekonomiden oluşan COVAX, 2021’de 2 milyar doz aşı temin etti ve bu ay içinde piyasaya sürülmeye başlanacak.

Bu amaçla, aşağıda imzası bulunan kuruluşlar ve bireyler olarak, küresel, ulusal ve yerel liderleri, sağlık çalışanları ve COVID-19 için en yüksek risk altında olanlardan başlayarak her ülkede adil bir şekilde kullanıma sunmayı hızlandırmaya çağırıyoruz. Bu, aşı üretimini büyütmeyi ve aşı milliyetçiliğini her fırsatta reddetmeyi içeriyor.

Özellikle çağrıda bulunuyor ve istiyoruzki;

  • Dünya Liderlerinden, COVAX Birlikteliğine katkılarını artırmak ve ulusal aşı uygulamasına paralel olarak COVAX ile dozları paylaşmaları.
  • Aşı Üreticileri, aşı üretimini büyütmek ve önümüzdeki yıllarda küresel aşı tedarikini önemli ölçüde artırmak için COVID-19 teknoloji erişim havuzu (C-TAP) ile bilgi birikimini paylaşmaları. Dahası, Dünya Liderlerinden sadece kendi ülkeleri için yeni ikili anlaşmalar yapmaları yerine, COVAX’a tedarik sağlamaya öncelik vermelerini istiyoruz.
  • Düzenleyici Kurumlar ve Kuruluşlar, Aşı onay süreçlerini güvenli ve bilinçli bir şekilde hızlandırmak için çalışmalıdırlar.
  • Sağlık Bakanlıkları, COVID-19 aşılarının sağlık çalışanlarına dağıtılması için birincil sağlık bakım sistemlerine yatırım yapmak ve bunları hazırlamak, cinsiyete ve yaşa göre öncelikle aşı tedariki, dağıtımı ve alımına ilişkin veri sistemleri geliştirmek amacıyla, DSÖ ve diğer uluslararası kuruluşlarla dağıtım, eşit uygulama ve etkiyi yönlendirmek için ulusal verileri de birlikte kullanmak için birlikte çalışacaktır.
  •  Tüm Hükümetler, COVID-19 aşılarının, sağlık çalışanları ve COVID-19 açısından en büyük risk altında olan kişilerden başlayarak, bakım noktasında ücretsiz olarak ve mali zorluk riski olmaksızın dağıtılmasını sağlamak için etkilenen topluluklara ve temel çalışanların seslerine öncelik vermelidir. Karar verme ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması tüm eylemlerin merkezinde yer almalıdır..

COVID-19 aşılarını hızlı ve adil bir şekilde dağıtmak, bu salgını sona erdirmek, ekonomilerimizi yeniden başlatmak ve gıda güvensizliği, eşitsizlik ve iklim krizi gibi zamanımızın diğer büyük zorluklarıyla mücadele etmeye başlamak için çok önemlidir.

Sağlık, COVID sonrası dünyadaki tüm gelişmelerin temelini oluşturmalıdır ve birinci basamak sağlık hizmetleri sistemlerine yatırım, bu pandemiyi sona erdirmek, bir sonrakine hazırlanmak ve herkes için sağlık vizyonunu hayata geçirmek için anahtar olacaktır.

Bizi bu krizden sırtlarında taşıyan sağlık çalışanları da dâhil olmak üzere dünyanın her yerinden insanlar, bu önemli anda doğru ve akıllı olanı yapmaları için liderlere güveniyorlar. Başarısız olursak tarih bizi sert bir şekilde yargılayacaktır.

Dünya “Sağlık Çalışanları Yılı” nda, nerede yaşarlarsa yaşasınlar hepimizi koruyan insanları korumak ve onlara yatırım yapmak için bir araya gelmeliyiz.

Sign the Declaration – COVID-19 Vaccine Equity Declaration – Aşı Eşitlik Beyannamesini İmzalayınız

Kaynak:

DSÖ Cenevre Merkezi, Basın Bülteni, 18 Şubat 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir