Dünya Sağlık Zirvesi 2022 Berlin’de başladı.

Dünya Sağlık Zirvesi 2022 Berlin’de başladı.

Dünya Sağlık Zirvesi, 16-18 Ekim 2022 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleşecek. Zirve’nin resmi açılış toplantısı 16 Ekim Pazar akşamı Berlin’de yapıldı.

2022 Dünya Sağlık Zirvesi, değişimi güçlendirmeyi, sağlık sorunlarına yenilikçi çözümler teşvik etmeyi, küresel sağlığı önemli bir siyasi konu olarak ortaya koymayı ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri: SKH 17 “Hedefler için Ortaklık” ruhuyla küresel sağlık tartışmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

2022 Dünya Sağlık Zirvesi, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere en acil konuları tartışarak “Sağlık için Seçim Yapmak” konusuna odaklanacaktır:

  • Sağlık ve Sağlığın İyileştirilmesi için Yatırım
  • İklim Değişikliği ve Gezegenimizin Sağlığı
  • Pandemi Hazırlık Mimarisi
  • Sağlık için Dijital Dönüşüm
  • Gıda Sistemleri ve Sağlık
  • Sağlık Sistemleri Dayanıklılığı ve Eşitliği
  • Barış için Küresel Sağlık

Açılış töreninin ana teması: Küresel Sağlığı Yeni Bir Düzeye Taşımak.

Açılış töreninde, Almanya Federal Şansölyesi Olaf Scholz şunları söyledi: “Önemli olan ulusal sınırlar ötesinde ağ oluşturma ve iyi işbirliği – özellikle küresel sağlık alanında. Farklı bilimsel disiplinler arasında ve ayrıca bilim, siyaset ve toplum arasında bir alışverişin olması gerekir. Berlin’deki Dünya Sağlık Zirvesi bunu temsil ediyor.”

BM Genel Sekreteri António Guterres önceden kaydedilmiş konuşmasında şunları vurguladı:

“Bu yılki Dünya Sağlık Zirvesi’nde alarmdan eyleme geçelim ve her insanın hak ettiği daha güçlü sağlık sistemlerini sunalım.”

DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, “COVID-19 salgını, küresel sağlık mimarisini düzensiz ve tutarsız olarak ortaya çıkardı, sömürdü ve şiddetlendirdi” dedi. “Küresel sağlığı yeni bir düzeye çıkarmak, ortak bir vizyona dayalı yeni bir küresel anlaşmaya, tutarlı ve kapsayıcı yeni bir küresel sağlık mimarisine ve yalnızca sağlığın iyileştirilmesine ve hastalıkların önlenmesine öncelik veren yeni bir küresel yaklaşıma ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor.”

Avrupa Komisyonu Sağlık ve Gıda Güvenliği Genel Müdürü Sandra Gallina şunları vurguladı: “Bunlar derin ve paylaşılan sorumluluk zamanlarıdır. Dünyanın, küresel sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için acil ve toplu eyleme ihtiyacı var ve AB, yaklaşmakta olan AB Küresel Sağlık Stratejimiz aracılığıyla bu çabada öncü bir rol oynamaya hazır.”

Dünya Sağlık Zirvesi Başkanı Axel Pries de uluslararası işbirliği çağrısında bulundu: “Bu zamanlarda, uluslararası alanda eşi görülmemiş bir şekilde birlikte çalışmalıyız. Küresel sağlık, barış, iklim değişikliği ve bunun sağlık üzerindeki sonuçları gibi konular ancak birlikte ve karşılıklı güven ile ele alınabilir.”

Diğer açılış töreni konuşmacıları:

Macky Sall, Afrika Birliği Başkanı, Senegal (Video)

François Braun, Fransa Dayanışma ve Sağlık Bakanı

Heyo K. Kroemer, CEO, Charité – Universitätsmedizin Berlin

Inger Ashing, CEO, Save the Children International

Bill Gates, Kurucu Ortak Bill & Melinda Gates Vakfı (Video)

Helga Mutasingwa, Küresel Gençlik Seferberliği, Tanzanya

John Nkengasong ABD Küresel AIDS Koordinatörü ve ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Sağlık Diplomasisi Özel Temsilcisi

Catherine Russell, UNICEF İcra Direktörü

Mark Suzman, CEO, Bill & Melinda Gates Vakfı

Axel R. Pries, Dünya Sağlık Zirvesi Başkanı

Catharina Boehme, Dünya Sağlık Örgütü

Spring Gombe, Müdür, Politika ve Savunuculuk, Market Access Africa

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir