Dünyada Koronavirüs Salgını Hızla Yayılmaya Devam Ediyor… İşte Dünya Ülkeleri ve Aldıkları Tedbirler…

Dünyada Koronavirüs Salgını Hızla Yayılmaya Devam Ediyor… İşte Dünya Ülkeleri ve Aldıkları Tedbirler…

  • ABD Başkanı Trump, Koronavirüs salgının tüm yaz sürebileceğini söyledi,
  • Fransa’da ülke genelinde kontrol noktaları kurulacak,
  • İngiltere politika değişikliğine gidiyor,
  • İspanya’da özel sağlık sistemi devletin kontrolüne giriyor,
  • Hollanda Başbakanı Rutte: Ülkede 1 yıl hayat durabilir,
  • İsviçre’de 8 bin ordu mensubu virüsle mücadeleye destek olacak,
  • Avrupa Birliği (AB) mecburi olmayan tüm seyahatleri 30 günlüğüne askıya alıyor.

Koronavirüsün ilk defa Çin’in Hubei bölgesinde 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan şehrinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıktı. Yeni tip koronavirüsün, 29 Aralık 2019’da deniz ürünleri ve canlı hayvan satan bir markette çalışan 4 kişide görüldü. Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden Dr. Zheng-Li Shi’nin liderliğindeki araştırmacılar virüsün ilk detaylı tanımını yaptıkları araştırmada, hücreleri enfekte eden virüsün fotoğrafını yayınladılar.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve 170’in üzerinde ülkeye yayılan koronavirüsün tespit edildiği kişi sayısı 15 Mart 2020 tarihi itibariyle, 169 bini, virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı yüzünden ölenlerin sayısı 6 bin 400’ü aştı. 

Koronavirüs hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılıyor. Gerçek zamanlı izleme haritası ise durumun ciddiyetini apaçık ortaya koyuyor.

Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi’nde yapılan harita , dünyadaki koronavirüs vakalarını takip ediyor

Harita bilgileri ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan verileri topluyor.

Harita için Tıklayınız

————————————————

Dünyada vaka sayısı 185 bini geçti.

Dünya genelinde ölü sayısı (17 Mart 2020 itibariyle) 7 bin 330 olarak açıklanırken vaka sayısı da 185 bini geçti. Enfekte olan 80.236 kişi ise iyileşti.

Hastalığın ilk çıktığı ülke olan Çin’de alınan karantina önlemleri ve sokağa çıkma yasağı sonrası yeni vaka ve ölü sayısında büyük bir azalma görüldü. Ülkede son bir günde 21 yeni vaka görülürken 13 can kaybı yaşandı. Çoğunluğu Hubei eyaleti ve Vuhan şehri olmak üzere ülkedeki ölü sayısı 3 bin 226 vaka sayısı da 81 bini geçti..

Türkiye’de ise henüz can kaybı yaşanmazken vaka sayısının en çok görüldüğü günü geride bıraktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 27 kişide daha virüs tespit edildiğini ve toplam vaka sayısının 47’ye çıktığını açıkladı.

ABD Başkanı Trump, Koronavirüs salgının tüm yaz sürebileceğini söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, ülke genelinde koronavirüs salgınından kaynaklı krizin yaz sonuna kadar, belki daha da uzun sürebileceğini söyledi. 10 kişiden daha kalabalık buluşmaların iptal edilmesi çağrısı yaptı.

Beyaz Saray’da 17 Mart 2020 tarihinde konuşan Trump, gelecek 15 gün boyunca 10’dan fazla kişinin bir araya geleceği mekanlardan uzak durulması gerektiğini, barlar, restoranlar, spor salonlarına gidilmemesi gerektiğini söyledi. “Ülke görünmeyen ama çok hızla yayılan bir düşmanla karşı karşıya” dedi.

ABD’de, 4.712 kişi koronavirüse yakalandı, 91 kişi hayatını kaybetti.

Pazartesi (16.3.2020) günü açıklanan koronavirüsten korunma rehberine göre, 60 yaş üzeri tüm Amerikalıların evde kalması, mümkün olan herkesin evde çalışması ve eğitimine devam etmesi istendi.

Keyfi seyahatler, zorunlu olmayan alışverişler ve sosyal etkinliklere ara verilmesi, yaşlıların kaldığı evlerden ve yurtlardan uzak durulması gerektiği belirtildi.

———————————————————————–

Fransa’da ülke genelinde kontrol noktaları kurulacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 16 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklamada koronavirüsün yayılmasını engellemek için evden çıkmama çağrısı yaptı ve sert seyahat yasakları getirildiğini duyurdu. Hasta insanların hastanelere götürülmesi için ordunun devreye girebileceğini söyledi.

Salı günü (17 Mart 2020 ) yerel saatle 12’den itibaren evden acil market alışverişi ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve işe gitmek dışında hiçbir sebeple çıkılmaması gerektiğini söyleyen Macron, bu önlemlerin en az iki hafta süreyle devam edeceğini açıkladı. Buna göre yasaklara uymayanlar cezalandırılacak.

Macron, “Sizden istediğim şeyin eşi görülmemiş olduğunun farkındayım, ama durum bunu gerektiriyor. Savaştayız. Başka bir orduya ya da ulusa karşı savaşta değiliz. Ama düşman tam burada, görünmez, yakalanması zor ancak ilerleme kaydediyor” dedi.

Virüsten etkilenenlerin sayısının ülkede her üç günde bir ikiye katlandığını belirten Macron, virüsün etkisini en fazla gönderdiği Almanya sınırındaki bir askeri hastanenin kullanılacağını söyledi.

Fransa’da 16 Mart itibarıyla 6.633 kişi koronavirüse yakalandı, 148 kişi de hayatını kaybetti.

Pazar günü yapılacak olan yerel seçimin ikinci turu da ertelendi. Macron, “Şu an odaklanmamız gereken tek şey salgın hastalıkla mücadele olmalı. Hükümet gerektiğinde bu konuda önlem almak için kararname çıkarabilir” dedi.

Büyük ya da küçük ölçekli iş yerlerinin etkilenmemesi için toplamda 300 milyar euro değerinde kredi verileceğinin duyurulduğu açıklamada Macron, hiçbir Fransız şirketi iflas riskiyle karşı karşıya kalmayacak” dedi.

————————————————————–

İngiltere politika değişikliğine gidiyor

İngiltere’de koronavirüse karşı yeterli önlemi almamakla eleştirilen ve virüsün yayılmasıyla “toplumsal bağışıklık” kazanılması politikasını izleyen Başbakan Boris Johnson, 16 Mart 2020 Pazartesi günü bir açıklama yaparak risk grubundakilerin 12 hafta boyunca evden çıkmaması çağrısı yaptı.

Dünyanın en büyük beşinci ekonomisine sahip ülkede danışmanı olan bilim insanları ve doktorlarla birlikte basına konuşan Johnson, sosyal hayatın kısıtlanması, kafe, restoran ve bar gibi kalabalık ortamlara girilmemesi, mümkün olanların evden çalışması, 70 yaş üstündekiler, hamileler ve hastalığı bulunanların 12 hafta evde kalması çağrısı yaptı:

“Bugün yaptığımız duyuruda, hayatım boyunca benzerini hatırlamadığım şekilde halkımızın yaşam tarzında büyük bir değişiklik öngörüyoruz.”

Ancak bu mekânların kapanmasıyla ilgili bir adım henüz atılmadı. Johnson, çağrısının ardından “halkın ve mekânların duyarlı davranacağını umduğunu” söyledi.

Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın da 17 Mart 2020 Salı günü, finansal bir krize girme riskiyle karşı karşıya olan şirketlere destek planı açıklaması bekleniyor.

‘Sosyal mesafe’ kuralına aylar boyunca uyulması gerektiğini belirten sağlık görevlileri de, mecbur olmayan ameliyatların ertelenmesini ve hastanelerin tamamen koronavirüse odaklanması gerektiği görüşünde.

İngiltere’de koronavirüs şüphesi duyulan her hastaya test yapılmıyor. Johnson, belirtileri gösterenlerin ve aynı evde yaşadığı kişilerin 14 gün boyunca evde kendi kendilerini karantinaya almalarını söyledi.

İngiltere’deki koronavirüs vakalarının sayısı 16 Mart 2020 Pazartesi günü 152 artarak 1543’e yükseldi. Ölenlerin toplam sayısı 75’e yükseldi.

Johnson, “Şu an vakaların hızla arttığı döneme giriyoruz ve sert önlem almazsak vaka sayısı 5 ya da 6 günde bir ikiye katlanabilir” dedi.

Hükümetin en üst düzey bilim kurulu danışmanı Patrick Vallance, okulların da bir noktada kapatılmasının gerekeceğini ancak bunun “doğru zamanda, salgının doğru bir aşamasında ve doğru bir şekilde” yapılması gerektiğini söyledi.

————————————————————–

İspanya’da özel sağlık sistemi devletin kontrolüne giriyor

Son dönemde koronavirüs vakalarında hızlı bir artış yaşayan İspanya’da Sağlık Bakanı Salvador Illa özel hastanelerin ülkedeki genel sağlık sisteminin kontrolüne gireceğini açıkladı.

İspanyol El Pais gazetesi, İspanyol Hükümetinin 15 Mart 2020 Pazar günü koronavirüsle mücadelede “şimdiye kadar görülmemiş” önlemler alma kararı verdiğini yazdı.

Bakan Salvador Illa Pazar gecesi düzenlediği basın toplantısında, yetkililerin pandemiyle mücadelede özel sağlık hizmetinden gerekli hallerde her açıdan faydalanacağını kaydetti.

Hükümet 15 Mart 2020 Pazar günü ayrıca maske, eldiven, tıbbi ya da farmasötik ürünlere ya da bu ürünleri üretme kapasitesine sahip şirketlerin 48 saat içinde yetkililere haber vermelerini istedi, aksi takdirde cezalarla karşılacağı bildirildi.

İspanya’da 9 bin 942 vakanın 2 bine yakını 16 Mart 2020 tarihinde tespit edildi. Can kaybı da 342 oldu.

———————————————————————

İsviçre’de 8 bin ordu mensubu virüsle mücadeleye destek olacak

İsviçre Hükümeti bugüne kadarki uygulamalarının koronavirüsün yayılımını engellemekte başarısız olduğunu açıklayarak 16 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkede olağanüstü hal ilan etti. İsviçre komşularıyla sınır kontrolüne de başlayacağını duyurdu.

Ülkeye yalnızca İsviçre vatandaşları, oturma izni olanlar ve iş seyahatlerine gelenler alınacak.

Olağanüstü hâl önlemleri kapsamında restoranlar kapatılacak, kamusal etkinlikler iptal edilecek, 8 bin ordu mensubu koronavirüsle mücadele çalışmalarına yardım edecek.

Hastaneler ve kliniklerde yalnızca acil vakalar kabul edilecek.

———————————————————————–

Hollanda Başbakanı Rutte: Ülkede 1 yıl hayat durabilir

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, koronavirüs salgınına karşı eşi görülmemiş önlemler alınacağını belirterek, bu kapsamda ülkede 1 yıl boyunca hayatın tamamen durabileceğini söyledi.

Rutte, 16 Mart 2020 Pazartesi akşamı televizyon aracılığıyla halka seslendi. Rutte, 1970’lerdeki petrol krizinden bu yana ulusa seslenen ilk başbakan oldu. Hollanda Başbakanı, yakın gelecekte 17 milyonluk ülke nüfusunun büyük bölümünün enfekte olacağını söyledi.

Hollanda’da grup bağışıklığının oluşturulmasının aylar alabileceğini vurgulayan Rutte, “O zamana kadar, en savunmasız insanları korumak için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Rutte, virüsün maksimum düzeyde kontrol edilmesi için çaba harcadıklarını belirterek, bir başka senaryoya göre de, virüsü alt etmenin 1 yıl sürebileceğini söyledi. Rutte’ye göre bu senaryonun gerçekleşmesi halinde ülkede 1 yıl boyunca hayatın durabileceğini dile getirdi.

“Tek mantıklı yol bilimsel bilgi ve gerçekleri kullanmak”‘ diyen Rutte, şunlar söyledi:

“Şirketlerin iflas etmemesi ve insanların işlerini kaybetmemelerini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Her iki durumda da zor bir zaman olacak, ama sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız.”

————————————————————————–

Avrupa Birliği (AB) mecburi olmayan tüm seyahatleri 30 günlüğüne askıya alıyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin mecburi olmayan tüm seyahatleri 30 günlüğüne askıya alma önerisi getirdiğini duyurdu.

Von der Leyen Twitter mesajında, AB Komisyonu’nun sınırlarda bazı önlemleri gündeme getirdiğini, AB’ye mecburi olmayan seyahatlerin 30 günlüğüne geçici olarak sınırlandırılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Kaynakça:

BBC Türkçe

Yazılı ve Görsel Basın

Dünya Sağlık Örgütü

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir