Dünyada ve Türkiye’de Koronavirüs’te Önemli Gelişmeler (9 Mart 2020)

Dünyada ve Türkiye’de Koronavirüs’te Önemli Gelişmeler (9 Mart 2020)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Covid-19 (yeni koronavirüs) bilgilendirmesi (9 Mart 2020)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 (yeni koronavirüs) salgınıyla ilgili son verileri paylaştı. Türkiye’de görülmediğini belirten Bakan Koca, yurt dışından gelenlerin kurallara uyması gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “104 ülke, tanı konmuş toplam 109.405 hasta, 3.689 ölüm: Dünya Sağlık Örgütünün son verileriyle küresel Koronavirüs tablosu. Türkiye sıkı önlemlerle bugüne dek bu listeye girmemeyi başardı. Komşularımız ve Avrupa önlemlerde yavaş kaldı. Yurt dışından gelenlerimiz kurallara uymalı” dedi

Yurt Dışı Dönüşleri İçin 14 Gün Kuralı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 salgını için alınan tedbirler kapsamında, yurt dışı dönüşleri için 14 gün kuralını açıkladı. Bakan Dr. Koca’nın Twitter hesabından paylaştığı kural şu şekilde:

“Yurt dışından son 14 gün içinde dönenler, buradaki ilk 14 günlerini evlerinde geçirmelidir. Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır. Mümkün olan en az kişiyle temas kurulmalıdır. Yaşlı ve kronik hastalarla temas kurulmamalıdır. Eller normal sabunla sık sık yıkanmalıdır. Evden çıkılacaksa mutlaka maske takılmalıdır. Soğuk algınlığı belirtisinde sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Rapor almak gerekiyorsa sağlık kuruluşları yetkilidir.”

8 Mart 2020 Günü Corona virüsü nedeniyle rekor sayıda ölüm yaşandı!

Tüm dünyayı tehdit altına alan Corona virüs salgını şu dakikaya kadar 3 bin 825 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Avrupa ülkelerinde görülen ve Çin’den sonra corona virüsü nedeniyle en çok ölümün gerçekleştiği İtalya’da ise salgın yayılmaya devam ediyor. Öte yandan komşu ülkelerimizde de vakalar görülmeye devam ederken son gelen haber ile Bulgaristan’da da virüs tespit edildi. İşte tüm dünyayı etkisi altına almaya devam eden ölümcül hastalık (Koronavirüs) Corona virüsü ile ilgili yaşanan son dakika gelişmeleri…

Corona Virüsü Rekor Sayıda Ölüm Gerçekleşti!

Corona virüsü tedavisi ve aşısı için çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde son olarak ABD ordusu geliştirdikleri ilacın fareler üzerinde denenmeye başladığı haberini duyurmuş ve böylece ilk aşamanın tamamlanacağını ifade etmişti. Ancak henüz salgının tedavisi ile ilgili bir sonuca ulaşılmamış olması insanları tedirgin etmeye devam ediyor. Aynı zamanda gelen verilere göre 8 Mart 2020 tarihinde dünya genelinde bu virüs nedeniyle 228 kişinin hayatını kaybetmesi rekor sayı olarak kaydedildi.

Çin‘de Corona virüsü nedeniyle 22 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından toplam can kaybı 3 bin 122’ye ulaşırken, ülkedeki günlük tespit edilen vaka sayısının ise düştüğü ifade edildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, dün ülke genelinde 40 vakanın tespit edildiğini, bunun günlük verilerin yayımlanmaya başlandığı 20 Ocak 2020’den bu yana kayıtlara geçen günlük bazdaki en düşük sayı olduğunu bildirilirken, Çin genelinde dün bin 535 hastanın taburcu edildiği ve toplam taburcu edilen kişi sayısının da 58 bin 600’a çıktığı aktarıldı. Ülke genelindeki toplam vaka sayısı ise 80 bin 735’e yükseldi. Gansu eyaletine İran’dan gelen bir uçaktaki 4 kişiye korona virüsü teşhisi koyulurken, ülkedeki toplam yurt dışından gelen vaka sayısı 67’ye çıktı.

Güney Kore’de dün 248 yeni vaka kayıtlara geçerken, toplam vaka sayısı 7 bin 382’ye yükseldi. Yonhap’ın haberine göre, ülkede korona salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı da 51’e çıktı.

İtalya‘da ise korona virüsü salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 366’ya, vaka sayısı ise 7 bin 375’e yükseldi.

Japonya’da ülke genelinde korona virüsü vaka sayısı bin 193’e yükseldi. Japonya Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre, ülkedeki korona virüsü vakalarının sayısı  1.193’e yükseldi. Vakaların 696’sını daha önce karantina altına alınan Diamond Princess adlı geminin yolcularının oluşturduğu kaydedilirken, gemi yolcuları dışında Japonya’nın farklı eyaletlerinden 483 vaka bildirildiği açıklandı. Japonya hükümetinin Wuhan’dan tahliye ettiği 14 kişinin de toplam vaka sayısına dâhil olduğu belirtildi.

İran’da ölü sayısı 194’e ulaştı. İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, 8 Mart 2020 tarihinde düzenlediği basın toplantısında koronavirüs salgınıyla ilgili son 24 saatte ait bilançoyu açıkladı. Ülkede salgın nedeniyle ölenlerinin sayısının 49 kişi daha artarak 194’e ulaştığını, 743 kişide koronavirüs tespit edildiğini, virüs teşhisi konulan kişi sayısının ise 6 bin 566’ya çıktığını bildirdi.

ABD’de koronavirüs vakaları arttı. 8 Mart 2020 tarihi itibariyle 433 vaka bildirilen ABD’de bir gün sonra 554 vaka açıklandı. Öte yandan hayatını kaybedenlerin sayısı 17’den 21’e yükseldi. Bu sayılara göre, son 24 saatte ABD’de 4 kişi daha hayatını kaybederken; vaka sayısı 121 kişi yükseldi. Hayatını kaybedenlerin, Washington, Kaliforniya ve Florida eyaletlerinden olduğu belirtildi.

Orta Avrupa’da vaka sayılarında yükseliş

Virüsün İtalya’da hızla yayılmasının ardından Orta Avrupa’daki vaka sayılarında da yükseliş gözlemlendi. Almanya’da vaka sayısı bugün 1040’a yükselirken; koronavirüs nedeniyle henüz can kaybı olmadığı belirtildi. Öte yandan, Fransa’da 1209 kişide virüs tespit edildiği ve 19 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. İspanya’da ise 673 kişide virüs tespit edildiği; 17 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Dünya genelinde, 9 Mart 2020 tarihi itibariyle salgın nedeniyle ölenlerin sayısı 3.829, corona virüsü görülen vaka sayısı ise 110.159 olarak kaydedildi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir