Dünya’da ve Türkiye’de Koronavirüs’te Son Durum (7 Mart 2020)

Dünya’da ve Türkiye’de Koronavirüs’te Son Durum (7 Mart 2020)

DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus’ten Ülkelere Koronavirüs Çağrısı

DSÖ’nün Cenevre kentinde 6 Mart 2020 tarihinde, Dünya Kamuoyuna açıklamalarda bulunan Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde hızla yayılmasına ilişkin,  “Ülkeleri, her bir vakayı bulmaya, test etmeye, izole etmeye, tedavi etmeye ve her temasın izini sürmeye çağırıyoruz.” dedi.

DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Dr. Ghebreyesus “Son 24 saatte 47 ülke ve bölgeden 2 bin 736 Kovid-19 vakası rapor edildi.” diye konuştu.

Toplam vaka sayısının 100 bine ulaştığını aktaran Ghebreyesus, “Kovid-19 vakaları arttıkça, tüm ülkelere ‘sınırlandırmaları’ en yüksek öncelikleri haline getirmelerini öneriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen ay Kovid-19 konusunda önceliklerin belirlenmesi için 400 bilim insanıyla toplantı yaptıklarını aktaran Dr. Ghebreyesus, “Ayrıca mülteciler ve ülke içinde yerinden edilmiş kişiler gibi haklarından mahrum edilmiş topluluklara yönelik müdahaleleri değerlendirmek için araştırma protokolleri geliştiriyoruz.” bilgisini paylaştı.

Ghebreyesus, şimdiye kadar DSÖ 40 tanı testinin gözden geçirilmesi ve onaylanması için başvuru aldı, 20 aşı geliştiriliyor ve tedavi için pek çok klinik çalışması devam ediyor.” dedi.

Dr. Ghebreyesus, küresel şirketlerle temaslarının devam ettiğini bu hafta başında 200 üst düzey yönetici ile çalışanlarını ve müşterilerini nasıl koruyabileceklerine dair görüşme yaptığını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca basın toplantısında (6.3.2020)

T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Açıklamaları

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 7 Mart 2020 tarihi itibarıyla Türkiye’nin pek çok sınır komşusu da dâhil 84 ülkede vaka görüldüğünü söyledi.

“Dünya’da toplam vaka sayısı 95 bin 572’ye ulaştı, 3 bin 285 kişi hayatını kaybetti, hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 53 bin 411 oldu.”

Türkiye’de koronavirüs şüphesiyle numune alınan vaka sayısının 1.363 olduğunu belirterek, “Bunlardan pozitif çıkan hiçbir vaka olmadı” dedi.

Dr. Koca; “Yurt dışına giden dönen herkes potansiyel virüs taşıyıcısı”  8 Bakanlık ile Bilim Kurulunun önerilerinin karara çevrildiğini ve hızla uygulandığını ifade etti.

“60-65 yaş üstündekiler mümkün mertebe dışarı çıkmamalı”. O nedenle bu dönemde “14 gün kuralı” olarak altı çizilen tedbire uyumun önem taşıdığı belirtti.

“İran ile pazartesi (9 Mart 2020) günü Skype üzerinden bir iletişimimiz olacak” diyen Dr. Koca, 23 ülkeyle bilgi paylaşımı yapıldığını, Azerbaycan’dan bir heyet geldiğini ve onların bilgilendirildiğini ve bir bilim insanımızı oraya gönderme noktasında bir plan yaptıklarını da söyledi.

Dünya’da Koronavirüs’te son durum nedir?

İngiliz yayın kuruluşu BBC Haber’in yaptığı derlemeye göre; Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra adına Covid-19 denilen koronavirüs (corona virüsü), Antarktika hariç tüm kıtalara ve 80’den fazla ülkeye yayılırken, 7 Mart 2020 tarihi itibariyle hastalığa yakalananların sayısı dünya çapında 100 bini aştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin hastalığı izleyen merkezi dünya çapında Koronavirüs vakalarının sayısının 100.276, yol açtığı ölümlerin sayısının ise 3.404 olduğunu duyurdu.

Hastalığın yayılışı birçok ülkede dezenfektan ve maske sıkıntısına, yiyecek stoklarına yönelmeye yol açarken, Almanya’nın Koblenz kentinde 1.400 doktor ve sağlık görevlisinin katıldığı Koronavirüs Konferansında, hastalıkla ilgili kaygıların histeriye dönüşmeye başladığı uyarısı yapıldı.

Konferansa başkanlık eden Dr. Jörg Brokmann “Tıbbi bir durumla değil siyasi bir durumla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Hastalıkla ilgili en son gelişmeler

  • İngiltere‘de 6 Mart 2020 itibariyle 47 yeni vaka belirlenmesiyle toplam vakaların sayısı 163’e çıktı. Bu, aynı zamanda hastalığın yayılma hızındaki en büyük artış oldu. Şu ana kadar 20 bini aşkın kişinin Koronavirüs testinden geçtiği İngiltere’de son hastalananlar arasında Londra’daki Heathrow Havalaalanı’nın bagaj bölümünde çalışan iki görevli de var.
  • Çin’den sonra hastalıktan en çok etkilenen ülkeler olan İtalya ve İran‘da okulların, spor faaliyetlerinin iptaliyle hayat felce uğrarken, İran’da yetkililer kentler arasında seyahati engellemek için gerekirse “zor kullanılabileceğini” açıkladılar. Her iki ülkede de hastalığın yayılma hızında artış var.
  • Çin Halk Cumhuriyetinde ise hastalığın ilk görüldüğü Vuhan eyaleti ve ülke genelinde Koronavirüs’ün yayılışının etkili bir şekilde kontrol altına alındığı anlaşılıyor. Çok az yeni vaka var. Çin’de koronavirüs vaka sayısı 7 Mart 2020 itibariyle salgının çıktığı günden bu yana 80.552 bin, virüsten ölenlerin sayısı ise bir günde 30 kişi artarak 3 bin 42’ye ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, Çin’in hastalıkla mücadele yöntemlerinin bütün dünyaya örnek olması gerektiğini söyledi.
  • ABD‘nin California Eyaletinde 1 kişinin hastalıktan ölmesi nedeniyle olağanüstü hâl ilan edildi. ABD’de hastalıktan ölenlerin sayısı da bu son ölümle 11’e yükseldi. ABD’de şu ana dek 16 eyalette, 150 Covid-19 vakası bildirildi. California’da lüks bir yolcu gemisindeki 3500 kişi, Koronavirüs şüphesiyle onlarca yolcu üzerinde yapılan tahliller nedeniyle mahsur kalmış durumda.
  • Türkiye‘de yetkililer şu ana kadar yapılan Koronavirüs testlerinde henüz hiç kimsenin pozitif çıkmadığını söylüyor. Sağlık Bakanı vatandaşları gerekmedikçe yurt dışı seyahatten kaçınmalarını tavsiye etti.
  • Havayolu Şirketlerinin bu yıl tahminen 113 milyar dolar gelir kaybına uğrayacağı açıklandı. Bu miktar iki hafta önce yapılan kayıp tahminlerinin üç misli.
  • Avrupa’da hastalığın en yaygın olarak görüldüğü ülke İtalya‘da hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 48 artarak 197’ye ulaştı. Koronavirüs testinde pozitif çıkanların sayısı da 4 bin 636 oldu. Ülkede bu hafta bütün okullar ve üniversitelerin en erken 15 Mart 2020 tarihine kadar kapatıldığı açıklanmıştı.
  • İran’da seyahat yasağı ve zor kullanma tehdidi var. İran’da 7 Mart 2020 tarihi itibariyle 1234 yeni vaka daha saptandı. Koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı da yine 7 Mart itibariyle 17 artışla 124’e çıktı. İran’da hastalığın en etkili olduğu bölgeler başkent Tahran ile güneyde Şiiler için kutsal olan Kum kenti ve çevresi. Hastalık 31 İran vilayetinden 30’unda görüldü.

Çin’de ortaya çıkan virüsün özellikleri neler?

Hastalardan alınan örneklerin laboratuvarlarda test edilmesi sonucu Çinli yetkililer ve Dünya Sağlık Örgütü, enfeksiyonun Koronavirüs (Corona Virus) olduğu sonucuna vardı.

Hastalığın, Çin’in 11 milyon nüfuslu kenti Vuhan’daki Huanan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Koronavirüsler, büyük bir virüs ailesinin bir alt türü. Ancak yeni virüs dâhil sadece yedi tanesi insanlara bulaşabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yeni virüsün ‘kuluçka dönemi’, yani enfeksiyonun kapıldığı andan belirtilerin görüldüğü zamana kadar olan dönem yaklaşık 14 gün.

Ama bazı araştırmacılar bu sürenin 24 güne kadar çıkabileceğini söylüyor.

Çinli bilim insanları, bazı kişilerin belirtiler görülmeden de enfeksiyonu yaydıkları uyarısında bulunuyor.

Bir koronavirüsün yol açtığı şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS), Çin’de 2002 yılında salgından etkilenen 8.098 kişiden 774’ünün ölümüne yol açmıştı.

Doktor Josie Golding, “SARS’ın hatıraları hâlâ taze, korkunun çok büyük olmasının nedenlerinden biri bu, ancak bu tür hastalıklarla mücadele etmek için artık çok daha hazırlıklıyız” diyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir