Dünyanın DSÖ’ye şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyacı var

Dünyanın DSÖ’ye şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyacı var

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, 2020–2021 Ara Dönem Program Bütçesi Sonuç Raporu için kaleme aldığı yazısında önemli açıklamalarda bulundu.

Geçen yılki DSÖ Sonuç Raporunun Önsözünü kaleme aldığımda, DSÖ’ye 4 milyon COVID-19 vakası rapor edilmişti ve yaklaşık 300.000 kişi hayatını kaybetmişti. Bir yıl sonra vaka sayısı 40 kattan fazla artarak yaklaşık 160 milyona, ölüm sayısı ise 11 kat artarak 3,3 milyonu aştı.

Bir yıl önce aşılar hâlâ uzak bir umuttu; şimdi bize salgını kontrol altına almak için gerçek bir umut veriyorlar. Öyle olsa bile, aşıların küresel dağılımındaki şok edici eşitsizlik, dünyamızı mahveden ve pek çok sorununun temelinde yatan eşitsizliklerin bir başka acı verici hatırlatıcısıdır.

Geçen yıl, Kuruluşumuzun tarihindeki en fazla test yapıldığı yıl olmuştur. Bununla birlikte, dünyanın neden her zamankinden daha fazla güçlü ve sürdürülebilir bir DSÖ’ye ihtiyacı olduğunu da göstermiştir. Dönüşümümüz kök salmaya ve meyve vermeye devam ediyor: Yaptığımız değişikliklerin çoğu geçtiğimiz yıl içinde kuvvetlice test edildi ve değerlerini gösterdi. Dünyanın pandemi hazırlık ve müdahale kapasitelerini güçlendirmek için şimdiden birçok ders alındı, daha fazla değişiklik yapıldı ve yeni girişimler başlatıldı.

Bu rapor, DSÖ’nün geçtiğimiz yıl pandemiye yanıt verme, temel sağlık hizmetlerinde kesintiyi en aza indirmeleri için ülkeleri destekleme ve DSÖ’nün üç düzeyindeki normatif çalışmalarımızı sürdürme konusundaki çalışmalarının inanılmaz genişliğini ve derinliğini gözler önüne seriyor.

Şeffaflık, hesap verebilirlik ve bir etki yaratma taahhüdümüzü yansıtan bu rapor, DSÖ’nün geçen yılki başarılarının sonuçlarını ortaya koymuştur. Birleşmiş Milletler sisteminde benzersiz bir raporlama mekanizması sayesinde Üye Devletler tarafından kabul edilen “üç milyar” göstergenin her birine karşı başarılarımızın ayrıntılı bir muhasebesini sağlamıştır.

Pandemiden önce bile dünya, “üç milyar” hedefine ve sağlıkla ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma çabalarında geride kalıyordu. Covid-19 salgınının bizi rotamızdan daha da uzaklaştırdığına şüphe yok. Aynı zamanda, bize hedeflerin neden bu kadar önemli olduğunu ve neden daha fazla kararlılık ve yenilikle onları takip etmemiz gerektiğini hatırlattı.

Bir kriz genellikle neyin gerçekten önemli olduğunu daha net bir şekilde görmemize yardımcı olur. COVID-19 bizi sevdiğimiz insanlardan uzaklaştırdı, milyonlarca geçim kaynağından yoksun bıraktı, dünyayı ekonomik kargaşaya sürükledi, toplumsal dokuyu parçaladı ve eşitsizliği körükledi. Ama aynı zamanda hayatın kırılgan olduğunu ve sağlığın zenginler için lüks bir şey olmadığını da hatırlattı. Aksine, dünyadaki en değerli metadır ve hepimizin istediği daha sağlıklı, daha güvenli, daha adil ve daha sürdürülebilir geleceğin temelidir.

Bütçe uygulama özeti

DSÖ’nün iki yıllık Program bütçesi şeffaflık, hesap verebilirlik ve paranın karşılığını verme ilkelerine dayanmaktadır.

  • Dünya Sağlık Asamblesi, 2020-2021 iki yılı için toplam 5,84 milyar ABD doları bütçeyi onayladı.
  • Bu iki yıl için Program bütçesi dört ayrı bölümde sunuldu: Temel programlar, Polio eradikasyonu, Özel programlar ve Acil durum operasyonları ve itirazlar.
  • 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle tüm büyük ofislerde bütçe kullanımı önceki ikişer yıllık programlarla uyumludur ve 2020 sonunda % 60’a ulaşmıştır.
  • Program bütçesi, COVID-19 krizinin dünya ekonomisi üzerindeki etkilerine rağmen ikişer yıllık uygulama düzeyinde tamamen finanse edilmektedir.

Temel programlar için bütçe bölümü, DSÖ’nün temel yetkisini temsil eder ve stratejik öncelik belirleme, çıktıların detaylandırılması ve bütçe rakamları açısından Program bütçesinin en büyük bölümünü oluşturur. 3,8 milyar ABD Doları tutarındaki genel Temel program segmenti, % 106 oranında finanse edilmektedir ve % 39’luk bir kullanıma sahiptir.

COVID-19 pandemisine rağmen Sekretarya, Program bütçesindeki Temel programların vaatlerini yerine getirme konusunda kararlıdır ve yüksek düzeyde bir kullanım için çaba göstermeye devam edecektir.

Kaynak:

DSÖ Cenevre Merkezi, 04 Ekim 2021

2020–2021 Ara Dönem Program Bütçesi Sonuç Raporu (İngilizce)

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir