Endonezya’dan Ankara ‘ya tesettür moda rüzgârı esti.

Endonezya’dan Ankara ‘ya tesettür moda rüzgârı esti.

Son bir yıldır cebelleştiğimiz Covit19 pandemisi günlük hayata dair birçok şeyi durdurdu, birçok şeye engel oldu, birçok etkinliğe ara verdirdi ama kadınların şık giyinme isteğinin üstesinden gelemedi, moda faaliyetlerine engel olamadı gibi görünüyor.

Öyleki Endonezya da esen moda rüzgârı her şeye karşın dağları, denizleri aşarak soluğu bu kez Türkiye’de aldı. Geçtiğimiz hafta 7-8 Nisan 2021 tarihlerinde Ankara’da Endonezya Büyükelçisinin konutunda  bir “Hibrit Moda Etkinliği” gerçekleştirildi.

Hibrit son zamanlarda her alanda karşımıza çıkan eskiye göre çok daha sık duyduğumuz bir kelime. Bilindiği üzere kelime anlamı; melez-karma olarak geçiyor sözlüklerde; iki farklı güç kaynağının bir arada bulunması. Farklılıkları bir araya getirip güçlü bir sinerji yaratmasıyla dikkat çekiyor. Zıt gibi görünen ancak aynı amaca hizmet eden farklılıkları buluşturuyor hibrit..

Tam da bu defilede hedeflendiği gibi. Ayrıca pandemi nedeniyle okul ve Üniversitelerde de bir seçenek, eğitimler hibrit olarak da devam ediyor. Dersler sınıfta yapıldığı gibi online da takip edilebiliyor. Bu defilede olduğu gibi.

Hibrit Moda Etkinliği’nde, “Modest Fashion” olarak adlandırılan tesettür giyiminin Endonezya da önde gelen yedi markası taa oralardan Ankara’ya uçarak hem  Türklere kendi yaratıcılıklarının ürünlerini sundular hem de  işbirliği olanakları aradılar. İkinci günü Youtube da canlı olarak yayınlanan tesettür-mütavazi giyim defilesinin başlangıcında hoş bir de sürpriz vardı..

Endonezya Sefiresi Bayan Sinta Muhamad Ikbal

Endonezya Sefiresi Bayan Sinta Muhamad Ikbal’in de içinde olduğu kadınlar grubu Batı Cava’ya  ait olan müzik aleti Angklung eşliğinde Memleketim parçasını seslendirdi. Angklung bambu ağacının dallarının boru şeklinde kesilip yan yana dizilip bir çerçeveye montesiyle yapılan bir tür vurmalı enstrüman. UNESCO 2010 yılında İnsanlığın Sözlü ve Somut olmayan mirasının başyapıtı olduğunu resmi olarak ilan etmiş. Angklung’u bir orkestra olarak çalmak, doğası gereği işbirliği ve koordinasyon gerektirir,  ekip çalışması, karşılıklı saygı ve sosyal uyum değerlerini teşvik ettiğine inanılır.

Endonezya Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Lalu Muhamad İkbal etkinlikle “Moda diplomasisi aracılığıyla iki Müslüman ulusun kalplerini her zamankinden daha yakın bir şekilde bağlamayı hedeflediklerini” dile getirirken “Endonezya ve Türkiye’de Müslüman nüfusunun çoğunluğu oluşturmasından  dolayı tesettür modasında büyük pazara sahip olduğunu, Türkiye’nin  dünya da güçlü üreticileriyle tanındığı  ve en büyük moda tedarikçilerinden birisi olduğunu, Endonezya’nın ise tasarıma getirdiği yeniliklerle tesettür moda endüstrisinde  ilerici hareketleriyle tanındığını ve iki ülkenin bu ortak yanlarının bir araya gelmesiyle güçlü bir işbirliği oluşturulabileceğine inandıklarını ifade etti.

Endonezya dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip bir ülke. 2018 de yapılan bir araştırmaya göre nüfusun yüzde 86.7 si kendilerini Müslüman olarak tanımlamış, nüfusun yaklaşık 225 milyonu Müslüman. Dünyada ilk kez  Tesettür  Moda Zirvesi 2018 de 11-12 Aralık tarihlerinde Cakarta’da yapılmış ve iki gün sürmüştü.

Etkinliğe danışmanlık yapan eşinin Türk olması ve firmasının da  ortaklığından dolayı bir süredir İstanbul da ikamet eden Markamarie’nin kurucuğu ortağı Franka Soeria 1990’lardan bu yana neredeyse her ay küçüklü büyüklü her seviyede tesettür defilesi yapıldığını ve çok ilgi gördüğünü, Endonezya da tesettür kıyafetleri tasarlayıp üreten binlerce markanın olduğunu dile getirdi.

“ Modanın ancak markaların birbirlerini çeşitli aktivasyonlarla desteklediğinde ayakta kalabileceğini, bu amaçla Endonezya’nın hazır giyim markalarını Türkiye’ye tanıtmak istediklerini,  Pandeminin yarattığı zorluklara karşın halkları yakınlaştırmanın yollarını arayıp araçları bulmaya yardım edeceklerini ifade etti.

Franka, son zamanlarda yalnızca Müslüman kadınların değil müslüman olmayanlarında bu tarzı sevdiğini, benimsediğini ve kullandığını ifade etti.

“Endonezya, Doğu ile Batı’nın dokunuşuyla farklı bir tarz sunuyor, sadece bir pazar değil bir yaratıcılık kaynağı, umuyoruz ki Türkiye ile daha iyi işbirliği yapabiliriz”  diyen Franka,  Markaların özellikle bu zor günlerde ayakta kalması için bu tür etkinliklere ihtiyaç duyduğunu ve bu tür defilelerin pazarı daha dayanıklı hale getireceğini, bu pasif dönemde işbirliği alt yapısı hazırlanırsa pandemi bittiğinde sıfırdan başlamadan projelerin yapılıp hızla hayata geçirebileceğini vurguladı.

Endonezya da pandemi koşullardında yapılamayan defilelerin de internete taşındığını ve çok ilgi gördüğünü izlenme sayısından anladıkları ifade etti.

Defilede ürünleri yer alan ve her biri alanının en tanınmışı olan, sosyal medyada yoğun olarak takip edilen markalar;  Elzatta, Wearing Klamby, Jawhara Syari, Medina Zein, Restu Prawiti, Hwan Eco Ethnic temsilcileri Türkiye de bulunmaktan mutlu ve gelecekte yapacakları işbirliklerinden umutlu olduklarını ifade ettiler.

Pandemi nedeniyle mevcut sağlık protokolleri kapsamında gerçekleştirilen defileye First Lady Emine Erdoğan’ın yanı sıra sınırlı sayıda davetli ve basın mensupları da katıldı. Büyükelçi Ikbal etkinliğin başta  Endonezya Ticaret Bakanlığı olmak üzere çeşitli firmalar tarafından desteklendiğini ifade etti. Ayrıca pandeminin başından beri Elçiliği hiç kapatmadıklarını her krizin fırsatları da beraberinde getirdiğini. Bu etkinliğinde Endonezya’nın zengin kültürünü Türklere tanıtmak için bir fırsat olarak planladıklarını sözlerine ekledi.

Dubai İslam Geliştirme Merkezi tarafından Thomson Reuters’a hazırlatılan 2018-19 Küresel İslam Ekonomisi Durumu Raporuna göre, tesettür moda pazarının 44 milyar ABD Doları değerinde olduğu tahmin ediliyor. 2017 de Müslüman tüketicilerin giyim harcamaları 270 milyar ABD dolarına ulaşmış ve 2023 de 361 milyar ABD dolarına ulaşacağı öngörülmüş bu da tesettür moda paydaşları için bu fırsat olarak gösterilmişti. Yayınlanan 2020-21 raporunda ise pandeminin bu sektörü de yaraladığı ancak yine de yeni girişimlerin pazara girdiği online satışların önem kazandığı vurgulanıyor.

Hızla büyüyen tesettür moda endüstrisinde yerel tasarımcı ve üreticiler bu  pazara da dalan dünya çapında tanınmış  ünlü markalarla (H&M, Dolce&Gabbana,M&S vb)  rekabet edecekleri aşikar  Ferhan Şensoy’un unutulmaz  oyunu Kahraman Bakkal Supermakete Karşı’yı anımsatıyor..

Yazar Gülseren Tozkoparan Jordan, Ankara, 15 Mayıs 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir