Erdoğan’dan ‘AB’ çıkışı: ‘Yolları ayırabiliriz’

Erdoğan’dan ‘AB’ çıkışı: ‘Yolları ayırabiliriz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesi 16 Eylül 2023 tarihinde Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Avrupa Birliği, Türkiye’den kopmanın gayreti içerisinde” ifadelerini kullanarak, AB ile yolların ayrılabileceğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkan satırbaşları şöyle:

“Az sonra Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu görüşmelerine iştirak etmek üzere New York’a doğru yola çıkacağız. BM üyesi tüm ülkelerin temsil edildiği genel kurul görüşmelerine 150’den fazla ülkenin katılımı bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de ABD’de son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğimiz olacak.

“Genel Kurula Hitap Edeceğim”

Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül 2023 Salı günü genel kurula hitap edeceğim. Bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye’nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız.

Dünya beşten büyüktür tezimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Sadece son 3 ayda rezervlerimizde 22 milyar dolarlık bir artış oldu. MB’nin toplam brüt rezervleri 120 milyar doları geçmiş bulunuyor. Dünya Bankası’nın geçen hafta yaptığı açıklama ülkemize duyulan bir başka örneğidir. Türkiye’nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamleler de takdirle karşılanıyor.

“İşimize Bakıyoruz”

Son 21 yıldır olduğu gibi sadece işimize bakıyoruz. Bundan sonra da aynı hassasiyet ile çalışmaya devam edeceğiz. Şu anda bizim öncülüğümüzde 3’lü bir görüşme teklifimizi kendilerine ilettik. Biz 4’lü bir teklifte bulunduk. Putin, Aliyev, şahsım ve Paşinyan görüşmesi önerdik.

Bizim parlamentomuz kararı vermedikten sonra bizim kalkıp da yolda yürürken evet ya da hayır dememiz mümkün değil. Öncelikle İsveç üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Söz tutulmadığı zaman Meclis’in tavrını kestiremem.”

“AB ile Yolları Ayırabiliriz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada ayrıca ”Avrupa Birliği, Türkiye’den kopmanın gayreti içerisinde. AB’nin Türkiye’den kopuş hamleleri yaptığı bu dönem içerisinde değerlendirmelerimizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra gerekirse AB ile yolları ayırabiliriz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Hedefinden Vazgeçildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl 8 Ağustos 2022 tarihinde 13. Büyükelçiler Konferansı’nda açıklamalarda bulunurken Avrupa Birliği sürecine ilişkin olarak da hedeflerden bahsetmişti. Erdoğan ”Karşılaştığımız çifte standartlara rağmen Avrupa Birliği hedefimizden vazgeçmedik” ifadelerini kullanmıştı.

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir