Fatma Girik’in ölümü sanat dünyasını yasa boğdu…  

Fatma Girik’in ölümü sanat dünyasını yasa boğdu…  

Fatma Girik, bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. 79 yaşındaki usta oyuncunun vefatı sonrası sanat dünyası yasa boğuldu.

Gazeteci Uğur Mumcu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan, Gazeteci ve Siyaset insanı İsmail Cem ve Sanatçı Fatma Girik (24 Ocak’ta yaşamlarını yitirenler)

Bodrum’a bağlı Torba Mahallesi’nde yaşayan ve 6 ay önce tedavi için İstanbul’a giden Yeşilçam’ın usta oyuncusu Fatma Girik (79) bu sabah saatlerinde İstanbul Özel Liv Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi.

Girik’in ölüm nedeniyle ilgili hastaneden yapılan açıklamada “Covid 19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti” denildi.

24 Ocak’ta yaşamını yitirenler de bu ülkenin önem verdiği, sevdiği, takdir ettiği insanlardı

Fatma Girik’in Özgeçmişi (12 Aralık 1942, İstanbul – 24 Ocak 2022, İstanbul)

Türk oyuncu, senarist, yapımcı ve siyasetçidir. 12 Aralık 1942 tarihinde Hayri ve Münevver Girik’in üç çocuğundan biri olarak İstanbul’da  Sultanahmet semtinde doğdu ve burada büyüdü. Babası dalgıç, annesi ev hanımıydı. İstanbul Kız Lisesi’ni (Modern Cağaloğlu Anadolu Lisesi) bitirdi.  Bu dönemde annesiyle birlikte filmlerde figüranlık yapmaya başladı. 1957 yılında ilk başrolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’ nin yaptığı Leke‘ydi. Bu filmin ardından birkaç yapımda daha oynadı. Memduh Ün’ün yönetmenliğinde 1960 yapımı Ölüm Peşimizde‘de oynadı. Girik, 180’den fazla filmde rol aldı.

Şişli Belediye Başkanlığı

Fatma Girik (1942-2022)

Girik, 1989 yerel seçimlerinde Sosyal demokrat Halkçı Parti’den Şişli Belediye Başkanlığına aday oldu ve seçimleri kazandı. Deniz Baykal’a destek veren Girik, CHP’nin tekrar açılmasından sonra SHP’den istifa etti. Ancak Girik’in 1993’te CHP’ye girmeyeceği ve politikadan çekilerek sanata yöneleceği duyuruldu. Girik, 1994 yerel seçimlerine kadar görevini devam ettirdi. 1993 yılında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmıştır.

Sonraki yılları

1995 yılında bir dizi için intihar canlandırması yaptığı sırada dublör kullanmayan Girik binanın ikinci katından düştü ve omurgasından yaralandı. 1999’da CHP’den Şişli Belediye Başkanlığı için aday oldu, ancak CHP’nin Şişli eski İlçe Başkanı Dursun Çaltı’nın kendi başkanlık girişimlerini sabote ettiğini öne sürerek adaylıktan istifa etti.

2000’lerin başında Girik Bodrum’un Torba mahallesine yerleşti. 2017 yılında kalça ekleminde saptanan bir dejenerasyon sonucunda yaşadığı ağrılar nedeniyle kalça protezi ameliyatına girdi. 2019’da yaşadığı düşme nedeniyle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. 2021 yılında Girik sağlık durumunun iyi olmadığını, yardım olmadan yürüyemediğini, tansiyon problemlerinin olduğunu ve beyin ameliyatı geçirmiş olduğunu açıkladı.

Ölümü

Girik, 24 Ocak 2022’de İstanbul’da tedavi gördüğü özel hastanede COVID-19’a bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 79 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi İstanbul Teşvikiye Camii’nden kaldırılarak Bodrum’da defnedilecektir.

Özel Hayatı

Fatma Girik’in 12 yaşındayken evlat edinmiş olduğu Ahu Karabacak ile Hastane de son günlerinden birinde.. (Ocak 2022)

Fatma Girik, Türk yönetmen, yapımcı, oyuncu ve senarist Memduh Ün ile hayatı boyunca süren bir ilişki yaşadı. Ün, Girik ile Girik 13-14 yaşlarındayken tanıştı ve 1958 yapımı “Murada Ereceğiz” filminin setinde ilişkilerinin temeli atıldı. 1959’da birlikte olmaya başladıkları sırada Girik 16, Ün 38 yaşındaydı. Ün, 1949’dan beri Cahide Şen ile evliydi ve Girik ile evlenmedi. 1985 yılında Girik bir gazeteye verdiği röportajda ilişkilerine değinerek “Nikâhsız aşkın daha uzun ömürlü olduğunu Memduh’la kanıtladık. Başarılarım aşkımın meyvesıdır.” açıklamasında bulundu. Girik ayrıca Durul Gence ile 1960’ların sonunda kısa bir nişanlılık yaşadı.

Girik’in 12 yaşındayken evlat edinmiş olduğu Ahu Karabacak adlı bir kızı vardır.

Aldığı Ödüller

  • 1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı
  • 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Sürtüğün Kızı
  • 1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Büyük Yemin, en iyi kadın oyuncu
  • 1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu
  • 3. Adana Altın Koza Film Festivali, 1971, Acı, en iyi kadın oyuncu
  • 35. Altın Portakal Film Festivali, 1998, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü
  • 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü

Yeşilçam’ın en üretken olduğu dönemler olan 1960’lı ve 1970’li yıllarda Fikret Hakan’dan Suzan Avcı’ya, Yılmaz Köksal’dan Hülya Koçyiğit’e kadar onlarca sinema oyuncusu müzik plakları dordurmuşlardı. Bu plak yapma furyasına Fatma Girik’te katıldı ve birkaç 45’lik plak da o doldurdu.

Girik’in plakları ise şunlardı:

  • 1965 – Aguş / Aşka Şepke – Serengil 10010
  • 1975 – Aşk Düğümü/Su Sızmazdı Aramızdan – EMI Plak 1251

Fatma Girik’in son röportajı ortaya çıktı: ‘Ödüm kopuyor’ (Cumhuriyet)

Yeşilçam’ın usta ismi Fatma Girik, 79 yaşında yaşamını yitirdi. Girik’in ölümünden önce verdiği son röportajı ise dikkat çekti.

Geçirdiği kalça ve beyin ameliyatlarının ardından zorlu bir süreç yaşayan Fatma Girik, uzun süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu.

Tedavi nedeniyle 20 yıl yaşadığı Bodrum’dan İstanbul’a dönüp buradaki evine yerleşen Yeşilçam’ın usta ismi Fatma Girik bugün yaşamını yitirdi.

Girik’in ölüm haberini Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin sosyal medya hesabından “Yeşilçam’ın ve Şişlimizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum eski Şişli Belediye Başkanımız sevgili Fatma Girik’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim” sözleriyle duyurdu.

“Annemden Önce Ölmek İstemem”

Ölümünden günler önce Posta’dan Alev Gürsoy’a konuşan Girik; “Öleceğim diye ödüm kopuyor. Çünkü arkamda bana ihtiyacı olan kişileri bırakmış olacağım. Mesela annemden önce ölmek istemem. Ne yapacak bensiz? Ki yaşı da çok ilerlerde. Kızım var, Ahu, benden başka kimsesi yok ama öleceğim sonuçta. Allah sıralı ölüm versin herkese…” ifadelerini kullandı.

“Arkamdan Kötü Konuşmasınlar”

Usta sanatçı, “Herhangi bir vasiyetiniz var mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Öldüğümde arkamdan kötü konuşmasınlar bana yeter! Kimsenin canını yakmadım, kimseye kötülük yapmadım, kul hakkı yemedim, kimseyi hor görmedim, kimseye şımarıklık ya da güç gösterisi yapmadım. En önem verdiğim şey bu. İyi insan olmak, dünyadaki her şeyden daha zordur. Sanatımın da hakkını verdim. Halkın sanatçısı oldum.”

Fatma Girik’in vefatı sevenlerini yasa boğdu. Acı haberi alan ünlü isimler duygularını dile getirdi.

Fatma Girik ve Cüneyt Arkın

Cüneyt Arkın:“Şu an bağıra bağıra ağlamak istiyorum. O benim can yoldaşımdı. O mavi bakışları, ilk bakışları… En cesur insandı. O kadar alçakgönüllü, öylesine zarif, ince, dünyalar güzeli bir hanımefendiydi o.”

“Ben Şimdi Kime Menekşe Gözlüm Diyeceğim”

Filiz Akın:” Şimdi daha haberin şokundayım. Herhalde yanlış duydum diyorum olmuyor telefonlar çalıyor, mesajlar geliyor. Ah benim dobra arkadaşım daha yeni İnstagram sayfası açtı diye paylaşmıştık. Bunları gözlerimden yaşlar akarken yazıyorum. Ben şimdi kime Menekşe Gözlüm diyeceğim”

“Hâlâ İnanamıyorum”

Filiz Akın-Türkan Şoray-Hülya Koçyğit ve Fatma Girik Dörtlüsü

Hülya Koçyiğit: “Hâlâ onu kaybettiğimize inanamıyorum. Kendimi toparlamaya çalışıyorum konuşabilmek için. Bir ay kadar önce ziyaret etmiştim. Çok iyiydi. Aklı başındaydı. Yürüyemiyordu, onun için fizik tedavi görüyordu.”

“Kaybedeceğimizi Hissetmiştik”

Orhan Gencebay: “Son derece üzgünüm. Biraz önce haberini TV’den aldım. Çok büyük bir kayıptır. Gerçekten çok büyük bir kayıp. Son zamanlardaki durumu hassastı. Türk sinemasına en büyük emekleri veren en büyük örneklerden biriydi. Beraber çalışmalarımız olmuştu. Bodrum’da kalıyordu. Gidecektim fakat İstanbul’a döndü. Kendisi ile birkaç defa telefonda konuştuk. İstanbul’da ziyarete gidecektim ama ziyaretçi almıyorlardı. Yakın takipteydik. Durumu iyi değildi. Kaybedeceğimizi hissetmiştik. Kendisini çok seviyorduk, Allah rahmet eylesin. Birlikte çok güzel çalışmalar yaptık. Çok güzel anılarımız var. Kendisini çok severdik. O çok sevilen biriydi. Hepimize başsağlığı diliyorum, harika bir insanı kaybettik.”

“Fatma Girik’te Ego Diye Bir Şey Yoktu”

Perihan Savaş: “Herkesin ablasıydı. Gerek Yeşilçam’da gerekse belediye başkanlığı ve TV programı yaptığı dönemde herkesi kucakladı, herkesin yardımına elinden geldiğince koştu. Onu herkes sanıyorum ki abla olarak büyük bir sevgiyle bağrına bastığı insanlar hatırlayacak. Ben en son sağlık durumuyla ilgili bilgi alıyordum, çok fazla telefonda konuşamıyordum. En son Hülya Koçyiğit ile bir öğle yemeği yemiştik. Çok keyifli bir yemekti. Haberleri sevgili menajeri Bircan’dan alıyordum. Kendisi ile bir kez konuşabildim Memduh abinin vefatından sonra. Sonra hastalığında konuştum. ‘İyiyim, iyi olacağım. Bodrum’da çok keyifliyim’ dedi. Memduh abinin ölümünden sonra Fatma da bedensel ve ruhsal olarak sorunlar söz konusu oldu. Bu da çok doğaldı, çünkü onların aşkı çok büyüktü. Onda ego diye bir şey yoktu.”

Fatma Girik – Göksel Arsoy

“Onun Kadar Sevecen Bir Sanatçıya Rastlamadım”

Göksel Arsoy: “O kadar üzgünüm ki konuşacak durumda değilim. Allah rahmet eylesin. O her zaman yaşayacaktır. Onun kadar sevecen, iyi bir sanatçıya ben rastlamadım. Hep pozitif bir insan. Ben onu birkaç defa hatır sormak için aradığımda hep telefonu kapalıydı, konuşamadım. Benim duyduğum onun bacaklarında bir kuvvet kaybı olmuştu. Bu haber şoke etti. Neden olmuş bilmiyorum. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın. Onu sevenler kalplerinde yaşatacaktır, Fatma Girik ölmez.”

“Yeri Doldurulamayacak Bir İnsandı”

Bahar Öztan: “Şahsına münhasır muhteşem bir insandı. Hayat böyle bir şey. Bugün varız yarın yokuz. Çok değerliydi. Güzel bir film çekmiştik, ‘Kanlı Nigar’ diye. Hepimize kol kanat germişti. Yeri doldurulamayacak bir insandı Fatma abla. Sağlık durumuyla ilgili bilgilere sahiptim, pek görüşemedik. Benim de çok rahatsızlıklarım var. Şu anda da rahatsızım. Yeni bir operasyon geçirdim Arada çok sevdiğim insanlardan Fatma abla ile ilgili her türlü bilgiyi biliyorum. Ben şimdi öğrendim. Şoke oldum. O yoncanın biriydi zaten. Çok büyük bir kayıp. Çok özel bir insandı.”

Kemal Sunal – Fatma Girik

“Ah Babamın Ortağı…”

Ali Sunal: “Ah Fatma Girik… Babamın ortağı, çalışma, yol arkadaşı dostu dostumuz biriciğimiz, Ezo’mun isim annesi. Aldığınız künye hâlâ Ezonun bileğinde. Bizim için çok değerliydiniz çok değerlisiniz ve hep çok değerli olacaksınız…”

“Türkiye’nin Başı Sağ Olsun”

Metin Uca: “Türk sinemasının muhteşem oyuncusu, büyük usta, sinemamızın üç yapraklı yoncasının en güzel unsuru, Fatma Girik ablamız da ölümsüz anılarımıza, kalplerimizin en sıcak unutulmazlar köşesine gitmiş, anısına sonsuz saygıyla, Türkiye’nin başı sağ olsun.”

“Severek Uğurluyoruz Fatma Girik’i”

Nebil Özgentürk: “Bu ülkenin büyük oyuncuları ve ölümsüzleri vardır. Bugün Uğur Mumcu’yu da anacağız, fikirleri öldüremezsiniz diye. Fatma Girik de bu ülkenin ölümsüzlerindendir. Türkan Şoray ve Filiz Akın’la birlikte. Çok değerli filmleri var, çok değerli oyuncularla… Sinemamızın kendine has kuralları ve sıcaklığıyla çekilmiş filmlerdir bunlar. Çok onurlu bir hayat sürmüşlerdir. Fatma Hanım’ı gökyüzüne sevgiyle uğurlayacağız. Söz Fato’da programı yapmıştı, orada hepimizin ablasıydı. Belediye Başkanlığı da yapmıştı. Onun yanında güven duyarsınız. Bir anda ablanız olur. Bir esnaf ona derdini anlatabilir. TV programlarında Söz Fato’da da kötü adamları kırıp dövüyordu. Hakikaten çok üzüldüm. Fatma Girik’in değerinin bilindiğini de biliyorum. Severek uğurluyoruz Fatma Girik’i.”

Gonca Vuslateri: “Kadın Hamletim… Canımızın içi. Başımız sağ olsun.”

Demet Akbağ: “Çocukluğum, ilk gençliğim, oyunculuk hayalleriyle yanıp tutuşurken, hayranlıkla izlediğim filmlerin menekşe gözlü kadın oyuncusu… Işıklar içinde uyu.”

Hülya Koçyiğit – Fatma Girik
Ayhan Işık – Fatma Girik

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir