FIFA ve DSÖ, Uluslararası İnsan Hakları Günü’nü ayrımcılık karşıtı bir mesajla kutluyor.

FIFA ve DSÖ, Uluslararası İnsan Hakları Günü’nü ayrımcılık karşıtı bir mesajla kutluyor.

  • FIFA Dünya Kupası Katar 2022™ çeyrek final maçlarında #NoDiscrimination mesajı görüntülenecek
  • 10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları Günü
  • FIFA ve FIFPRO, Katar 2022™ FIFA Dünya Kupası sırasında bir sosyal medya koruma hizmeti uygulamaya koydu.

FIFA ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 10 Aralık 2022 Cumartesi günü Uluslararası İnsan Hakları Günü’nü ne futbolda ne de genel olarak toplumda hiçbir ayrımcılığa yer olmadığı mesajını pekiştirerek kutlayacak. 9 ve 10 Aralık 2022 tarihlerinde oynanacak FIFA Dünya Kupası çeyrek final maçlarında #NoDiscrimination mesajı stadyumdaki dev ekranlarda ve LED’lerde ve turnuvanın tamamında olduğu gibi kaptan kol bantlarında yer alacak.

Ayrımcılık- olası tüm biçimleri ve ifadeleriyle- insan hakları ihlallerinin ve suiistimallerinin en yaygın biçimlerinden biridir. Her gün milyonlarca insanı etkiliyor, fırsatları engelliyor, fiziksel ve zihinsel sağlığa zarar veriyor, insan yeteneğini boşa harcıyor ve sosyal gerilimleri ve eşitsizlikleri artırıyor.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Damgalama ve ayrımcılık, zihinsel ve fiziksel sağlık için son derece zararlı olabilir ve insanların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerine erişmelerini engelleyebilir. DSÖ, Ayrımcılık Yok kampanyasında FIFA ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyor.” • Herkesin sağlık hakkı vardır ve damgalama ve ayrımcılıkla ne zaman ve nerede ortaya çıkarlarsa çıksınlar mücadele etmek, bu hakkın gerçekleştirilmesi için esastır” dedi.

DSÖ’nün 1948’de kabul edilen anayasası, ulaşılabilecek en yüksek sağlık standardına sahip olmanın ırk, din, cinsiyet, siyasi inanç, ekonomik veya sosyal durum ayrımı gözetmeksizin her insanın temel haklarından biri olduğunu belirtmektedir.

Ayrımcılıkla mücadele, 2016’dan bu yana FIFA’yı dönüştürmek için yeni önlemlerin uygulanmasında temel bir ilke olmuştur. Irkçılık ve ayrımcılığa karşı sıfır tolerans politikası 2019’da FIFA disiplin yasasına dahil edildi ve FIFA, ırkçılık olaylarını raporlamak için bir izleme sistemi getirdi. FIFA yarışmalarındaki maçlarda ayrımcılık. 211 üye federasyon için FIFA Tüzüğünde (Madde 4) belirtilen ilkelerle desteklenen iyi bir uygulama sağlanmıştır.

FIFA’nın #NoDiscrimination kampanyası, FIFA Dünya Kupası boyunca devam ediyor ve oyuncuları sosyal medyadaki taciz edici, ayrımcı ve tehdit edici yorumlardan korumak için tasarlanmış çığır açan bir izleme ve moderasyon hizmeti içeriyor.

Profesyonel futbolcuların dünya çapındaki temsilci organizasyonu FIFPRO’nun desteğiyle hayata geçirilen hizmet, FIFA World Cup Qatar 2022™’ye katılan her takıma ve oyuncuya sunuldu ve tamamen onlar adına yönetilerek, odaklanabilmeleri sağlandı. Sosyal medya taciziyle uğraşmak yerine sahada performans sergilemek oyuncuların hedefi oldu.

Turnuvanın grup aşamasında hizmet, katılan takımlar ve oyuncular adına 100.000’den fazla küfürlü ve rahatsız edici yorumu (spam dahil) otomatik ve anında gizlerken, 6.000’den fazla gönderi daha fazla işlem için doğrudan sosyal medya şirketlerine şikayet edildi. Bu, çevrimiçi tacizin futbolcular ve tüm toplum için nasıl endişe verici bir sorun olmaya devam ettiğini gösteriyor; ruh sağlığı ve esenliği üzerindeki zararlı sonuçları hafife alınmamalıdır. Eksiksiz bir rapor, FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™’nın sona ermesinin ardından yayınlanacak.

İnsan Hakları Günü, her yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1948’de İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni (İHEB) kabul ettiği gün olan 10 Aralık’ta kutlanmaktadır. Bu, ırk, renk, din, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, dil, siyasi veya diğer görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülk, doğum veya diğer statülere bakılmaksızın herkesin insan olarak sahip olduğu devredilemez hakları ilan eder.

Kaynak:

DSÖ Cenevre, Haber Bülteni, 9.12.2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir