G20 Liderler Zirvesi; DSÖ Genel Direktörü “Tek Dünya”, “Tek Aile” ve “Tek Sağlık” dedi.

G20 Liderler Zirvesi; DSÖ Genel Direktörü “Tek Dünya”, “Tek Aile” ve “Tek Sağlık” dedi.

Hindistan’ın Dönem Başkanlığı’nda, “2023 G20 Yeni Delhi Zirvesi”, 9-10 Eylül 2023 tarihleri arasında Yeni Delhi, Pragati Maidan’daki Bharat Mandapam Uluslararası Sergi-Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

G 20 Ülkeleri: ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve AB Ülkelerini temsilen AB’dir. Zirveye davet edilen 10 ülke ve 11 Uluslararası kuruluş temsilcileri katılmışlardır. (https://tr.wikipedia.org/wiki/2023_G20_Yeni_Delhi_zirvesi)

DSÖ Genel Direktörü “Tek Dünya” ve “Tek Aile” konuşması

Sayın Hindistan Başbakanı Modi,

Ekselansları,

Öncelikle Fas’ta 9 Eylül 2023 tarihinde meydana gelen depremde yaşamını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Depremde 600’den fazla kişi hayatını kaybetti, biz de desteğimizi seferber ettik.

COVID-19 salgını bize insan sağlığının risk altında olduğunda her şeyin risk altında olduğunu öğretti: Bu riskler hayatları, toplumları ve ekonomileri derinden etkiledi.

Sağlıklı ekonomiler sağlıklı insanlara bağlıdır.

Ve sağlıklı insanlar sağlıklı bir gezegene bağımlıdır.

İnsanların, gezegenimizin ve ekonomilerimizin sağlığı birbirinden ayrılamaz. Aralarında seçim yapmak zorunda değiliz; Başbakan Modi’nin dediği gibi, mesele her birinin uyum içinde olması ve her birine zarar veren eşitsizliklerin azaltılması meselesi.

Bu fırsatı, maliye ve sağlık bakanlarına yönelik görev gücünün yanı sıra Dünya Bankası’nın ev sahipliği yaptığı Pandemi Fonu’nun kurulmasından dolayı G20 liderliğine teşekkür etmek için kullanmak istiyorum.

Bugün iki isteğim var:

Öncelikle, tıbbi karşı önlemlere adil erişim taahhüdü de dahil olmak üzere, güçlü bir salgın anlaşması için kişisel desteğinizi bekliyorum. İyi bir salgın anlaşması gelecekte Covid 19 gibi bir salgını önlememize yardımcı olacaktır.

İkincisi, insanların ve gezegenin sağlığı arasındaki yakın bağları koruyan ve geliştiren yeni bir küresel ekonomi oluşturmaya yönelik kişisel kararlılığınızı bekliyorum.

Ayrıca, yaklaşan BM Genel Kurulu (19-26 Eylül 2023) sırasında pandemiye hazırlık, UHC ve ayrıca TB ile ilgili üç üst düzey toplantıya Genel Sekreter Antonio Guterres ile kişisel katılımınızı da rica ediyorum.

Mahatma Ghandi’nin dediği gibi, gerçek zenginlik sağlıktır, altın ve gümüş parçaları değil.

Son olarak Afrika Birliği’ni G20’ye katıldığı için tebrik ediyorum.

Üç hafta önce G20 Sağlık Bakanları Toplantısı için Mahatma Gandhi’nin doğum yeri olan Gujarat eyaletindeydim.

Oradayken yerel bir sağlık kliniğini (Ayushman Bharat sağlık ve sağlıklı yaşam merkezi) ziyaret ettim ve burada hipertansiyonu olan bir kadın ile 40 kilometre uzaklıktaki bir hastanede bir doktor arasında teletıp görüşmesine tanık oldum.

Bu klinik, dünyanın en büyük sağlık sigortası planı olan bu ülkenin dev Ayushman Bharat projesinin sadece küçük bir parçası.

Bu, Hindistan’ın, tüm ülkelerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde yer aldığı evrensel sağlık sigortasına olan bağlılığını göstermektedir;

Bu durum, üç hafta önce Gandhinagar’da Hindistan’ın G20 Başkanlığı altında başlattığımız Dijital Sağlık Küresel Girişimi aracılığıyla DSÖ’nün desteklediği bu taahhüdü yerine getirmek için dijital teknolojilerin potansiyelini ortaya koyuyor.

COVID-19 salgını öncesinde bile birçok küresel sağlık göstergesine ilişkin ilerleme yavaşlamış veya durmuştu.

Pandemi, işleri daha da geriye götürdü; anne ölümleri, çocukluk aşıları ve daha fazlası konusunda elde ettiğimiz kazanımların çoğunu tersine çevirdi.

Bugün üç isteğim var.

Öncelikle pandemide kaybettiğimiz zemini geri kazanmak için şimdi harekete geçmenizi rica ediyoruz.

İkinci olarak, güçlü temel sağlık hizmetlerine dayalı olarak tüm ülkelerde evrensel sağlık güvencesine doğru hızlanmak için hemen şimdi harekete geçmenizi rica ediyoruz.

Özellikle küresel sağlık ve bakım iş gücünü oluşturmaya ve liderlik düzeyinde toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yatırım yapmanızı istiyoruz.

Üçüncüsü, antimikrobiyal direnç de dahil olmak üzere geleceğin sağlık risklerini Tek Sağlık Yaklaşımı yoluyla ele almak için şimdi harekete geçmenizi istiyoruz.

Bildiğimiz gibi, COVID-19, patojenlerin, insanların haritalara çizdiği çizgilere, ideolojilerimize, dinlerimize veya kendimizi birbirimizden ayırmak için kullandığımız herhangi bir şeye aldırış etmediğini gösterdi.

Biz aslında tek aileyiz, tek insanlığız, tek sağlığımız var.

Teşekkür ederim.

Kaynak:

DSÖ Cenevre Merkezi, G20 Yeni Delhi Zirvesi, 9 Eylül 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir