G20 Liderler Zirvesi Gündemi: Pandemi ve İklimin Korunması…

G20 Liderler Zirvesi Gündemi: Pandemi ve İklimin Korunması…

Dünyanın önde gelen 20 büyük ekonomisinin devlet ve hükümet başkanları ve uluslararası kuruluşların temsilcilerini bir araya getiren G20 Liderler Zirvesi, 30 Ekim 2021 tarihinde İtalya’nın başkenti Roma’da başladı. Zirveye pandemi ve iklimin korunması konuları damgasını vuracak.

Dünyanın ekonomisi gelişmiş 19 ülkesi ile Avrupa Birliği’nin yer aldığı G20 ülkelerinin liderlerini iki günlük zirvede bir araya geldi. İki yıl aradan sonra liderlerin ilk kez buluştuğu zirveye Roma ev sahipliği yapıyor. Zirveye koronavirüs nedeniyle Rusya, Çin ve Japonya’nın liderleri video konferans yoluyla katılıyor.

Liderler, zirvenin ilk gününde “Küresel Ekonomi ve Küresel Sağlık” oturumunda, salgın döneminde ekonomik toparlanma, aşılama kampanyası ve salgın döneminde sağlığa ilişkin öne çıkan gelişmeleri ele aldı.

Aşı hedefi

Zirvenin ilk gününde pandemi ve pandeminin yol açtığı ekonomik sonuçlar tartışıldı. Mario Draghi yoksul ülkelerdeki insanların aşılanabilmesi için G20 grubunun elinden geleni yapmasını talep etti. Draghi, “Yoksul ülkelerde sadece yüzde 3’lük kesim bir doz aşı olabildi. Dünya küresel aşılanma oranının 2022 ortasına dek yüzde 70 oranına çıkması için her şeyi yapmak zorunda” dedi. Draghi G20 liderleri geleneksel grup fotoğrafı için bir araya geldiğinde jest amacıyla doktor ve sağlık personelini de sahneye davet etti.

Putin’den aşı tepkisi 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aşı konusunda eleştirel açıklamalar yaptı. Putin G20 içindeki bazı ülkelerin uluslararası aşı kampanyasını engellediğini ileri sürdü. Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V koronavirüs aşısının Batılı ülkelerde tanınmamasına tepki gösterdi ve bu ülkeleri, “himayeci ve uygunsuz rekabetçi düşünceye sahip olmakla” suçladı.

Pandemiyle mücadele 

G20 Zirvesi öncesinde G20 Sağlık ve Maliye Bakanları 29 Ekim 2021 Cuma günkü buluşmalarında pandemiyle mücadelenin güçlendirilmesi konusunda uzlaşma sağlamıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bu yılın sonuna dek dünya nüfusunun yüzde 40’ının, gelecek yıl ortasına kadar ise yüzde 70’inin aşılanması hedefinin arkasında olduğu belirtilmişti.

Dünyanın en büyük ekonomilerini yöneten liderler, işletmelerin vergi cennetlerinde karlarını saklamasını önlemeyi amaçlayan küresel asgari kurumlar vergisini onayladı ve aynı zamanda daha yoksul ülkelere daha fazla Covid aşısı sağlamayı kabul etti.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), bu ayın başında çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde 2023’ten itibaren en az yüzde 15 oranında vergilendirilmesine yönelik anlaşmanın 136 ülke tarafından kabul edildiğini bildirmişti.

Zirvenin pazar günü açıklanacak sonuç bildirisinde, liderlerin küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlama hedefine ulaşmak için acil adımlar atmayı kabul edeceği de ifade ediliyor.

Roma’daki Nuvola Kongre Merkezi’ndeki zirvenin açılışında konuşan İtalya Başbakanı Draghi, bugün karşı karşıya oldukları sorunlar karşısında çok taraflılığın en iyi yanıt olduğunu söyledi.

Başbakan Draghi, dünyanın bugün karşı karşıya kaldığı yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına, iklim değişikliğine ve dijital vergilere atıfta bulunarak “Bugün gördüğümüz problemler karşısında çok taraflılık en iyi yanıt. Bu, bir seçenek değil. Farklılıklarımızın üstesinden gelmeli ve bu forumun ruhunu yeniden keşfetmeliyiz.” dedi.

Uluslararası toplumun salgınla mücadele ettiğini dile getiren Draghi, geleceğe iyimserlikle bakabileceklerini söyledi. Draghi, İtalya’nın dönem başkanlığında daha adil bir ekonomik toparlanmayı teşvik ettiğini kaydetti.

İklimin korunması 

Zirvenin sonuç bildirgesi merakla bekleniyor. Özellikle de iklimin korunması hedefine yönelik bölümü. Çünkü G20 Zirvesi’nin ikinci günü olan 31 Ekim 2021’de Glasgow’da BM İklimin Korunması Zirvesi başlıyor. Bu nedenle G20 Zirvesi’nden verilecek mesaj önem taşıyacak.

G20 sonuç bildirgesi için hazırlanan taslağa göre liderlerin küresel ısınmanın 1,5 derecede sınırlandırılması hedefine ulaşılması için acil adımlar atılmasını kabul etmeleri bekleniyor. Taslak metinde, “Paris Sözleşmesi’nin küresel ısınmayı sanayileşme öncesi döneme kıyasla 2 dereceyla sınırlama ve mümkünse 1,5 dereceye düşürme yönündeki hedefiyle yükümlüyüz” ifadesine yer verileceği belirtildi. Taslak bildirgede ayrıca devlet ve hükümet başkanlarının “2050 yılına dek sıfır sera gazı emisyonuna ulaşılmasının çok büyük önem taşıdığını kabul ettiklerinin de” altının çizileceği kaydedildi.

G20 ülkeleri arasında iklimin korunması en tartışmalı konulardan biri olarak nitelendiriliyor. Suudi Arabistan, Çin ve ABD en fazla karbon emisyonuna sahip ülkeler asında.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, 29 Ekim 2021 Cuma günü yaptığı açıklamada, G20 ülkelerinden iklim politikası konusunda daha fazla çalışmalarını ve gerekli tedbirleri almalarını istemişti.

“Sosyal ve ekonomik adalet” çağrısı

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, G20 Liderler Zirve konuşması, Roma, 30 Ekim 2021

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, “Zenginliğin bir yerde toplandığı ve yoksulluğun milyonları batırdığı bir dünyayı reddedenler olarak inancımızı güçlendirmeliyiz.” dedi.

Devlet başkanlığından yapılan açıklamaya göre, G20 Liderler Zirvesi’nde konuşan Alberto Fernandez, toplumların gelişimi üzerinde spekülasyona öncelik veren mevcut sistemin değişmesi gerektiğini belirterek, uluslararası finansmanın, iklim değişikliğiyle mücadele ederek halkların eşitliği için yeni kurallar koymasını istedi.

Fernandez, önceki hükümetin Uluslararası Para Fonundan (IMF) aldığı borca dikkati çekerek, “Bugün karşı karşıya olduğumuz ve hükümetimin devraldığı IMF ile olan dış borç, neyin yanlış olduğunun açık bir örneğidir. Miktarı ve geri ödeme koşullarıyla tarihte emsali olmayan, o dönemin hükümetine iltimas geçmek için onaylanan bu borç, kendilerine dayatılan kadere korkusuzca bakan nesilleri mahkûm ediyor.” ifadesini kullandı. Sosyal ahlakın, ekonomiyi de ihtiva etmesi gerektiğine işaret eden Fernandez, “Buraya kapitalizmi inkar etmek için gelmedim. Üretim ve emek kapitalizmini, finansal spekülasyon mantığına tabi tutanlara karşı sesimi yükseltmeye geldim.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, G20 Zirvesinde İtalya Başbakanı Mario Draghi ile bir araya geldi. Roma, 30 Ekim 2021

Erdoğan, liderlerle görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılan ABD Başkanı Joe Biden, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonia Guterres ile sohbet etti.

Erdoğan, zirvede İtalya Başbakanı Mario Draghi, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile de bir araya geldi.

 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi bir görüş alışverişi yaptık”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Erdoğan ile iyi bir görüş alışverişi yaptıklarını bildirdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Von der Leyen, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi bir görüş alışverişi yaptık.” dedi. AB Komisyonu Başkanı, ayrıca yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından ekonomik kurtarma çabalarına ve Afganistan’daki duruma kadar birçok konuda durum değerlendirmesi yaptıklarını kaydetti.

Biden, Roma’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan

ABD’li üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar günü Roma’da görüşeceğini bildirdi.

Biden’ın programına ilişkin gazetecilere açıklama yapan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Biden’ın pazar günü İtalya’nın başkenti Roma’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşme yapacağını ifade etti.

Yetkili, Biden’ın ayrıca Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Yardımcısı Olaf Scholz ile kısa bir görüşme gerçekleştirdiğini aktardı.

Bu arada Fridays For Future isimli çevreci grup, zirve karşıtı protesto gösterisi düzenledi.

Fridays For Future isimli çevreci grup, 30 Ekim 2021 tarihinde Roma’da bir protesto gösterisi düzenledi AP Photo

G20 üye ülkeleri hangileri?

G20 üyeleri arasında 19 ülke ve Avrupa Birliği bulunuyor.

Üyeler arasında G7’yi oluşturan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, Japonya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık bulunuyor.

Bunların haricindeki zirvede bulunan diğer ülkeler ise Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Türkiye.

Bu yılki zirveye Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Finansal İstikrar Kurulu (FSB), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kuruluşlardan lider ve temsilciler katılacak.

Ev sahibi ülke, G20 üyelerinin haricinde istediği ülkeleri de toplantıya çağırabiliyor.

Ayrıca G20 zirvelerinde İspanya düzenli olarak “kalıcı bir konuk” ülke olarak katılırken; İtalya dönem başkanı olarak Azerbaycan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ruanda, Filipinler, Yeni Zelanda, Hollanda ve Singapur’u da zirveye davet etti.

Kaynak:

Euronews, Deutsche Welle, AA, AP, AFP, BBC, 30 Ekim 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir