Gazeteci Bekir Coşkun Son Yolculuğuna başladı.

Gazeteci Bekir Coşkun Son Yolculuğuna başladı.

Ünlü gazeteci Bekir Coşkun, Akciğer tedavisi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi’nde, 18 Ekim 2020 tarihinde yaşamını kaybetti. 20 Ekim 2020 tarihinde Ankara Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı. Naaşı Şanlıurfa’nın Tülmen Köyü’nde toprağa verilmek üzere yola çıktı. Cenazesi 21 Ekim 2020 Çarşamba günü Urfa’nın Karaköprü İlçesi Tülmen köyünde defnedilecek.

Bekir Coşkun’un Ankara’daki cenaze törenine ailesi, yakınları, gazeteci arkadaşları, siyasetçiler ve okurları katıldı. Coşkun, “Bu ayrılıklar bana göre değil. Elimde beyaz mendil. Peşlerinden koşup ‘ağlamayın’ diye diye, tüm ıslak gözleri silesim gelir” şiiri ile uğurlandı.

Cenaze töreninde eşi Andree Coşkun, oğlu Tolga Coşkun ve eşi Ebru Coşkun ile kardeşleri Halil, Haluk, Hakan ve Haldun taziyeleri kabul etti. Bekir Coşkun’u yazarı olduğu Sözcü ailesi son yolculuğuna uğurladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra tüm parti yönetimi ve çok sayıda milletvekili cenaze töreninde yer aldı. Katılımcılar arasında Meclis Başkanvekili Haydar Akar, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gülizar Biçer Karaca, Gamze Akkuş İlgezdi, Veli Ağbaba; Milletvekilleri Erdoğan Toprak, Mehmet Göker, Yıldırım Kaya, Tuncay Özkan, Mahmut Tanal,  Bülent Tezcan, Uğur Bayraktutan, Ünal Demirtaş, Utku Çakırözer yer aldı. Belediye Başkanları Şişli Muammer Keskin, Bodrum Ahmet Aras, Ardahan Faruk Demir de cenazeye katıldı. CHP’li siyasetçiler Muharrem İnce, Yılmaz Ateş, Umut Oran ve CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka da hazır bulundu.

Cenaze törenine İYİ Parti’yi temsilen İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar katıldı.

Cenazeye gazeteciler Muharrem Sarıkaya, Murat Çelik, Mustafa Balbay, Sertaç Eş, Mehmet Şehirli, Şükrü Küçükşahin, İsmet Özçelik, Özlem Akarsu Çelik ve Süleyman Demirkan ve Anka Haber Ajansı Genel Müdürü Ahmet Dirican da katıldı. Sözcü’nün yanı sıra Cumhuriyet, Posta, Fanatik, Milliyet, Hürriyet gazetelerinden çelenkler de gönderildi.

Çelenk gönderenler arasında şu isim ve kuruluşlar da yer aldı:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ve Gülizar Biçer Karaca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ATO Başkanı Gürsel Baran, Mimarlar Odası, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaş, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Türkiye Barolar Birliği, Sema Yazar Gençlik Vakfı,  Avukat Turhan Hançerili, Siyasetçi Yaşar Okuyan, Halkın Kurtuluş Partisi, Gazeteci Ruhat Mengi, Eski milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu, Sanatçı Erol Evgin ve eşi, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Türker İnanoğlu, Beyazıt Bağcı, Sedat Aloğlu, İsmet Özkan, Timur Özkan, Ali Haydar Veziroğlu ve eşi Nisa Veziroğlu, Sanatçı Ayten Gökçer, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Eski milletvekili Özden Özcan, Gazeteci Hıncal Uluç, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Karikatürcüler Derneği, Sanatçı Müjdat Gezen, Tevfik Terzi, Sanatçı Nebahat Çehre, 10. Köy Derneği, ÇYDD Genel Başkanı ve ÇYDD şubeleri, Prof Dr. Ümit Özyurda, Parlamento Muhabirleri Derneği.

Bekir Coşkun Kimdir.

Bekir Coşkun (1945, Şanlıurfa – 18 Ekim 2020, Ankara), Türk gazeteci, yazar.

Bekir Coşkun (1945, Şanlıurfa – 18 Ekim 2020, Ankara), Türk gazeteci, yazar.

1945 yılında Şanlıurfa’da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. Ankara’da Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento  muhabirliği yaptı.

1978’de Günaydın gazetesine geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy’ dü.  1987’de Sabah gazetesinde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet gazetesinde geçti. Şu ana kadar yayımlanmış 4 adet kitabı bulunmaktadır: “Dövlet”, “Avukatımı İstiyorum”, “Pako’ya Mektuplar” ve “Ben Pako”. Köpeği Pako’nun adıyla kaleme aldığı yazılar yayımlanmıştır.

TRT’de yayınlanan “Pako’ya Mektuplar” adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır.

Hayvan sever kişiliğiyle de bilinen yazar; keman çalabilmektedir, bir doğa ve deniz tutkunudur. Yaz ayları Ayvalık’ın Cunda Adası’nda ikamet etmektedir. Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihinde Hürriyet gazetesinden ayrılmıştır.

Bekir Coşkun, 25 Eylül 2009 tarihinde Habertürk gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır. Ancak referandumda AK Parti hükumetine karşı yazdığı yazılardan dolayı baskı gördüğünü iddia eden Coşkun’un işine 20 Eylül 2010’da son verilmiştir. Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazmaktaydı. Bu gazetede yazmaya devam etmekteyken ayrılmış olup 14 Mart 2013 tarihinde Sözcü gazetesi kadrosuna katılmıştır.

2017 yılının Ekim ayında akciğer kanseri tedavisi nedeniyle yazılarına ara veren Bekir Coşkun, o tarihten bu yana sağlığı el verdiği sürece Sözcü gazetesindeki köşesinden okurlarıyla buluşmayı sürdürdü. Son yıllarında akciğer kanseri tedavisi gören Bekir Coşkun 18 Ekim 2020’de Ankara Şehir Hastanesi’nde akciğer kanserine bağlı solunum durması nedeniyle yaşamını yitirdi.

Kaynak: Vikipedi Özgür Ansiklopedi,

—————————————————————————————————————————

Gazeteci Bekir Coşkun’un seçme birkaç yazısı

Büyük Yazı Ustası’nı kaybettik. Nur içinde yatsın.

Yazar dururuz, niye toplumumuzun bir bölümü bu kadar, güzelliklerden; şiirden, felsefeden, sanattan uzak da, şiddete yakın. Tespiti gayet güzel yapmış Bekir Üstat;

Çünkü bunların patlatacak bir tek silahları var…

“Düğünde niye tabanca sıkarlar?..

Çünkü adam şiir patlatamaz…

Dans patlatamaz…

Güzel iki cümle patlatamaz…

Bir şarkı patlatamaz…

İlgi çekmek, bir ses getirmek ister… İster ki herkes dönüp görsün… Ama patlatacağı hiçbir şeyi yoktur…

O da tabanca patlatır…

Kültürü o kadardır…

“Usta şurada bir şiir patlat” deseniz…

Yok…

“İki cümle patlat, bilge adammış desinler” derseniz…

Yok…

Tabancası var…

14’lü, Çin yapmış, havaya kaldırıp sadece tetiği çekiyorsun…

Patlıyor…

Alem dönüp bakıyor… Erkekler “İyi sıkıverdi la” diyor… Kadınlar “Vuvv” diye elleriyle ağızlarını-gözlerini kapatıyorlar… Çocuklar boş kovanı kapmak için fırlıyorlar…

Patlatacak başka bir şeyi olmayınca…

“Hain” diyor…

“Alçak” diyor…

“Şerefsiz” diyor…

“Soytarı” diyor…

“Cibilliyetsiz” diyor…

“Ayyaşlar” diyor…

“Tezek” diyor…

Patlatacak başka bir şeyi yok çünkü…

Toplumu yönlendirecek bir felsefe… Bir unutulmaz söylem… İnsanları etkileyecek bir görüş… Farklı bir siyasi yaklaşım… Akıllarda kalacak bir insani slogan… Tarihe düşecek bir nutuk…

O da tabanca patlatıyor…

Ses getiriyor…”

Huzur içinde uyu Büyük Usta, hayallerini gençler gerçekleştirecek.

———————————————————–

Bekir Coşkun’un Son yazısı….

Babalar, anneler birer okul olun,

Okul artık sizsiniz

Çocuklara laik cumhuriyeti,

Cumhuriyet sevdasını,

Cumhuriyet devrimlerini öğretin

Mustafa Kemal’i anlatın…

Unutmasınlar…

——————————————————–

Bekir Coşkun sadece insanın değil, yuvasız kuşun, sahipsiz köpeğin, baltanın hedefindeki ağacın, çiçeğin, böceğin, hakkı hukuku için mücadeleyle geçti ömrü.  Dağları, ovaları, ırmakları, denizleri ve insanı anlattı bıkmadan.

Seni çok özleyeceğiz. Rahat uyu kelimelerin efendisi….

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir