Gazze: Ateşkesin başlaması, dinlenme ve ihtiyaç sahibi insanları umutlandırıyor!

Gazze: Ateşkesin başlaması, dinlenme ve ihtiyaç sahibi insanları umutlandırıyor!

BM İnsani Yardım Görevlileri, çatışmalara dört günlük ara verilmesinin ardından 24 Kasım 2023 Cuma günü de yardım malzemelerini taşıyan kamyonların Mısır’ın Refah kapısından Gazze’ye girmeye devam ettiğini söyledi.

Gazze’de 7 Ekim 2023 tarihinden beri süren İsrail saldırıları sonucu ölenlerin sayısının 15.000’e yaklaştığı ve çok sayıda yerinden edilmiş insanın sokaklarda uyuduğu, savaşın parçaladığı bölgenin her yerine erişim çağrısını yine yeniden tekrarladılar.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, Cenevre’de 24 Kasım 2023 tarihinde gazetecilere verdiği demeçte, İsrail ile Hamas arasında bu hafta başında açıklanan anlaşmaya ilişkin umudun “duraklamaya saygı gösterilmesi, bize ihtiyacı olan insanlara ulaşmamızı sağlaması ve bu anlaşmanın bize ihtiyacı olanlara ulaşmamızı sağlaması” olduğunu söyledi. Uzun vadede gerçek bir insani ateşkese kadar genişletilecek.

Mısır, Katar ve ABD’nin kolaylaştırıcılığını yaptığı anlaşma, çatışmalara 96 ​​saatlik insani ara verilmesinin yanı sıra, Hamas’ın 7 Ekim 2023’de İsrail’e düzenlediği terör saldırısı sırasında alınan rehinelerin ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını da öngörüyor.

Sayın Laerke, “Anlaşmanın Gazze ve İsrail halkına biraz zaman kazandıracağını ve serbest bırakılacak rehineler, tutuklular ve ailelerine bir miktar rahatlama getireceğini umuyoruz” dedi.

İnsanlara “nerede olurlarsa olsunlar” ulaşmak

OCHA Sözcüsü, ateşkesin ilk saatlerinde ortaya çıkan “değişken, yoğun durumun” altını çizerek, “yardım için açılan hattan giren yardım kamyonlarının oldukça uzun olduğunu ve bir kısmının (aslında büyük bir kısmının) bizim kontrolümüz dışında olduğunu ve bunu yapmak zorunda olduğunu vurguladı”.

“Nerede olurlarsa olsunlar” ihtiyacı olan insanlara ulaşmak için aciliyetten bahsetmişken, Kuzey Gazze’ye “hasar ve insani ihtiyaçların en büyüğü olduğu” ve Enclave’nin güneyinden uzun zamandır kesilmiş olan acil ihtiyacını vurguladı.

Daha fazla hastane tahliyesi planlanıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Christian Lindmeier, Dört gün insani ateşkesin kalıcı bir ateşkese dönüşmesi umuduyla, Kuzey Gazze’deki hastanelerde mahsur kalan hastaların ve sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu kötü duruma dikkat çekti ve özellikle Gazze’den olmak üzere daha fazla tahliyeye yönelik planlama ve çabaların sürdüğünü  ayrıca, Endonezya ve Al-Ahli Hastanelerinin de tamiratlarının sürdürüldüğünü söyledi.

22 Kasım 2023 Çarşamba günü, BM Kuruluşları ve insani yardım kuruluşu Filistin Kızılay Derneği‘nin (PRCS) ortak çabasıyla 151 yaralı ve hasta, aile üyeleri ve sağlık çalışanları Gazze Şehri’ndeki El Şifa hastanesinden tahliye edildi ve otobüs ve bir ambulansla güney Gazze’ye nakledildi.

Sayın Lindmeier, DSÖ’nün hastanede kalan “tahmini 100 hasta ve sağlık çalışanının güvenliği konusunda son derece endişe duyduğunu” söyledi .

Savaştan önce kuzeyde faaliyet gösteren 24 hastaneden 22’si ya hizmet dışı kaldığını ve yeni hasta kabul edemediğini dile getirdi. Güneydeki 11 tıbbi tesisten 8’i çalışıyor. DSÖ, bunlardan yalnızca birinin kritik travma vakalarını tedavi etme veya karmaşık ameliyatlar gerçekleştirme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Kurtarma operasyonları için yakıt

24 Kasım 2023 Cuma günü saat 07.00’de ateşkesin başlama saatine yakın OCHA, bombardımanlarda ve şiddetli çatışmalarda bir artış olduğunu belirterek, İsrail’in havadan, karadan ve denizden saldırılarının Gazze’nin büyük bölümünde yoğunlaştığını ve bunun yanı sıra kuzeydeki Filistinli silahlı gruplarla kara çatışmalarının da yoğunlaştığını belirtti.

Gazze Hükümeti Medya Ofisi’nin OCHA’ya aktardığı bilgiye göre, bölgedeki ölü sayısı 23 Kasım 2023 Perşembe akşamı itibarıyla 14.800’ü geçerken, binlerce kişinin evlerinin yıkıntıları altında mahsur kaldığı tahmin ediliyor.

İnsani yardım çalışmalarının bir parçası olarak OCHA’dan Jens Laerke, büyük altyapı hasarı ve binaların çökmesi göz önüne alındığında, “insanları enkazdan çıkarmak için makineleri çalıştırmak” amacıyla Gazze Şeridine daha fazla yakıt sağlanması gerektiği konusunda ısrar etti.

OCHA, İsrail’in 18 Kasım’da aldığı “temel insani operasyonlar için günlük küçük miktarlarda yakıt girişine izin verme” kararının ardından perşembe günü Mısır’dan Gazze’ye 68.383 litre yakıtın girdiğini bildirdi. BM Ofisi geçen hafta günde yaklaşık 200.000 litre yakıta ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Sayın Laerke, Gazze’ye giden yakıtın “her zaman BM gözetiminde” olduğunu ve BM’nin Filistinli mültecilere yönelik kuruluşu UNRWA tarafından dağıtıldığını vurguladı.

“Asgari düzeyde”

Gazze’de 1,7 milyondan fazla kişinin ülke içinde yerinden edildiği tahmin ediliyor ve bunların yaklaşık bir milyonu Gazze Şeridi’ndeki 150’den fazla UNRWA sığınma evinde kalıyor.

İsrail’in askeri operasyonları nedeniyle insanların kaçmak zorunda kaldığı güneydeki barınakların kapasitesi birçok kez doldu ve OCHA, yerinden edilmiş erkeklerin ve yaşı daha büyük erkek çocukların çoğunun açıkta, okul bahçelerinde veya civardaki sokaklarda uyuduğunu söyledi.

UNRWA Başkanı Philippe Lazzarini 23 Kasım 2023 Perşembe günü yaptığı açıklamada, Gazze’deki insanların “geceyi atlatıp atlatamayacakları konusunda endişe duymadan uyumayı hak ettiklerini” vurguladı. “Bu, herkesin sahip olması gereken minimum süredir” diye görüşünü bildirdi.

Kaynak: BM Haberleri, Gazze, New York, Cenevre, 24 Kasım 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir