Gazze Hastanesi yıkıldı, DSÖ Genel Direktörü “ateşkes çağrısını” yineledi

Gazze Hastanesi yıkıldı, DSÖ Genel Direktörü “ateşkes çağrısını” yineledi

Foto: © UNICEF/Eyad El Baba: Gazze’deki çatışmalardan kaçan insanlar bölgede sığınacak güvenli yerler aramaya devam ediyor.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, hafta sonu (17 Aralık 2023) Gazze’nin kuzeyindeki bir hastanenin İsrail güçleri tarafından “etkili bir şekilde yok edilmesine” ve bunun dokuz yaşında bir çocuk da dahil olmak üzere sekiz hastanın ölümüne yol açması konusunda konuştu.

Kamal Adwan Hastanesi geçen hafta İsrail ordusu tarafından dört gün boyunca basıldı ve Dünya Sağlık Örgütü çok sayıda sağlık çalışanının gözaltına alındığı bildirildi.

Dr. Tedros, sosyal platform X’te şunları yazdı: “Gazze’nin sağlık sistemi zaten çökmüştü ve en az düzeyde işleyen bir hastanenin daha kaybedilmesi ciddi bir darbedir” dedi.

Gazze’deki 36 hastanenin üçte birinden azı en azından kısmen işlevsel durumda; bunlardan yalnızca biri bölgenin kuzeyinde yer alıyor.

“Hastanelere, sağlık personeline ve hastalara yönelik saldırılar sona ermeli. Şimdi, hemen ateşkes yapın,” diye ısrarlı çağrısını yeniledi.

Yerinden edilmiş kişilerin çadırları ‘buldozerlerle yıkıldı’

DSÖ Genel Direktörü, Ambulansların tesise ulaşamaması nedeniyle Kamal Adwan’daki birçok hastanın “sağlık ve güvenlikleri açısından büyük risk altında” kendilerini tahliye etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) yaptığı güncellemede İsrail güçlerinin 16 Aralık Cumartesi günü hastaneden çekildiğini ve basında çıkan haberlere göre “İsrailli bir kişinin” askeri buldozer, ülke içinde yerinden edilmiş çok sayıda kişinin hastane dışındaki çadırlarını yerle bir ederek, sayısı doğrulanmayan sayıda insanı öldürdü ve yaraladı” dediğini duyurdu.

Dr. Tedros, X’te DSÖ’nün yerinden edilmiş insanların refahı konusunda “son derece endişe duyduğunu” söyledi.

OCHA’ya göre Ramallah’taki Filistin Sağlık Bakanlığı olayla ilgili soruşturma yapılması çağrısında bulundu. OCHA ayrıca İsrail ordusunun operasyon kapsamında 90 kişiyi gözaltına aldığını ve “hastanede silah ve mühimmat bulduğunu” söylediğini aktardı.

İletişim kesintisi

Gazze’de 14 Aralık 2023 Perşembe günü başlayan ve hafta sonuna kadar devam eden telekomünikasyon ve internet kesintisi nedeniyle OCHA, Gazze Şeritindeki insani duruma ilişkin son güncellemenin son 24 saate ait yalnızca “sınırlı” bilgi sağladığını vurguladı.

Gazze sağlık yetkilileri elektrik kesintisinin başlangıcından bu yana ölü sayılarını güncellemedi; bu noktada 7 Ekim 2023’den bu yana 18.787 ölüm ve 50.000’den fazla kişi yaralandı.

BM Ofisi, hafta sonu boyunca özellikle güneydeki Han Yunus ve kuzeydeki Gazze şehrinin çeşitli bölgelerinde “ağır İsrail bombardımanlarının” devam ettiğini bildirdi.

OCHA, Han Yunus ve Refah’ta İsrail güçleri ile Filistinli silahlı gruplar arasında yoğun çatışmaların yaşandığını ve Filistinli silahlı grupların İsrail’e roket atmaya devam ettiğini söyledi.

Yardım için ikinci sınır kapısı açıldı

Gazze’de yaşayan nüfusun büyük bir kısmı yerlerinden edildiğinden, güneydeki küçük bir alana sıkıştığından, zorlu sağlık koşullarıyla karşı karşıya kaldığından, yiyecek ve sudan yoksun olduğundan bölgedeki insani durum hala umutsuz.

15 Aralık 2023 Cuma günü İsrail ile Gazze arasındaki Kerem Şalom sınır kapısının açıldığının duyurulması, yardım teslimatlarının artırılması yönündeki umutları güçlendirdi.

Sınır kapısının 7 Ekim’den bu yana ilk kez 17 Aralık 2023 Pazar günü açıldığı bildirildi. Teslimatların 21 Ekim’de yeniden başlamasından bu ana kadar yalnızca güneydeki Refah sınır kapısı açıktı.

OCHA’ya başkanlık eden BM Acil Yardım Şefi Martin Griffiths, gelişmeye tepki olarak “Bu anlaşmanın hızlı bir şekilde uygulanması yardım akışını artıracak, ancak Gazze’deki halkın en çok ihtiyacı olan şey bu savaşın sona ermesidir” dedi.

Kaynak: DSÖ, Kahire, Cenevre, 19 Aralık 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir