Gazze’de Filistinliler kıtlığın eşiğinde…

Gazze’de Filistinliler kıtlığın eşiğinde…

Birleşmiş Milletler, İsrail’in zorla aç bıraktığı Filistinlilerin Gazze’nin kuzeyinde kıtlığın eşiğinde olduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Filistinlilerin kıtlığın eşiğinde olduğunu duyurdu.

UNRWA’nın X sosyal medya hesabından İsrail’in yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze’deki saldırılarına ilişkin olarak paylaşımda bulunuldu.

İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Han Yunus ve çevresinde yoğun saldırılarının devam ettiği belirtilen açıklamada, binlerce insanın saldırılardan kaçmaya çalıştığı Refah’ta da yoğun hava bombardımanı nedeniyle buradakilerin de Gazze’nin orta kesimine kaçmasına neden olduğu kaydedildi.

Gazze’nin kuzeyindeki insanların kıtlığın eşiğinde olduğu ve Gazze’de sığınılacak bir yer olmadığının da altı çizildi.

İsrail’in Saldırıları Sürüyor

İsrail, 7 Ekim 2023’ten beri yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ne hava, kara ve denizden saldırılarını sürdürüyor.

Saldırılar nedeniyle 7 Ekim 2023’ten bugüne kadar çoğu kadın ve çocuk 28 bin 858 Filistinli öldürüldü, 68 bin 677 Filistinli yaralandı.

Hava, kara ve denizden düzenlenen saldırılar nedeniyle Gazze’de 1,9 milyon Filistinli de yerinden oldu. İsrail’in çıkardığı zorluklar nedeniyle bölgeye yeteri kadar yardım da ulaştırılamıyor. Filistinliler bir taraftan İsrail saldırıları diğer taraftan da her gün daha derinleşen açlıkla mücadele ediyor.

BM, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde 2,2 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

BM’ye göre, Gazze’de 378 bin kişi Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğine göre “felaket” olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de “acil durum” olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

Özellikle Gazze’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğüterek tüketmek zorunda kaldığı bildiriliyor.

Kaynak: AA, Yazılı Medya, 17 Şubat 2024

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir