Gazze’de ‘güvenli bölge’ belirsizliği nedeniyle çaresizlik artıyor

Gazze’de ‘güvenli bölge’ belirsizliği nedeniyle çaresizlik artıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 5 Aralık 2023 Salı günü, Hamas militanlarının İsrail’in güneyinde yaklaşık 1.200 kişiyi katletmesi ve 7 Ekim’de yaklaşık 240 kişiyi rehin almasından bu yana Gazellilerin durumunun “her geçen saat daha da kötüleştiğini” söyledi.

Güneydeki Refah kentinden konuşan DSÖ İşgal Altındaki Filistin Toprakları Temsilcisi Dr. Rick Peeperkorn, geçen Cuma günü İsrail bombardımanının yeniden başlamasının ardından daha fazla kan döküldüğünü anlattı.

Dr. Peeperkorn Cenevre’deki gazetecilere video bağlantısı aracılığıyla “Durum her geçen saat daha da kötüleşiyor” dedi. “Yani… güney bölgeleri, Han Yunus ve hatta Refah dahil her yerde yoğun bombardıman sürüyor.”

Bölgede görev yapan DSÖ doktorları, son birkaç gün içinde Orta bölgeden ve hatta şimdi güney bölgelerinden gelen ve hayatlarından endişe duyan ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin “çok artan sayıda” olduğunu kaydetti.

Bu endişeleri yineleyen BM Çocuklara Yardım Fonu sözcüsü James Elder, ordulara sivilleri korumak için “mümkün olan tüm önlemleri alma” zorunluluğu getiren uluslararası insani hukuka atıfta bulundu. Tek taraflı olarak “güvenli bölgeler” olarak adlandırılan bölgelere gitmeleri gerektiğini ilan etmenin kabul edilemez olduğunu vurguladı, oysa buralar aslında “kaldırımlar” veya su, barınak veya sanitasyondan yoksun “yarı inşa edilmiş binalar” dır.

Sayın Elder, “Bazı bölgelerde olmadığı gibi, yalnızca bombardımandan arınmışsa güvenli bir bölge değildir” dedi.

Ölümcül ücret

İnsani güncelleme, BM Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA)’nın Gazze Sağlık Bakanlığı’na (SB) göre 3 Aralık öğleden sonra ile 4 Aralık öğleden sonra arasında en az 349 Filistinlinin öldürüldüğünü ve 750 kişinin yaralandığını bildirmesiyle geldi.

OCHA’nın son acil durum güncellemesinde İsrail kaynaklarına göre üç İsrail askerinin de öldürüldüğü belirtildi.

Her 10 Gazelliden 8’i evsiz

BM’nin Filistinli mültecilere yönelik kuruluşu UNWRA’ya göre, 7 Ekim’den bu yana yaklaşık 1,9 milyon insan (Gazze’deki nüfusun yüzde 85’inden fazlası) Şeridi boyunca yerinden edildi.

BM kuruluşu, yaklaşık 1,2 milyon ülke içinde yerinden edilmiş kişinin, Kuzey ve Gazze Şehri de dahil olmak üzere Gazze Şeridi’nin beş vilayetindeki 156 UNRWA tesisinde barınak bulduğunu söyledi.

Ayrıca hava saldırılarında en az 19 meslektaşın daha öldürüldüğü doğrulandı ve toplam sayı 7 Ekim’den bu yana 130’a çıktı. UNWRA, danışmanlarından biri olan Jehan’dan alıntı yaparak, “Yürürken de tehlikedeyiz” dedi. “Hayatımız durma noktasına geldi… Burada ölüm kokusu var. Ama biz yaşamaya kararlıyız.”

Yardım cankurtaran halatı

Gazze’deki sağlık yetkilileri, son olaylarda Gazze’de en az 15.523 Filistinlinin öldürüldüğünü ve bunların yüzde 70’inin kadın ve çocuk olduğuna inanıldığını tahmin ediyor. UNRWA, “Muhtemelen enkaz altında kalan veya kurtarılmayı bekleyen pek çok kişi kayıp” dedi.

OCHA, tüm insani yardım malzemesi sıkıntısının ortasında, Pazar günü yaklaşık 100 yardım kamyonunun 69.000 litre yakıtla birlikte yerleşim bölgesine ulaştığını bildirdi. BM Yardım Ofisi, Cumartesi günü de aynı miktarların Gazze’ye ulaştığını belirterek, bunun hala 24 ve 30 Kasım arasındaki çatışmalara ara verildiği dönemde teslim edilen günlük ortalama 170 kamyon ve 110.000 litre yakıtın “çok altında” olduğunu belirtti.

Gazze’de “artan felaketin” ortasında daha fazla ilaca, yiyeceğe, suya ve yakıta ihtiyaç duyulduğunu söyleyen DSÖ’den Dr. Peeperkorn, “Bu çok az, çok az” dedi.

Gazze’nin sağlık altyapısını “sakat” olarak nitelendiren DSÖ yetkilisi, çok sayıda travma vakası ve malzeme eksikliğiyle dolup taşan Al-Ahli hastanesi dışında “kuzeyde neredeyse hiç işlevsel sağlık tesisi yok” bu durum güneyde de aynı olacaktır.

Hastaların durumu

Kendisi, 7 Ekim’deki gerilimin artmasından önce 3.500 yatak kapasitesine sahip olan bölgenin şu anda yalnızca 1.500 yatak kapasitesine sahip olduğunu açıkladı.

“Etrafınıza bakarsanız orada (kuzeyde) neredeyse hiç hastane kalmadığını görürsünüz. Dolayısıyla Gazze’nin kuzeyinde neler olduğunu gördük ve tabii ki bunun güney için bir plan olamayacağından, olmaması gerektiğinden derin endişe duyuyoruz.”

DSÖ yetkilisi ayrıca pazar günü tıbbi malzemelerin Han Yunus’tan Refah’a iki depodan taşındığını doğruladı. Bunun, depolama tesislerinin “nüfusun tahliye edilmesinin söylendiği bir bölgede olduğu ve büyük olasılıkla önümüzdeki günlerde aktif bir çatışma alanı haline geleceği” yönündeki tavsiyenin ardından geldiğini açıkladı.

Kaynak: BM Haberleri, DSÖ Basın açıklaması, Cenevre, Gazze,  5 Aralık 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir