Gazze’de insani ara 2 gün daha uzatıldı.

Gazze’de insani ara 2 gün daha uzatıldı.

Katar Dışişleri Bakanlığı, Gazze’deki insani aranın uzatıldığını açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, X sosyal medya hesabından 27 Kasım 2023’de yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda insani aranın 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını belirtti.

Hamas da Telegram hesabından aynı gün yaptığı açıklamada Katar ve Mısır’la, insani aranın aynı şartlar altında 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını doğruladı.

Tel Aviv yönetimi konuya ilişkin şu ana kadar resmî açıklama yapmasa da yerel basınına konuşan ve adı açıklanmayan İsrailli yetkililer “insani ara” nın uzatıldığını doğruladı.

Maariv gazetesinde yer alan haberde, adı açıklanmayan İsrailli bir yetkili, her gün 10 İsrailli esirin serbest bırakılması karşılığında “insani ara” nın 2 gün daha uzatıldığını belirtti.

Hamas: İsrail ile yeni bir esir takası mutabakatı yapabiliriz

Hamas, İsrail ile kadın ve çocukların dışında başka grupları içerecek yeni bir esir takası mutabakatı yapmak istediklerini belirtti.

Hamas’ın Lübnan’daki yetkilisi Halil el-Hayye, Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna, “insani aranın” 2 gün daha uzatılmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Başlangıçtan beri esir takası konusunda ciddi olduklarını söylediklerini belirten Hayye, “Gazze’deki tüm direniş gruplarının ellerindeki esirlere ilişkin yapılan araştırmalardan sonra insani arayı 2 gün uzatabilecek kadar esirin tespit edildiğini” söyledi.

Hayye, çatışmalara 4 günlük “insani ara” verilmesini öngören önceki mutabakattaki “çatışmaların durması, İsrail uçaklarının uçuş yapmaması, yardım girişlerinin başta kuzey olmak üzere tüm Gazze’ye ulaşması ve esirlerin karşılıklı olarak takas edilmesi” şartlarının bu 2 günlük süreçte de geçerli olacağını dile getirdi.

Geçen 4 gün boyunca yardımların Gazze’nin kuzeyine girişinde aksaklıklar yaşandığını ve yaklaşık 230 tırın kuzeye ulaştığını kaydeden Hayye, bu durumun gelecek 2 gün içinde telafi edilmesi temennisinde bulundu. Hayye, Gazze’nin kuzeyine her gün 100 tır girmesi gerektiğinin altını çizdi.

İsrail ile kadın ve çocuklar dışında başka grupları içerecek yeni bir esir takası mutabakatına varmak için çalıştıklarını söyleyen Hayye, bu mutabakatın askerleri kapsayıp kapsamayacağıyla ilgili soruyu, “Bunun müzakereleri canlı yayında değil kapalı kapılar ardında yapılır.” diyerek yanıtsız bıraktı.

İsrail: İnsani Aradan Sonra Saldıracağız

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, çatışmalara verilen insani aranın sona ermesinin ardından Gazze Şeridi’ne saldırılarının devam edeceğini belirtti. Gallant, “Çatışmalar daha şiddetli olacak ve tüm Gazze Şeridi’nde gerçekleşecek. İşimiz bitene kadar durmayacağız” ifadesini kullandı.

“İsrailli Rehineler Zarar Görmedi”

Bu sırada İsrail’in Kanal 12 televizyonu, esirlerin kendilerine sağlanan sınırlı gıda maddesiyle çocuklarına ve kendilerine yemek pişirdikleri, esir tutuldukları süre boyunca Hamas tarafından herhangi bir kötü muamele ya da işkenceye maruz kalmadıklarını belirtti.

Esir yakınlarının açıklamalarına da yer verilen haberde, “esirlerin son iki haftayı sınırlı miktarda pirinç tüketerek yarı aç geçirdikleri ve ara sıra İsrail radyosunu dinlemelerine izin verildiği” ifade edildi.

“Hamas Lideri Rehinelerle Görüştü”

Aynı kanal, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar’ın abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki bazı İsrailli esirleri ziyaret ettiğini öne sürdü.

Hafta sonu bırakılan İsrailli esirlerden biri, Sinvar’ın “herhangi bir aksan olmaksızın kendileriyle İbranice konuştuğunu ve Hamas ile güvende olduklarını, endişe etmemeleri gerektiğini” söyledi. Habere göre, İsrail güvenlik kaynakları da böyle bir görüşmenin gerçekleştiğini teyit etti.

Esir Takası Anlaşması

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım 2023 Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatı kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 40 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

150 TIR Yardım Ulaştırıldı

Filistin Kızılay’ı, 24 Kasım 2023 sabahı uygulamaya giren insani ara süresince Gazze Şeridi’nin kuzeyine yaklaşık 150 tır yardım ulaştırdıklarını, 40 TIR yardımın da yolda olduğunu açıkladı.

Gıda, su, insani ve tıbbi yardım malzemelerini içeren yardımların gönüllüler aracılığıyla temel ihtiyaçlardan yoksun yerinden edilmiş kişilere dağıtıldığı aktarıldı.

Filistin Kızılay’ı, bugün 40 TIR yardımın daha Gazze’nin kuzeyine ulaştırılmak üzere kontrol noktasından geçtiğini belirtti.

Katar Dışişleri Bakanlığı 27 Kasım 2023 akşamı saat 22.00 civarında yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucu “insani aranın” 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Kaynak: AA, Sözcü, 27 Kasım 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir