“Halk Sağlığının İyileştirilmesine Verdiği Katkılardan Dolayı” Prof. Dr. Tomris Türmen Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Ödüle Layık Görüldü

“Halk Sağlığının İyileştirilmesine Verdiği Katkılardan Dolayı” Prof. Dr. Tomris Türmen Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Ödüle Layık Görüldü

Prof Dr Tomris TÜRMEN

Prof. Dr. Tomris Türmen, Avrupa Bölgesinde halk sağlığının iyileştirilmesine verdiği katkılar dolayısıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi tarafından ödüle layık görüldü.

Uluslararası Çocuk Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tomris Türmen, 16-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Danimarka’nın Kopenhag kentinde yapılacak olan DSÖ Avrupa Bölgesi 69. Sağlık Bakanları Toplantısı sırasında düzenlenecek tören ile DSÖ Avrupa Bölge Komitesi tarafından kendisine verilecek “Avrupa Bölgesinde Halk Sağlığının İyileştirilmesi” alanında yaptığı katkılar dolayısıyla kendisine verilen ödülü alacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nde, 1991-2006 yılları arasında 15 yıl görev yapan Prof. Dr. Tomris Türmen, İcra Direktörü, Genel Direktör Başdanışmanı ve Genel Direktör Temsilcisi olarak üst düzey görevlerde bulundu.

Uluslararası Çocuk Merkezi

UNICEF ve Fransız Hükümeti tarafından 1949 yılında Paris’te kurulan Uluslararası Çocuk Merkezi 1999 yılına kadar özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki çocuk hekimleri ve sağlık çalışanlarına, çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında eğitimler yaptırdı ve çalışmalar sürdürdü.

51. Dünya sağlık Örgütü Asamblesi sırasında Genel Direktör Dr. Gro Harlem BRUNDTLAND ve Prof Dr. Tomris TÜRMEN Cenevre Birleşmiş Milletler Toplantı Salonunda (12 Mayıs 1998)

1999 yılında finansal güçlüklerden dolayı Fransa’daki faaliyetlerini sonlandıran Merkez, aynı yılın sonunda Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın girişimleri ile Ankara’da Çocuk Sağlığı Enstitüsü Vakfı bünyesinde Bilkent Üniversitesi yerleşkesine taşındı ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Uluslararası Çocuk Merkezi Türkiye’de faaliyetlerine başladıktan sonra çalışmaları çocuk sağlığı odaklı olmasının yanı sıra, insan hakları, kadın ve gençler de Merkezin çalışma alanlarına girmiş, ilgilendiği konular genişlemiştir.

Uluslararası Çocuk Merkezi’nin Genel Kurul ve Yönetim Kurulu’ndan başka, 18 ülkeden değişik disiplinlerde 36 uzman ve Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların temsilcilerinden oluşan ve Merkezin etkinlik ve programlarına yön veren bir Konseyi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Tomris TÜRMEN 2007 yılından beri Uluslararası Çocuk Merkezi Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 

Dönemin Sağlık Bakanı Dr. Osman DURMUŞ, Müsteşar Dr. Sefer AYCAN, DSÖ Genel Direktörü Dr. Gro Harlem BRUNDTLAND ve Prof. Dr. Tomris TÜRMEN Cenevre’de görüşmede (Mayıs 2000)

Dr. Tomris TÜRMEN’in Özgeçmişi

Dr. Tomris TÜRMEN, 1944 yılında, İstanbul’da doğdu.

Dr. TÜRMEN 1970 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra ABD New York Tıp Fakültesi’nde Pedatri ve Uzmanlığı (1971 -1974), Montreal/Kanada’da bulunan McGill Üniversitesinde de (1978-1980) Neonataloji  ve Perinataloji eğitimi aldı. Pediatri ve neonataloji konusunda Profesör olan Dr. Tomris TÜRMEN’in çok geniş bir araştırma ve eğitimci deneyimi vardır.

Pakistan’da (1974-1976) ve Singapur’da (1985-1988) görevler yapan Dr. Türmen, 1988 yılında profesör oldu. Ulusal ve Uluslararası sivil toplum örgütleri ile işbirliği yaparak, anne ve çocuk sağlığının toplumda öncelik kazanmasına çalıştı.

1990 yılında Sağlık Bakanlığı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’ne atandı. Temel sağlık hizmetlerinin yoksullara ulaştırılması, yoksullar için sağlık sigorta sistemi ve sağlık personelinin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine çalıştı.

1991 yılında, Sağlık Bakanlığı Müşteşar Yardımcılığı görevine getirilmiş ve bu görevde, Sağlık Reformu ve Hizmetlerinin yaygınlaştırılması konusunda çalıştı.

Akademik hayatında halk sağlığı açısından çok tecrübe kazanmış ve  ulusal politika gelişiminde ve sağlık sektörü reformlarında ve ulusal düzeyde yapılan anne ve bebek  ölümlerinin azaltılması programlarında etkin rol oynamıştır. Birçok gelişmekte olan ülkede bu konuda çalışmış engin bir tecrübeye sahiptir.

1989-1992 yılları arasında, Dünya’daki 190’dan fazla ülkenin heyetlerinin katıldığı Dünya Sağlık Genel Kurul Toplantılarında, Türk Hükümetini temsilen delege olarak görev yaptı.

DSÖ Cenevre Merkezinde; 1992 yılında Aile Sağlığı Bölüm Direktörü, 1995 yılında Aile ve Üreme Sağlığı İcra Direktörü, 1998 yılından itibaren DSÖ Genel Direktörü Dr. Gro Harlem BRUNDTLAND’ın (Norveç eski Başbakanı) Politika Baş Danışmanı, 2000 yılı Ekim ayından itibaren de;  Çocuk, genç, kadın, beslenme, üreme sağlığı ve üreme  sağlığı  araştırma programlarını kapsayan çok yönlü programların kapsamı alanında olan DSÖ Aile ve Toplum Sağlığı İcra Direktörlüğü görevini 2006 yılına kadar sürdürmüştür.

Ulusal ve Uluslararası önemli sağlık ve kadın kuruluşlarında tanınan biridir. Birçok bilimsel yayınları ve kitapları vardır.

Prof. Dr. Tomris TÜRMEN 2007 yılından beri de Uluslararası Çocuk Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Tomris TÜRMEN’in detaylı özgeçmişini görmek için

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir