Hamas’ın “Aksa Tufanı Operasyonu”

Hamas’ın “Aksa Tufanı Operasyonu”

Atina’da AB Projesi kapsamında katıldığımız toplantıdan İzmir’e döndük ama bu seferde Ortadoğu karıştı. Bu coğrafyada Filistinliler ve İsrailliler M.Ö. 12. yüzyıldan bu yana savaşıyorlar. Filistinliler M.Ö. 10. yüzyılda Kuran’da peygamber olarak geçen Birleşik İsrail Kralı Davut tarafından mağlup edilmişler.
Sonra bu bölge önce Asur daha sonra Mısır hükümdarlarının beylikleri olmuş. Romalıların Kudüs’ü ele geçirdiği yıllarda Yahudilerin Kudüs’te yaşaması yasaklanmış.
M.S. 634-636’da Araplar Filistin’i fethetmiş ve böylece Yahudilerin Kudüs’te yaşama yasağı kalkmış.
Daha sonra Haçlı seferleri ile Kudüs tekrar Hıristiyanların eline geçmiş ve Haçlı ordusu mensupları Kudüs’te bulunan bütün Müslümanları ve Yahudileri din adına öldürmüşler.
O dönemlerde Avrupa’da bulunan Yahudilere baskılar artmış ve yaşadıkları ülkelerden sürülmüşler, Osmanlı devleti onlara kucak açmış ve Selanik, İstanbul, İzmir’e çok sayıda Yahudi göç etmiş. 1. ve 2. dünya savaşlarından sonra çok sayıda Yahudi vadedilmiş topraklara geri dönmek için İsrail’e dönmeye çalışmış.
Bu sefer de tekrar Arap-İsrail savaşları başlamış. BM iki devletli bir yapının kuruluşunu kabul etmiş, 1947 yılında İsrail Devleti kurulmuş ve Türkiye, İsrail Devleti’ni 1949 yılında tanımış. 1948,1967 yıllarındaki savaşlardan kazançlı çıkan İsrail devleti topraklarını genişletmiş.
Gazze’de patlamalar
3 gün önce, yetişkinlerin oruç tuttuğu Yahudiliğin en kutsal günü olan Yom Kippur’a denk gelen 6 Ekim 1973’teki Ekim Savaşının yıldönümünde Gazze’den HAMAS’ın fırlattığı roketler, paramotorlar ve motosikletli militanlar ile başlattığı, yüzlerce İsraillinin öldürülüp, esir alındığı ve binlercesinin de yaralandığı bu olayın sonuçlarının, aynı 11 Eylül 2001 İkiz Kuleler saldırısı gibi bu coğrafya için ağır sonuçlarının olacağı açık.
Gazze abluka altına alındı ve yakında kanlı kara savaşları başlayacak. Büyük ihtimalle savaş, Lübnan ve Suriye’ye de sıçrayacak. 2024 yılına da sarkacak bu savaş yine çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine, milyonlarca kişinin bölgeden göç etmesine neden olacak.
Bizim ülkemizi de yakından etkileyecek. Çok yazık..
Yazar Dr. Turhan Sofuoğlu, Acil Afet Ambulans Hekimleri Dernek Başkanı, İzmir, 10 Ekim 2023
Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir