Hatay’da 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlerde: 6 can kaybı, 294 yaralı

Hatay’da 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremlerde: 6 can kaybı, 294 yaralı

AFAD, 20 Şubat 2023 günü saat 20.04’te merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesi olan 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. 6.4’lük deprem sonrası en büyüğü 5.8 olan 32 artçı sarsıntı kaydedildi. Depremde 6 kişi yaşamını yitirdi, 18’i ağır 294 kişi yaralandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay, 20 Şubat 2023 akşam saatlerinde Hatay Defne merkezli 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından Samandağ’da 5.8’lik bir deprem gerçekleşti. 3 dakika arayla meydana gelen depremler birçok ilden şiddetli şekilde hissedildi.

Depremler çevre illerin yanı sıra Suriye, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail ve Mısır’da da hissedildi. AFAD’ın son yaptığı açıklamaya göre, 32 artçı deprem meydana geldi. Hatay’da, Mersin’de ve Antalya’da deniz seviyesinin yükselme riskine karşı kıyı şeridinden uzak durulması gerektiğine dair uyarılar yapıldıktan sonra uyarı geri çekildi.

Hasarlı binalara girilmemesi konusunda uyarıda bulunan AFAD, tsunami uyarısını ise kaldırıldığını duyuruldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Müstakil bir deprem oldu. Biri Antakya, biri Defne, biri Samandağ’da 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisine ulaştık. 3 binada arama kurtarma çalışması yapılıyor” ifadelerini kullandı. Enkaz altında kalan 3 kişinin de cansız bedeninin çıkarılmasıyla can kaybı 6’ya yükseldi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Hatay merkezli depremlerde 294 yaralıdan 18’inin durumunun ağır olduğunu bildirdi.  Dr. Koca, ağır yaralı 18 kişinin hava ve karayoluyla Adana ve Dörtyol’a nakillerinin yapıldığını aktardı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hatay merkezli iki depremin ardından DSİ ekiplerimiz bölgedeki barajlarımızı yerinde inceliyor. İlk tespitlerimize göre Hatay’daki Yarseli ve Büyük Karaçay barajlarımızda, baraj güvenliğini tehdit eden bir durum bulunmuyor. Hatay’ımıza, tüm milletimize bir kez daha geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Hatay’ın Defne ilçesinde 6.4 ve 3 dakika sonra ise merkez üssü ise yine Hatay’ın Samandağ ilçesinde 5.8 büyüklüğündeki depremlerin ardından Hatay Havalimanı kontrol edildi. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Deprem sonrasında Hatay Havalimanı pisti tekrar kontrol edildi. Pistte problem olmadığı teyit edildi.

Hatay’da meydana gelen 6.4 ve 5.8’lik depremler şehir genelinde hissedildi. 6 Şubat’taki depremlerde de kısmen hasar görmesine rağmen sağlam kalan bölümünde hastalara bakılan İskenderun Devlet Hastanesi’ndeki hastaların tahliye edilmesi kararlaştırıldı. Bunun üzerine hastaneye onlarca ambulans sevk edildi. Ambulanslarla alınan hastalar, Payas ilçesinde kurulan sahra hastanesi ile Dörtyol Devlet Hastanesine nakledilmeye başlandı. Hastanedeki tüm hastaların sevk edildiği öğrenildi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir