İklim Değişikliği; Daha Fazla Fosil Yakıt Yatırımı, Sadece “Hayal Ürünü”.

İklim Değişikliği; Daha Fazla Fosil Yakıt Yatırımı, Sadece “Hayal Ürünü”.

BM Genel Sekreteri Guterres, 14 Haziran 2022 Salı günü yaptığı açıklamada, hükümetlerden fosil yakıt arama veya üretimi için yeni fon sağlamanın basitçe “hayal ürünü” olduğu konusunda uyardı ve bunun yalnızca “belayı veya savaşı, kirliliği ve iklim felaketini daha da besleyeceğini” dile getirdi.

BM Genel Sekreteri António Guterres, Avusturya Hükümeti ve eski Kaliforniya Valisi ve Hollywood aktörü olan iklim aktivisti Arnold Schwarzenegger tarafından koordine edilen iklim krizi konulu 6. Avusturya Dünya İklim Zirvesi’nde konuştu.

Genel Sekreter Guterres, G20’nin önde gelen ekonomilerine “ 2030 yılına kadar OECD ülkeleri için ve 2040’a kadar tüm diğer ülkeler için aşamalı olarak tamamen kaldırılarak kömür altyapısını ortadan kaldırma ” çağrısını yineledi.

Yenilenebilir Enerji: 21. Yüzyılın Barış Planı

BM Genel Sekreteri António Guterres

Guterres, Yenilenebilir enerjinin “21. yüzyılın barış planı” olduğunu söyledi ve yeşil alternatif lehine fosil yakıt finansmanının toptan terk edilmesi çağrısında bulundu.

Ve tüm finansal aktörleri fosil yakıt finansmanını terk etmeye ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya çağırıyorum.

“Enerji güvenliğine, istikrarlı enerji fiyatlarına, refaha ve yaşanabilir bir gezegene giden tek gerçek yol, kirletici fosil yakıtları, özellikle de kömürü terk etmekten ve yenilenebilir enerjiye dayalı enerji geçişini hızlandırmaktan geçiyor” dedi.

BM Genel Sekreteri, iklim krizinin en kötü etkilerini önleme penceresinin hızla kapandığı konusunda uyardı ve 1,5 derecelik küresel ısınmayı sınırlama hedefini erişilebilir tutmak için emisyonların 2030 yılından 2050 yılına kadar net sıfır emisyonla yüzde 45 oranında azaltılması gerektiği konusunda uyardı.

“Ancak mevcut ulusal taahhütler  bu on yılda neredeyse yüzde 14’lük bir artışa neden olacak ”, dedi, enerjiyle ilgili CO2 emisyonları ise “düşmeleri gerekirken” sadece geçen yıl yüzde altı arttı.

Yeterince İyi Değil

António Guterres açık konuşayım:  Çoğu ulusal iklim vaatleri yeterince iyi değil. Bu sadece benim görüşüm değil. Bilim insanları ve kamuoyu, çekingen iklim politikalarını dev bir başarısızlık işareti olarak algılıyor.

“Tarihi ve tehlikeli bir kopukluğa tanık oluyoruz –  Bilim ve vatandaşlar iddialı ve dönüştürücü iklim eylemi talep ediyor. Bu arada, birçok hükümet önemli tedbirler alacağına iklim değişikliği alanında yapılması gerekenleri tam anlamıyla yerine getirmiyor”. Dünya nüfusunun neredeyse yarısının zaten “tehlikeli bölgede” yer alması nedeniyle, alınmayan tedbirlerin ciddi sonuçlar doğuracağını söyledi.

Daha Ucuz, Daha Adil ve Daha Güvenilir Enerji Seçenekleri

Hepimizin hayat mücadelesinde bir araya gelmemiz gereken bir zamanda, anlamsız savaşlar bizi parçalıyor ve esas alınması gereken tedbirler alınamıyor” dedi. “Ukrayna’daki savaşın alevlendirdiği enerji krizi, büyük ekonomilerin fosil yakıtlarını tehlikeli bir şekilde ikiye katlamasına tanık oldu. Savaş iğrenç bir dersi pekiştirdi: enerji karışımımız bozuldu”.

Paradoks şu, daha ucuz, daha adil ve daha güvenilir enerji seçenekleri, rüzgar ve güneş dâhil olmak üzere daha erken ve daha hızlı geliştirilmeliydi.

“Geçmişte yenilenebilir enerjiye büyük yatırımlar yapsaydık, fosil yakıt piyasalarının istikrarsızlığının insafına bu kadar dramatik bir şekilde düşmezdik.”

Güneş enerjisi ve pillerin fiyatları son on yılda yüzde 85 düşerken, rüzgâr enerjisi yüzde 55 daha ucuz hale geldi.

Genel Sekreter Guterres, “Öte yandan petrol ve gaz rekor fiyat seviyelerine ulaştı. Ve yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırım,  fosil yakıtlardan üç kat daha fazla iş yaratıyor” diye savundu.

Enerjide “5 Maddelik Eylem Planı”

BM Genel Sekreteri, günümüzün yeni ekonomik şoklarına karşı koymak   için, yenilenebilir enerji konusunda beş maddelik eylem planını yineledi.

Birincisi, teknoloji paylaşımının önündeki fikri mülkiyet engellerini kaldırmak da dâhil olmak üzere yenilenebilir enerji teknolojisini küresel bir kamu malı haline getirin.

İkincisi, yenilenebilir enerji teknolojileri bileşenleri ve hammaddeleri için tedarik zincirlerine küresel erişimi geliştirmek.

Üçüncüsü, yenilenebilir üretim devrimini engelleyen bürokrasiyi düzeltmek.

Dördüncüsü, enerji sübvansiyonlarında fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçiş yapılırken, en savunmasız olanlar için potansiyel sonuçlar ele alınmalı.

Beşincisi, yenilenebilir enerji yatırımlarının üç katına çıkarılması.

Kaynak:

BM Haberleri, New York, 15.06.2022

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir