İklim ve çevre aktivisti Greta Thunberg, DSÖ’nün aşı eşitliği çağrısına katıldı.

İklim ve çevre aktivisti Greta Thunberg, DSÖ’nün aşı eşitliği çağrısına katıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün, 19 Nisan 2021 tarihinde, Cenevre’de düzenlediği Covid-19 Basın Toplantısına; DSÖ Genel Direktörü ile birlikte katılan İklim ve Çevre Aktivisti Greta Thunberg, Vakfı aracılığı ile Aşı Eşitliği kampanyası için 100.000 Euro bağış yaptı ve bağışçılara katkı için çağrıda bulundu.

Greta Thunberg Vakfı, aşı sermayesini desteklemek için 100.000 Euro bağış yaptı.

Greta Thunberg, ülkeleri ve üreticileri, herkesin her yerde aşılanabilmesi için COVID-19 aşı malzemelerini artırmaya ve paylaşmaya çağırıyor.

İklim ve çevre aktivisti Greta Thunberg, COVAX’ın  (Covid-19 Aşılar Küresel Erişim Ortaklığı)’ COVID-19 aşılarını satın almasını desteklemek için Vakfı aracılığıyla DSÖ Vakfına 100.000 Euro (120.000 ABD Doları) bağışta bulunacak. Sağlık çalışanları, yaşlılar ve altta yatan farklı kronik rahatsızlıkları olanlar dâhil olmak üzere tüm ülkelerde en riskli grupların aşılanması gerekmektedir.

Bağış, Greta Thunberg Vakfı’nın iklim değişikliğine yönelik eylemi destekleyen savunu için aldığı ödüller sayesinde mümkün oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, Covid-19 basın toplantısına katılan Greta Thunberg:

“Uluslararası toplum, aşı eşitsizliğine olan trajediyi ele almak için daha fazlasını yapmalıdır. Covid-19 ile mücadelede bugün dünya çapında var olan büyük dengesizliği düzeltmek için elimizdeki araçlara sahibiz. Tıpkı iklim krizinde olduğu gibi, önce en savunmasız olanlara yardım etmeliyiz. İşte bu nedenle DSÖ, GAVİ İttifakı ve COVAX girişiminde yer alan herkesi destekliyorum. Bu girişimin gerçek aşı eşitliğini ve salgından çıkış yolunu sağlamak için ileriye dönük en iyi yolu sunduğuna inanıyorum” dedi.

Thunberg, yüksek gelirli ülkelerde her 4 kişiden 1’i koronavirüse karşı aşı yaptırırken,  düşük gelirli ülkelerde 500’den fazla kişide sadece 1 kişi aşı olduğunu söylede. .

Aşı eşitliğine destek çağrısı

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Greta Thunberg’e aşı eşitliğini destekleme konusunda savunduğu ve Greta Thunberg Vakfı aracılığıyla COVAX’a hayat kurtaran bu bağışı yaptığı için tüm kamuoyuna örnek gösterdi ve teşekkür etti.

Dr. Tedros, “Greta Thunberg, dünya çapında milyonlarca insanı iklim krizini ele almak için harekete geçmeye teşvik etti ve Covid-19 salgınıyla savaşmak için aşı eşitliğine verdiği güçlü destek, Dünyamızı herkes için daha sağlıklı, daha güvenli ve daha adil bir yer haline getirme konusundaki kararlılığını bir kez daha gösterdi” dedi. Dr. Tedros. “Küresel topluluğu Greta’nın örnek davranışını izlemeye ve COVAX’ı desteklemek için dünyanın en savunmasız insanlarını bu salgından korumak için ellerinden geleni yapma” çağrısında bulundu.

DSÖ Vakfı’nın CEO’su Anil Soni, Greta Thunberg Vakfı’nın bağışını politika yapıcılara, karar vericilere bu küresel soruna küresel bir yanıt için dünya çapında gençlerden yaygın bir destek olduğuna dair önemli bir sinyal verdiği için kutladı.

Anil Soni, “Greta’nın aşı temini için bağışı, küresel bir topluluk olarak herkesin her yerde Covid-19 aşılarına erişebilmesini sağlamak için nasıl bir araya gelmemiz gerektiğini ortaya koydu. Her birimiz üzerimize düşeni yapabiliriz”, “DSÖ Vakfı, bu vizyonu paylaşan herkesle el ele çalışmaya kararlıdır” dedi.

DSÖ Vakfı, Nisan sonunda başlatılacak yeni bir bağış toplama kampanyasıyla COVAX’ı desteklemek için kaynak yaratma seferberliği ilan edecek.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir