İsrail-Filistin krizi: BM İnsani Yardım Görevlileri “Gazze’ye Erişim” talebinde bulunuyor

İsrail-Filistin krizi: BM İnsani Yardım Görevlileri “Gazze’ye Erişim” talebinde bulunuyor

Hamas militanlarının İsrail’de 1.400 kişiyi öldürüp 240 kişiyi 7 Ekim 2023 tarihinde rehin almasından bir ay sonra ve İsrail’in binlerce sivilin ölümüne yol açan Gazze saldırısı devam ederken, BM insani yardım görevlileri 7 Kasım 2023 Salı günü bölgeye erişim için samimi bir çağrı yayınladı.

BM Genel Sekreteri António Guterres, New York’ta öğle vakti gazetecilere verdiği brifingde yaptığı açıklamada, “Hamas’ın İsrail’de gerçekleştirdiği ve hiçbir gerekçesi bulunamayacak terör eylemlerini tamamen kınadığını” yineledi.

“Sivillerin öldürüldüğü, sakat bırakıldığı ve diğerlerinin esaret altına sürüklendiği korkunç görüntüleri” asla unutmayacağını söyleyerek, sivillerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

BM Sözcüsü Stéphane Dujarric, “Genel Sekreter, Gazze’de sivillerin öldürülmesinden ve Gazze’de sivillere hayal edilemeyecek zararlar vermeye devam eden insani felaketten son derece rahatsız olmaya devam ediyor” dedi. Ayrıca acil insani ateşkes çağrısını da yineledi.

Günde 160 çocuk öldürülüyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Christian Lindmeier, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier, Cenevre, 7.11.2023

Christian Lindmeier, neredeyse tamamen abluka altında olan Gazze’deki bir meslektaşının sözlerini aktararak, “Her gün, en kötü günün olduğunu ve ertesi günün daha da kötü olduğunu düşünüyorsunuz” dedi. “Erişim, erişim, erişim gerekli.”

Sayın Lindmeier Cenevre’de gazetecilere 7 Kasım 2023 tarihinde verdiği demeçte, ölüm ve acı düzeyinin “anlaşılması zor” olduğunu söyledi. Gazze Sağlık Bakanlığı’nın rakamlarına göre bölgede her gün ortalama 160 çocuk öldürülüyor ve toplam ölü sayısı 10.000’i geçiyor.

Bu arada Hamas yönetimindeki bölgede İsrail bombardımanları yoğunlaştı ve 7 Ekim 2023 saldırılarıyla bağlantılı savaşçılara karşı sahadaki askeri operasyonlar devam ediyor.

DSÖ Sözcüsü Lindmeier, Hamas’a rehinelerin serbest bırakılması yönündeki geniş kapsamlı çağrısını yinelemeden önce, İsrail’de insanların “korktuğunu, travma yaşadığını ve sevdikleri için acı çektiğini” söyledi.

Esir tutulanların çoğunun acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Diplomatik çabalar

BM’nin önceki çağrılarını yineleyen Sayın Lindmeier, şu anda ihtiyaç duyulan şeyin “en azından insani bir duraklama ve Gazze’deki rehinelerin yanı sıra sivil halkın acılarını hafifletmeye erişim sağlayacak siyasi irade” olduğu konusunda ısrar etti.

Bu hedefe yönelik diplomatik çabalar devam etmiştir. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, hükümet yetkilileri, sivil toplum, mağdurlar ve BM’deki meslektaşlarıyla temaslarda bulunmak üzere 31 Ekim 2023 Salı günü Kahire’deki bölgeye beş günlük bir ziyarete başladı ve şunları vurguladı: “Bu tırmanışın temelinde insan hakları ihlalleri var ve insan hakları da bunda rol oynuyor.” Bu acı girdabından bir çıkış yolu bulmada merkezi rol yapmak gerekli” dedi.

Ürdün’ün başkenti Amman’a gitmeden önce Mısır-Gazze sınırındaki Refah sınır kapısını da ziyaret edecek.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) sözcüsü Jens Laerke, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 Kasım 2023 Perşembe günü Paris’te Fransız Hükümeti’nin ev sahipliği yaptığı Gazze’deki sivillere yönelik insani yardım konulu uluslararası konferansa BM’nin davet edildiğini ve bunun zamanı gelince duyurulacağını doğruladı.

“İnsanlık dışı yaşam koşulları”

Bu arada BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) 31 Ekim 2023 Salı günü yaptığı açıklamada, bir ay içinde her üç Gazzeli’ den ikisinden fazlasının yerinden edildiğini söyledi.

 © UNICEF/Eyad El Baba, Çocuklar Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinde su bulmaya çalışıyorlar.

UNRWA, “Bu, yaklaşık 1,5 milyon insan için sürekli korku ve insanlık dışı yaşam koşullarını beraberinde getiriyor” dedi; buna ekmek ve su bulmak için günlük mücadelelerin yanı sıra insanları sevdiklerinden ve dünyanın geri kalanından ayıran düzenli telekomünikasyon kesintileri de dahil.

İsrail askeri operasyonları nedeniyle Gazze Şeridi’nin geri kalanından bağlantısı kesilen kuzey bölgesi de dahil olmak üzere bölgedeki 149 UNRWA tesisinde 717.000’den fazla insan barınıyor.

Yüzlerce kamyon bekliyor

DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier, “Hiçbir şey Gazze’de sivillerin maruz kaldığı dehşeti haklı gösteremez” diyerek, sivillerin hayatta kalabilmek için suya, yakıta, yiyeceğe ve sağlık hizmetlerine güvenli erişime olan çaresiz ihtiyaçlarını vurguladı.

BM’nin, günde yaklaşık 500 kamyonluk yardımın yalnızca sınır ötesine değil, amputasyonlar da dahil olmak üzere ameliyatların yapıldığı “hastanelerdeki hastalara kadar” “engelsiz, hemen ve güvenli erişim” çağrısını yineledi.

Mısır-Gazze sınırında yüzlerce tır dolusu yardımın ulaşmayı beklediğini ve Gazze’de insani yardım görevlilerinin yardım malzemelerinin dağıtımını kolaylaştırmak için hazır bulunduğunu söyledi.

“Gerçek kahramanlar”

Sayın Lindmeier ayrıca Gazze’de sağlık sistemini her şeye rağmen ayakta tutan sağlık çalışanlarından gurur duyduğunu; “Sürekli stres altında, ara vermeden çalışan” “gerçek kahramanlar” olduğunu ifade etti.

Görevdeyken öldürülen 16 sağlık çalışanını yas tutan, sağlık hizmetlerine yönelik herhangi bir saldırının uluslararası insancıl hukuk tarafından yasaklandığını vurguladığını söyledi.

Aşırı kalabalık ‘büyük bir endişe’

BM Sözcüsü Stéphane Dujarric, Mısır Hükümeti’nin, Gazze’ye yardım ulaştırılması konusunda Mısır Kızılay’ına tavsiyelerde bulunmak üzere BM Teknik İnsani Yardım Ekibinin Al Arish havaalanındaki Refah sınır kapısına yakın bir yerde konuşlandırılmasını kabul ettiğini söyledi.

Gazze’deki BM tesislerindeki aşırı kalabalığın “büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini” söyledi.

22.000 yerinden edilmiş erkek, kadın ve çocuğun sığındığı Han Yunus Eğitim Merkezi’nde kişi başına düşen alan 2 metrekareden az ve 600 kişiye bir tuvalet bulunuyor” dedi.

UNRWA’ daki meslektaşlarımız, kötüleşen hijyen koşullarının yanı sıra mahremiyet ve alan eksikliğinin burada barınan insanların sağlık ve güvenliği açısından büyük riskler oluşturduğunu söylüyor.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre 31 Ekim 2023’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 30’a yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail’in saldırılarda 4 bin 104’ü çocuk, 2 bin 641’i kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinli öldürüldü, en az 25 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 163 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, el-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılay’ına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Kaynak: BM Haberleri, Gazze, Cenevre, New York, 7 Kasım 2023

Haberi hazırlayan Bekir Metin, 8 Kasım 2023

İsrail-Filistin krizi: BM İnsani Yardım Görevlileri “Gazze’ye Erişim” talebinde bulunuyor

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir