İsrail yine hastaneleri hedef aldı.

İsrail yine hastaneleri hedef aldı.

7 Ekim 2023’den beri şiddetli saldırılarının hedefi olan Gazze’de İsrail ordusu, bu defa Nasr Çocuk Hastanesi, Rantisi Hastanesi, Ruh Sağlığı Hastanesi ve Göz Hastanesini hedef aldı.

İsrail kuvvetlerinin Gazze Şeridi’ne saldırıları 31. gününde artarak sürüyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Gazze’de yerinden edilmiş binlerce kişi ile yüzlerce yaralıyı barındıran Kudüs Hastanesi’nin çevresi 5 Kasım 2023 sabahından itibaren İsrail’in onlarca hava ve topçu atışlarına hedef olurken, saldırılarda onlarca kişi öldü ve yaralandı.

Öte yandan, Gazze Sağlık Bakanlığı İsrail ordusunun Nasr Çocuk Hastanesi, Rantisi Hastanesi, Ruh Sağlığı Hastanesi ve Göz Hastanesini hedef aldığını duyurdu.

Hastanenin güneş panellerini vurdular

Gazze Şeridi’nde, İsrail güçleri Şifa Hastanesine ait bir binanın çatısındaki güneş enerjisi panellerini bombaladı.

Gazze’deki Filistin Hükümetinin Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “İşgal güçleri, Şifa Hastanesi’nin Kudüs binasını bombaladı.” ifadelerine yer verildi.

Şifa Hastanesine yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı, hastanede yüzlerce yaralının ve sağlık personelinin bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, ölü ve yaralı sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

Can kaybı 10 bini geçti

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, 6 Kasım 2023 tarihinde Şifa Hastanesi’nde düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in saldırıları sonucu oluşan can kayıpları ve yaralılara ilişkin bilgi verdi.

Kudra, İsrail saldırılarında Gazze’de 7 Ekim’den bu yana öldürülenlerin sayısının 4 bin 104’ü çocuk, 2 bin 641’i kadın olmak üzere 10 bin 22’ye çıktığını ifade etti.

BM acı tabloyu açıkladı

Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklamada, “Gazze’de 7 Ekim’den bu yana (İsrail saldırılarında) her 10 dakikada 1 çocuk öldürüldü, 2 çocuk yaralandı” ifadeleri kullanıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA), X sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Gazze Şeridi’ndeki duruma işaret edilen açıklamada, “Savaş sırasında ortalama her 10 dakikada bir çocuk öldürüldü, 2 çocuk da yaralandı. Çatışma zamanlarında sivilleri korumak bir istek veya ideal değil; ortak insanlığımızın sorumluluğu ve taahhüdüdür. Siviller nerede olursa olsun korunmalı.” ifadesi kullanıldı.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir