İzmir Depremi sonrası gelişmeler ve Yabancı Ülkelerin yardım teklifleri

İzmir Depremi sonrası gelişmeler ve Yabancı Ülkelerin yardım teklifleri

Ege Denizi´nde merkez üssü İzmir´in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim 2020 Cuma günü saat 14.51.´de büyük bir depremle sallandı. Vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken, bir süre sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, depremin merkez üssünü Ege Denizi´nde İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17.26 kilometre açığı olarak açıkladı. Ayrıca Eğe denizinde bulunan Sisam adasının merkez üstü olduğu açıklandı.

Deprem İzmir´in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne´de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri, alarm durumuna geçti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü, 6.9 olarak açıkladı.

Devlet yetkililerinin 31 Ekim 2020 Cumartesi akşamı saat 21.30 itibariyle yaptıkları açıklamalarda; Depremden ölenlerin sayısının 37’ye yükseldiğini, 885 kişinin ise yaralandığını, “218 vatandaşımızın tedavisinin devam ettiğini ve 8 yoğun bakım vakası olduğunu ve içlerinde 3 ağır hastamız var. Enkazdan kurtarılan vatandaşlarımızın sayısı 103″ olduğu ifadesi kullandı. İzmir’de halen 9 binada arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 1 Kasım 2020 Pazar günü saat 11.45’te İzmir’de yaptığı açıklamada: Geçen süre zarfında 5 binin üzerinde depremzedeye sağlık hizmeti sunuldu. Hastanelerimizde tedavi altına alınan kişi sayısı 896’dır. Bu sabah itibariyle tedavisi tamamlanıp taburcu edilen hasta sayımız 682’dir. 58 kişi servis ve yoğun bakımda yatırılmak üzere, gözlem ve müşahede altında olan kişiler dâhil toplam 214 vatandaşımızın da tedavisi devam ediyor. Yatan hastalarımızdan 8 kişi yoğun bakımda. Üç kişinin durumu maalesef ciddiyetini koruyor.

İzmir depreminde 1 Kasım 2020 itibariyle ölü sayısı 62’ye çıktı

İzmir depreminde 1 Kasım 2020 saat 17.30 itibariyle hayatını kaybedenlerin sayısının 62’ye yükseldi. Yaralı sayısı ise 940 olarak açıklandı.

Bayraklı ilçesini enkaza çeviren ilk depremin ardından toplam 812 artçı sarsıntı meydana geldi. Artçı sarsıntıların 40’ının büyüklüğü 4’ün üzerinde…

Depremin ardından arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 9’unda çalışmaların tamamlandığı, kalan 8 binada çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’nde 1 Kasım 2020 Pazar günü bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıklamalarda bulundu;

* İzmir’de ağır hasarlı 26 binanın acil olarak yıkılacağını söyledi. 2 bin 76 arama-kurtarma personeli sekiz binanın enkazında çalışmalarını sürdürüyor.

*17 binadan dokuzunda çalışmalar tamamlandı. Sekiz binada arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

*2 bin 76 arama-kurtarma personeli çalışmalarını sürdürüyor. 1000’e yakın hasar tespit uzmanı sahada görev yapıyor.

*Tsunami sonrası 19 tekne battı, 23 tekne kurtarıldı.

*Bornova’da dört ağır hasarlı bina, bir orta hasarlı bina; Bayraklı’da altı yıkık bina, yedi acil yıkılacak bina ve dokuz bina ağır hasarlı, üç bina da orta hasarlı olarak tespit edilmiş durumda. Seferihisar’da herhangi bir yıkık ağır hasarlı binamız yok.

*3 bin 880 çadır kurulacak, bin 500’e yakını kuruldu. Hasarlı binalar hariç bölgede elektrik ve doğalgaz kullanımı başladı.

*İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında saat 15.57’de 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Fransa ve Yunanistan dâhil çok sayıda ülkeden Türkiye’ye yardım teklifi geldi.

Ege Deniz’ini vuran ve İzmir’de yıkımlara ve ölümlere sebep olan 6,6 şiddetindeki depremin ardından çok sayıda ülkeden BBC News haberine göre 30 Ekim 2020 tarihinde ‘talep edilmesi durumunda yardıma hazır oldukları’ mesajı geldi.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, Twitter’da yaptığı paylaşımda Fransa’nın Türk ve Yunan halklarının yanında olduğunu söyledi.

Darmanin, yardım talebi olması durumunda Fransa’nın hemen yardım gönderebileceğini belirtti.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten taziye telefonu

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak, her iki ülkede de hissedilen şiddetli depremde İzmir’de yaşanan ölümlerin ardından taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Yunanistan Lideri Miçokatis’in paylaşımını alıntılayarak 30 Ekim 2020 Cuma günü, Yunanistan’da yaşanan kayıplar için baş sağlığı diledi.

Erdoğan, İngilizce yaptığı paylaşımda, “Şahsım ve Türk halkı adına tüm Yunanistan’a başsağlığı diliyorum. Türkiye de Yunanistan’ın yaralarını sarmasına yardım etmeye her zaman hazır. İki komşunun zor zamanlarda dayanışma göstermesi hayattaki birçok şeyden daha değerlidir” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, 30 Ekim 2020 tarihinde Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Bugün Ege Denizi’nde meydana gelen korkunç depremin neden olduğu yıkım sahnelerini görünce üzüldüm. İyi dileklerimiz tüm depremzedelerle birlikte. İngiltere Türk ve Yunan dostlarımızı desteklemeye hazır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, İngiliz mevkidaşına cevap vererek, teşekkür etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı da Twitter’da paylaştığı mesajla kayıplardan dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdi ve AB ile NATO’nun yardım için hazır olduğunu ifade etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 30 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Yunanistan ve Türkiye’nin yanlarında olduğu mesajını paylaştı.

Von der Leyen , “Durumu takip ediyoruz mümkün olan her şekilde yardım etmeye hazırız” dedi.

Avrupa Kriz Yönetim Komiseri Janez Lenarčič ise 30 Ekim 2020 tarihinde “Acil Müdahale Koordinasyon Merkezimiz sivil koruma yetkilileriyle yakın temas halindedir. Yardım etmeye hazır” dedi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de AB’nin yardıma hazır olduğunu duyurdu.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği de 30 Ekim 2020 tarihinde,Türkçe ve İngilizce yaptığı paylaşımda geçmiş olsun dileklerini iletti.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, 30 Ekim 2020 tarihinde, Bakanlığına Türkiye’ye acil yardım hazırlaması talimatını verdiğini duyurdu. Gantz, askeri temsilcilerin İsrail’deki Türk askeri ataşesi ile görüştüklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 30 Ekim 2020 tarihinde Twitter hesabından, yaptığı açıklama ile Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov’un geçmiş olsun telefonuna ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, “İzmir’deki depremin hemen ardından ilk arayan ve geçmiş olsun dileklerini ileterek yardıma hazır olduklarını belirten Can Azerbaycan’ın Olağanüstü Haller Bakanı kardeşim Kemalettin Haydarov’a teşekkür ediyorum. Sevinçte de kederde de biriz” dedi.

Çavuşoğlu ayrıca, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias‘ın da kendisi aradığını ifade etti. Çavuşoğlu, “Birbirimize geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. İhtiyaç halinde karşılıklı olarak yardıma hazırız” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı, Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el- Atiyye’ nin, 30 Ekim 2020 tarihinde Bakan Hulusi Akar’ı arayarak deprem dolayısıyla üzüntülerini ilettiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el- Atiyye, Bakan Hulusi Akar’ı arayarak deprem dolayısıyla üzüntülerini ve her türlü yardıma hazır olduklarını iletmiştir” denildi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu’na30 Ekim 2020 tarihinde ilettiği mesajda, İran’ın yardım göndermeye hazır olduğunu dile getirdi.

Yarı resmi ISNA haber ajansının aktardığına göre de, İran Kızılayı Başkanı Mehdi Valipour, Türk Kızılayı’nın yardıma ihtiyacı olması durumda destek göndermek için hazır olduklarını söyledi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir