Joe Biden Corona Teşvik Paketini İmzaladı.

Joe Biden Corona Teşvik Paketini İmzaladı.

Başkan Joe Biden, Temsilciler Meclisi’nin, 1,9 trilyon dolarlık Corona virüsü teşvik paketine 10 Mart 2021 Çarşamba günü nihai onayı vermesinin ardından, tasarıyı beklenenden bir gün önce, 11 Mart 2021 Perşembe günü imzaladı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, teşvik yasası kapsamındaki nakit yardımlarının bu hafta sonundan itibaren, banka hesaplarına yatırılmaya başlanacağı bildirildi.

ABD tarihinin en büyük ekonomik yardım yasalarından biri olan teşvik paketi, Joe Biden’ın başkanlık görevindeki ilk büyük yasama başarısı olarak değerlendiriliyor. Beyaz Saray, Biden’ın tasarıyı 12 Mart 2021 Cuma günü imzalamayı planladığını belirtmişti.

1,9 trilyon dolarlık paket, Amerikalılar’ın çoğuna bin 400 dolarlık doğrudan ödemeler için 400 milyar dolar, eyaletlere ve yerel yönetimlere yardım için 350 milyar dolar bütçe ayırıyor. Paket ayrıca çocuklu ailelere vergi indirimi kapsamının genişletilmesi ve aşı dağıtım faaliyetlerine ayrılan kaynakların da arttırılmasını içeriyor.

Haftalardır Kongre’de tartışmalara neden olan teşvik paketi için Kongre’nin Demokratların kontrolündeki alt kanadından çıkan nihai onay, Cumhuriyetçiler’ in desteği olmaksızın gelmişti.

Demokratlar, paketi en az 530 bin kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin işsiz kalmasına neden olan salgına karşı verilen önemli bir yanıt olarak değerlendiriyor.

Cumhuriyetçiler, pakette öncelik verilen harcama planlarını “savurgan” olarak değerlendiriyor ve paketin çok maliyetli olduğu eleştirisini yapıyordu.

Demokratlar, mevcut işsizlik yardımlarının sona ereceği 14 Mart tarihinden önce paketin imza için Başkan’ın masasına gitmesini istiyordu.

Paket Kongre’den Cumhuriyetçi Parti desteği olmadan geçti

Temsilciler Meclisi, daha önce geçirdiği paketi, Senato’nun yaptığı değişikliklerin ardından 11 Mart 2021 Çarşamba günü ikinci kez onaylamış oldu. Oylamada 40 Cumhuriyetçi de Demokratlar’la birlikte oy kullandı.

Cumhuriyetçiler eski Başkan Donald Trump döneminde Corona virüsü teşviklerini destekliyordu. Ancak ne Temsilciler Meclisi ne de Senato’daki Cumhuriyetçiler pakete oy verdi. Anketler ise paketin Cumhuriyetçi seçmenler arasında da destek gördüğünü gösteriyor.

Reuters/Ipsos tarafından 8-9 Mart 2021 tarihlerinde yapılan bir kamuoyu yoklaması, Demokratların ve Cumhuriyetçiler’in çoğunluğu dâhil olmak üzere Amerikalıların yüzde 70’inin plana onay verdiğini gösterdi. Ankete göre 10 Cumhuriyeti’nin beşi, 10 Demokratın ise dokuzu paketi destekliyor.

Paketin ekonomide büyük iyileşme sağlaması, Kongre’nin her iki kanadında da az farkla çoğunlukta olan Demokratların 2022 Kongre ara seçimlerinde elini güçlendirebilir.

Temsilciler Meclisi’nde 221 sandalyeye sahip Demokratlar, Cumhuriyetçiler karşısında yalnızca 10 sandalye farkıyla çoğunlukta. Bu durum Meclis’te tasarılar ele alınırken Demokratların kendi içinde oy kaybına toleransının az olmasına neden oluyor. Temsilciler Meclisi’ndeki bazı Demokratlar Senato tarafından teşvik paketinde yapılan bazı değişiklikleri eleştirmişti.

Senato, asgari ücretin saatte 15 dolara yükseltilmesini paketten çıkartmış, ek işsizlik yardımlarının koşullarını sıkılaştırmış, bu yardımların üst limitini yılda 80 bin dolara kadar kazancı olan ailelerle sınırlamış, 400 dolar olan haftalık işsizlik sigortası ödemesini de 300 dolara indirmişti.

Paketin Corona virüsü aşılarının hızlanması ve enfeksiyon hızının yavaşlaması beklenen bu dönemde ekonomik görünümü hızla iyileştirmesi umuluyor.

Yatırım Bankası Morgan Stanley bu hafta 2021 ekonomik büyüme tahminini yüzde 8,1’e çıkarttı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise ABD ekonomisinin bu yılki büyüme tahminini üç ay önceki yüzde 3 oranından yüzde 6’ya çıkardı.

Biden yönetiminin bundan sonraki hedefleri arasında büyük altyapı yatırımları, göçmenlik reformu ve iklim değişikliği girişimleri yer alıyor.

Kaynak:

Voice of America, 11 Mart 2021

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir