K. Maraş merkezli depremlerde 15. gün! Enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor

K. Maraş merkezli depremlerde 15. gün! Enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6’lık depremlerin ardından 15. günde ümitler tükenmedi. 11 ilimizde büyük yıkıma sebep olan depremde 20 Şubat 2023 tarihi itibariyle can kaybı sayısı 41 bin 156’ya yükseldi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Bölge illerinde bulaşıcı hastalık verilerini ve analizlerini düzenli olarak takip ediyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar herhangi bir bulaşıcı hastalık salgını saptanmamıştır” dedi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem bölgesindeki illerin durumuna göre alınan yeni kararları açıkladı. İşte Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede son durum.

AFAD Başkanı Yunus Sezer’in 20 Şubat 2023 saat 13.27 itibariyle yaptığı açıklamada; Kahramanmaraş merkezli depremlerde 41 bin 156 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

“Barınma faaliyetlerinde hızlı bir ilerleme var. Şu ana kadar 300 bine yakın çadır bölgeye ulaştırma imkânımız oldu. Şu anda 7 bine yakın konteyner kurulmuş durumda. Etkilenen bütün il ve ilçelerde altyapı çalışmaları devam ediyor. Tahliye merkezlerine başvurarak tahliye olanların sayısı 392 bin 287. 40 ilimizde oluşturduğumuz barınma merkezlerinde hem barınma hem de diğer ihtiyaçlarını karşılanması noktasında çalışmalar devam ediyor. 50 milyon 720 bin sıcak yemek dağıtılmış durumda. 13 milyonun üzerinde gıda paketi de köylere ulaştı. 1 milyona yakın binada hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Evleri hasar görmüş 864 bin 941 aileye ödeme yapıldı. Artçı sarsıntılar devam ediyor.

6 bin 414 artçı sarsıntı yaşandı. Ağır hasarlı ve acil yıkılacak binalar var. Vatandaşlarımızın bu binalara girerek eşya taşıması kesinlikle yasak. Kuru gıda ve hijyen noktasındaki yardımların devam etmesini istirham ediyoruz. Amacımız şu an için 100 binin üzerinde konteyner kurmak.”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in 20 Şubat 2023 tarihinde yaptığı açıklama: Gaziantep ve Osmaniye’de eğitim öğretime 1 Mart’a kadar verilen arayı 13 Mart 2023’e kadar uzattıklarını bildirdi.

Özer, Adana, Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da merkez ve tüm ilçelerde 1 Mart 2023 itibarıyla eğitim ve öğretime başlıyoruz. Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Hatay’da eğitim öğretime verilen ara 27 Mart 2023’e kadar uzatıldı” dedi.

Paylaş
Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir