Kademeli normalleşme

Kademeli normalleşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’dan itibaren uygulanacak kademeli normalleşme takvimini açıkladı. 

”Kademeli normalleşme” döneminde hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonu ise pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Haziran ayının aşıda bir seferberlik sayılabilecek bir çalışma süreci yaşanacağını belirterek, bu konuda gerekli anlaşmaların yapıldığını, yıl sonuna kadar da yerli aşının üretimine başlanacağını söyledi.

Salgınla mücadele önlemlerinden etkilenen kesimlerin yaşadığı sıkıntıların, yaşanan durumların farkında olduklarını anlatan Erdoğan, ancak bu tedbirlerin alınmasının da kaçınılmaz hale geldiğini dile getirdi.

17 Mayıs’dan bu yana yaşanan gelişmelerin tedbirlerle gelinen noktanın istenen düzeyde olmasa da olumlu yönde olduğunu anlatan Erdoğan, alınan önlemlerde tüm bunları değerlendirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Haziran’dan itibaren devreye girecek ”kademeli yeni normalleşme” sürecine yönelik şunları aktardı:

-Sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi akşam 22.00’den sabah 05.00’a kadar; hafta sonu ise Cumartesi saat 22.00’dan Pazartesi saat 05.00’ya kadar sürecek.

-Temmuz ayındaki salgınla ilgili duruma göre bu kısıtlamalar yeniden gözden geçirilecek.

-Yeme içme yerleri sabah 7.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek. Saat 21.00’dan 24.00’a kadar  paket servisi söz konusu olabilecek.  Pazar günleri ise sadece paket servisi yapılabilecek.

-Kahvehane, cafe, spor salonu gibi işletmeler sabah 7.00, akşam 21.00 arasında Pazar günü hariç çalışabilecek.

-Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri belirlenen şartlar altında düzenlenebilecek.

-Üniversitelerde 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına 13 Eylül’de başlayacak şekilde hazırlıklar tamamlanacak.

-Spor kulüpleri Haziran ayının ilk yarısından, diğer kuruluşlar ise ikinci yarısından itibaren genel kurullarını yapabilecekler.

-Kamudaki esnek çalışma uygulaması devam edecek.

Kaynak:

Ajans Bizim, Ankarai 31 Mayıs 2021

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir