Kadıköy Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı VII. Fazına Kabul Edildi

Kadıköy Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı VII. Fazına Kabul Edildi

Kadıköy, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı’na kabul edildi. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı pandemi nedeniyle bu yıl ilk kez çevrim içi olarak düzenlenen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı Yıllık Çalışma Toplantısı ve Teknik Konferansı’na katıldı. Odabaşı konferansta UNESCO tarafından da dünyaya örnek gösterilen; pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü yurttaşlara sıcak yemek ulaştırmak için, Türkiye’nin ünlü şef ve aşçıları tarafından kurulan dayanışma mutfağı “Komşuluk Gibisi Yok” projesini ve uzaktan erişime erişemeyen çocuklar için başlatılan bilgisayar bağış kampanyasını anlattı.

8-10 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenen konferansın bu yılki başlığı “Salgın Zamanlarında Sağlıklı Şehirler: Toplulukları korumak ve daha iyi bir şekilde yeniden inşa etmek” şeklinde belirlendi. Belediye başkanları, koordinatörler, gözlemciler, uzmanlar, uluslararası örgüt ve çeşitli ülke temsilcilerinin yer aldığı, kentlerin Covid-19’la mücadele kapsamında attıkları adımların ele alındığı toplantı pandemi nedeniyle ilk kez çevrim içi olarak yapıldı.

Kadıköy’ün 7. Faz Başvurusu Kabul Edildi 

DSÖ Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı’na beşer yıllık fazlar halinde üye olunuyor. Kadıköy Belediyesi DSÖ Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı’na 2005 yılında 4’üncü faz döneminden itibaren üye oldu ve 6’ıncı faz dönemini (2014-2018) başarıyla tamamlayarak sertifikasını aldı. DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Toplantısında, Kadıköy’ün DSÖ Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı 7’inci Fazına kabul edildiği açıklandı. Buna göre, Türkiye’den Kadıköy Belediyesi ile birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Burdur Belediyesi ve Çankaya Belediyesi DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 7. Faz üyeliğine kabul edildi.

Web Sitesi Editör Notu:

Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Projesinin 1987 yılında Avrupa Bölgesinde başlatılması ve DSÖ Avrupa Bölgesine üye olan Türkiye’nin 1987-2020 yılları arasındaki ilişkilere “Dünya Sağlık Haberleri web sitesi (www.healthworldnews.net)  sayfasından ve aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

DSÖ Sağlıklı Şehirler Projesinin Türkiye’deki çalışmalarının başladığı 1990 yılından 2004 yılına kadar Türkiye Koordinatörü olarak Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanı (1990-2000) ve DSÖ Türkiye Temsilcisi (2000-2004) Bekir Metin görev yapmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Projesi ve Türkiye İlişkileri (1987-2020)

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı 2019-2024 Yıllarını Kapsayan 7. Faz (Aşama)

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir