Kahire’den Guterres, Gazze’ye ‘sürekli’ insani erişim çağrısında bulundu.

Kahire’den Guterres, Gazze’ye ‘sürekli’ insani erişim çağrısında bulundu.

Gazze’de temel malzeme tükenirken, BM Genel Sekreteri António Guterres 19 Ekim 2023 Perşembe günü kuşatma altındaki bölgeye insani yardım çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile birlikte Kahire’de düzenlediği basın toplantısında; “Yaklaşık iki haftadır Gazze halkı yakıt, yiyecek, su, ilaç ve diğer temel ihtiyaçlardan mahrum kaldı. Hastalık yayılıyor. Malzemeler azalıyor. İnsanlar ölüyor” dedi.

Sayın Guterres, BM’nin Gazze’ye büyük destek sağlamak için yaptığı hazırlıklara tanıklık etmek üzere 19 Ekim 2023’den beri Orta Doğu’da bulunuyor.

‘Derin bir kriz anı’

Hamas’ın, 7 Ekim 2023 tarihinde İsrail’e yönelik “vahşi” saldırılarıyla tetiklenen ve İsrail’in Gazze’yi kuşatması ve acımasızca bombalaması ile sonuçlanan, kendi deyimiyle “bölgenin onlarca yıldır görmediği derin bir kriz anı” olarak tanımladığı bir anda orada bulunuyor.

Büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan sivillerin yanı sıra gazeteciler, sağlık çalışanları ve BM personeli de dahil olmak üzere diğer pek çok kişi üzerinde giderek artan kayıplara dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri, insani felaket karşısında acil iki insani eylem çağrısında bulundu.

“Rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması için Hamas’a. Gazze halkının en temel ihtiyaçlarına cevap verecek insani yardımların derhal sınırsız erişimi için İsrail’e” seslendi.

Ayrıca bunların gerçekleşmesine yardımcı olmak için derhal insani ateşkes çağrısında bulundu.

“Açık konuşayım. Filistin halkının 56 yıllık işgalin ardından meşru ve derin mağduriyetleri var. Ancak bu mağduriyetler ne kadar ciddi olursa olsun terör saldırılarını haklı gösteremezler” dedi.

“Ve bu saldırılar ne kadar dehşet verici olursa olsun, Filistin halkının kolektif olarak cezalandırılmasını haklı gösteremez.”

Güvenli yardım dağıtımı

Sayın Guterres, Gazze’ye hızlı ve engelsiz insani erişim ihtiyacının altını çizdi.

“Şu anda yiyeceğe, suya, ilaca ve yakıta ihtiyacımız var. Buna geniş ölçekte ihtiyacımız var ve sürdürülebilir olmasına ihtiyacımız var” dedi.

“Gerekli olan küçük bir operasyon değil. Gazze halkına insani yardım ulaştırmaya yönelik sürekli bir çabadır. Basitçe söylemek gerekirse bu, insani yardım çalışanlarının yardımı alabilmeleri ve güvenli bir şekilde dağıtabilmeleri gerektiği anlamına geliyor”.

Bu bağlamda Mısır’ın El Ariş havaalanı ve Gazze’ye açılan tek geçiş noktası olan Refah kapısının “sadece kritik değil, aynı zamanda bizim tek umudumuz” olduğunu ve oradaki insanlara “cankurtaran halatları” olduğunu söyledi.

Ayrıca durum ne kadar uzun sürerse şiddetin yayılma riski konusunda da uyardı.

Genel Sekreter, Mısır’ı “çok taraflı işbirliğinin direği ve gerilimleri gidermeye ve devasa insani acı ve ıstırapları hafifletmeye yardımcı olan temel taş” olduğu için övdü.

Sayın Guterres’in, 21 Ekim 2023 Cumartesi Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi tarafından düzenlenen Gazze konulu uluslararası zirveye katılması planlanıyor.

Kaynak: BM Haber, Kahire, 19.10.2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir