“Kaybedilen Değer Hıfzıssıhha” Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

Gazeteci Yazar ve Yapımcı Nihan Ertem

Kaybedilen Değer – Hıfzıssıhha

2011 yılında kapatılan Yerli aşı üretiminin Merkezi olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü ile ilgili yapılan araştırma çalışması, “Belgesel” olarak meyvesini verdi.

Yapımcı ve yönetmenliğini Nihan Ertem’in yaptığı “Kaybedilen Değer – Hıfzıssıhha” isimli Belgesel Filmin çekimleri 2022’de başlayıp 2023 yılı başında tamamlandı. Filmin ilk kısa versiyonlu gösteriminin, 4 Mayıs  2023 Perşembe saat 18.30’da İzmir Tabip Odası’nda yapılacağı belirtildi.

Filmin yapımcısı olan İzmirli Gazeteci Nihan Ertem, Hıfzıssıhha Belgeselinin araştırmasına, 2020 yılında başlayıp iki yıl boyunca süren pandemiden esinlerek başladığını kaydetti. Ertem, konuyla ilgili bilgi olarak Dünya Sağlık Örgütü Türkiye eski Temsilcisi ve iş hayatına Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünde  başlayan Bekir Metin’in bilgi ve birikiminden yararlandığını belirtti.

Belgesel filmde son yirmi yılda kaybedilen değerlerden en önemlilerinden olan Refik Saydam Enstitüsü’nün tekrar açılması gerektiği vurgulanıyor.

 

Salgın Hastalıklar, Aşılar, Uluslararası İlişkiler ve Hıfzıssıhha Gerçeği… Yazı Dizisi

“Dünya Sağlık Haberleri – Health World News” Web sitesinde

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Gerçeği

İnsanlık tarihi boyunca ortaya çıkan salgın hastalıklar ve salgını yok etmek için bulunan aşılar. Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nde Aşının Tarihçesi, Sağlık, Tıp ve Eğitim alanındaki misyonerlik faaliyetleri kapsamında Truman Doktrini, Marshall Planı ile Rockefeller Vakfı’nın yardım ve yatırımları, Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü ve Okulu’nun kapatılmasının perde arkası? Covid-19 Salgını çıktığında Hıfzıssıhhayı (Aşı Üretim Merkezlerini) kapatanlar pişman oldular mı? Hıfzıssıhha’ nın kapatılması konusunda bu kurumun eski yöneticileri, dönemin Sağlık Bakanlığı Üst Düzey Yöneticileri ile Türk halkı ne düşünüyor, neler söylüyor? Hepsi bu yazı dizisinde…

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir