“Kaybedilen Değer, Hıfzıssıhha” Belgeseli yayınlandı…

“Kaybedilen Değer, Hıfzıssıhha” Belgeseli yayınlandı…

Cumhuriyet tarihimizin 100. Yılında hiç şüphe yok ki sağlık alanında yapılan devrimlerin köşe taşı 27 Mayıs 1928 tarihinde yasal olarak kurulmuş ve çalışmalarını 2011 yılına kadar sürdürmüş “Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü ve Okulu” gerçeğidir.

Bu konuda yazılmış yüzlerce makale, brifing notu, rapor, araştırma yazıları ve çekilmiş filim ve videolar vardır.

Cumhuriyet tarihimizin 100. Yılında anılan kuruluşun bir değerlendirmesini yapmak, gelişim, dönüşüm ve insan yararına yapılan işleri ortaya koyarak nelerin başarıldığı ya da başarılamadığını ortaya koyarak tarihe bir not düşmektir.

Dünyada ve Türkiye’deki değişim ve dönüşümler sonucu çok kıymet verilen birçok değerli kurum ve kuruluşun bilinçli ya da bilinçsiz olarak siyasi nedenlerle çalışamaz hale getirildiği, esas amaçları dışına çıkarıldığı ya da hedefinden saptırıldığı sonuç olarak yok edildiği gerçeğinden hareketle, gelecek kuşaklara kurumsal yapıların aktarılmadığı durumlar ortaya çıkmıştır.

Bahsedilen gerçekler doğrultusunda, 2021 yılı ilkbahar aylarında İzmirli gazeteci yazar Nihan Ertem ve uzun yıllar Sinema filmleri, TV dizileri, Televizyon filmleri, Belgeseller’ de yönetmen olarak çalışmış Oğuz Yalçın; Sağlık Bakanlığında üst düzey görevlerde bulunmuş, iki yakın tanıdığım aracığıyla benimle temas kurdular.

Amaçları, 2020 yılının başlarında Çin’de başlayan, 11 Mart 2020’de Türkiye’de görülen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen “Covid-19 Salgını” ile mücadelede;

Türkiye’nin sağlık alanında çok değerli bir kuruluşu olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nın 2011 yılında sonlandırılması nedeniyle, salgınla mücadelede nasıl bir yol izleneceği tüm ülke insanları tarafından merak konusu olmuştu.

Çünkü, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nın görevleri arasında DSÖ’nün yayınladığı 20 adet “Aşı ile önlenebilir hastalıklar” listesindeki tüm aşıları ülkemizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretmesiydi. Ayrıca, “Refik Saydam Hıfzıssıhha Gerçeği” yazı dizisinde; Sadece aşı değil, diğer tüm görev, yetki ve sorumlulukları ve gerçekleştirilen başarı ve başarısızlıkları tüm detayları inceleyebilirsiniz.

“Refik Saydam Hıfzıssıhha Gerçeği” yazı dizisi Kasım 2023 ortalarında tamamlanacak, yıl sonu itibariyle Cumhuriyet’in 100. Yılı nedeniyle kitap haline getirilmesine çalışılmaktadır.

İzmirli Gazeteci Yazar Nihan Ertem ve Görüntü Yönetmeni Oğuz Yalçın, benimle temas kurup, Ankara, İstanbul, İzmir’de belgesel için temas kurmasına yardımcı olduğum; Sağlık Bakanlığı, Refik Saydam Hıfzıssıhha ve Üniversitelerin konuyla ilgili daha önce Hıfzıssıhha’ da görev yapmış eski yönetici ve karar verici pozisyonlarda bulunmuş kişilerle çekim yapılması sağlandı. Kısaca çekim öncesi kimlerle temas kurulması konusunda yardımcı olup yönlendirdim.

Çekimlerin tamamlanması sonrası 57 dakikalık bir “Kaybedilen Değer, Hıfzıssıhha Belgeseli” ortaya çıktı. Belgeselin;

  • Yapımcı ve Yönetmeni: Nihan Ertem
  • Görüntü Yönetmeni: Oğuz Yalçın
  • Belgesel Danışmanı: Bekir Metin
  • Belgesel yayın süresi 57 dakikadır.

Belgesel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı / Başkan Sayın Tunç Soyerin desteği ile 23 ve 24 Eylül 2023 tarihlerinde yaklaşık yarısı (28 dakikalık bölümü) boyutunda kısaltma ile KRT Televizyonunda yayınlandı.

Danışmanlığını yapmakta gurur duyduğum “Kaybedilen Değer, Hıfzıssıhha Belgeseli” ni hazırlayan Gazeteci Yazar Nihan Ertem ve ekibine, tarihe not düştükleri ve gelecek kuşaklara önemli bir eser bıraktıkları için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, uzun soluklu bir çalışma sürecinde bilgi, emek ve düşünceleri ile destek verenlere şahsım ve Nihan Ertem’in konuşma gerçekleştirdiği tüm büyüklerimize ve konu uzmanlarına teşekkürü bir borç biliriz.

Youtube kanalında yayınlanan Kaybedilen Değer, Hıfzıssıhha Belgeseli

https://www.youtube.com/watch?v=YKQLzZtoh24

İzlenmesini, paylaşılmasını, eleştiri ve önerilerini yazmalarını takdirlerinze sunuyorum.

Bekir Metin, Ankara, 27 Eylül 2023, İletişim: bekirm@gmail.com

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir