Kaybedilen Değer Hıfzıssıhha

Kaybedilen Değer Hıfzıssıhha

Kaybedilen Değer Hıfzıssıhha belgesel filminin fikir olarak doğuşu, Aralık 2020’ye denk geliyordu. Pandeminin ilk kış mevsimi olan o tarihteki yaşanan günler, Türkiye ve Dünyanın çoğu ülkesinde kapanmanın hüküm sürdüğü bir dönemdi. İşte tam da o kapanma döneminde ve herkesin tahmin edeceği gibi karamsar ruh hallerinin mevcut olduğu günlerden birinde beynimde bir fikir çakıverdi. O döneme ait olan ve hiç de alakasız olmayan bir fikirdi bu: “Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün belgesel film senaryosunu yazmak.” Sanırım Hıfzıssıhha’ nın ismi TV’de izlediğim bir programda geçmişti. O müessesenin ismini duyduğumda tüylerim diken diken olmuştu. Çünkü özellikle o dönem, tam da ihtiyaç duyduğumuz, eksikliğini yaşadığımız ve işte bu yüzden bam telimize basan bir sağlık kurumuydu Hıfzıssıhha Enstitüsü. Ama anlamak mümkün olmasa da o kurum artık yoktu! Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Sağlık Bakanı olan Doktor Refik Saydam’ın kurduğu ilk ve tek yerli aşı üretim merkezimiz kapatılmıştı. Neden kapatılmıştı ve bu neye hizmet ediyordu? Aslında neye hizmet ettiği öylesine açıktı ki!..

O günden sonra, bende deli bir merak uyanıvermişti; Hıfzıssıhha Merkezi’nin tarihçesini öğrenmek ve bazı gerçekleri gün ışığına çıkarmak yolunda… Ocak 2021’de yazdığım senaryo metninin ardından araştırma sürecim başladı. Yazılı tarih araştırmamı az çok bitirdiğimde, sözlü tarih çalışmasına geçmek üzere ilgili kişilere ulaşmaya başladım. 2022’ye geldiğimizde çekimleri yapmak için teknik bir ekip ayarlamıştım bile. Çekimler sadece İzmir’de değil, Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün merkezi olan Ankara’da da yapılacaktı. Çekim tarihleri ve organizasyonlarını, İzmir’in bazı ilçe belediyelerinden destek alarak gerçekleştirdik. İstanbul’dan İzmir’e filmde rol alacak bazı Hocalarımızı ve isimleri davet ettik. Ekim ayına geldiğimizde ise senaryoya uygun olarak çekimler tamamlanmış ama filmin en önemli bölümü olan kurgu aşaması kalmıştı. Haber spikerliği yaptığım dönemde İzmir’in yerel bir televizyon kanalı olan Sky TV’de birlikte çalıştığımız arkadaşım Özgür Aykol yetişti imdadıma. İki – üç ay süren zorlu bir kurgu sürecinden sonra Ocak 2023’de “Kaybedilen Değer Hıfzıssıhha” isimli belgesel film, seyirciyle buluşmaya hazır hale geldi. İşte ilmek ilmek örerek aylardır yayınlanmaya hazır hale gelmesini beklediğim ilk belgesel filmim, ancak bu yılın Eylül ayında KRT kanalında izleyiciyle buluşabildi.

“Kaybedilen Değer Hıfzıssıhha” isimli belgesel film projesine başlama amacım, isminden de anlaşılacağı üzere kaybedilen en önemli değerlerimizden biri olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün önemini vurgulamak içindi. Yaklaşık on beş gün önce kısa versiyonu KRT kanalında yayınlanan filmin 57 dakikalık orijinal hali, kendi YouTube kanalımda ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmirtube kanalında da yayınlanmıştır. Bu yazı vesilesiyle, bu önemli filmin hazırlanma aşamasında rol alan değerli isim ve Hocalarımıza teşekkürü borç bilirim. Onların engin bilgi birikimleriyle hazırlanmış olan bir eserin değeri çok büyüktür. Bu arada filmin başlangıcından sonuna dek konuyla ilgili danışmanlık aldığım Bekir Metin’e, film müzikleriyle beni heyecanlandıran ve müzik albümündeki eserleriyle filmime ruh katan büyük müzisyen Yıldıray Gürgen’e, filmin kurgusunda harikalar yaratan yetenekli arkadaşım Özgür Aykol’a ve teknik ekipteki görsel yönetmen ile kameraman arkadaşlara da teşekkür ederim. En son ve aslında en başta teşekkür ettiğim isim ise, bu filmin değerini anlayarak bize destek olan ve izleyiciyle buluşmasına vesile olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’dir. Kendisi çağdaş belediyecilik anlayışı ve sevecen bir başkanlık portresine sahip olmakla birlikte kültür ve sanata verdiği destekleriyle tanınır. İşte bu yüzden kendisine çok teşekkür ediyorum. Gerisi filmle buluşan izleyicilerimize kalıyor. Kamuoyundan ve siz değerli okurlarımızdan ricam, filmin daha çok kişiye ulaştırılması ve böylelikle önemli bir farkındalık oluşturmasıdır. Sosyal sorumluluk projelerinin amacı zaten kamuoyu oluşturmaktır. Ve ben bu eserle buna aracı olduğum için mutlu ve gururluyum. Sağlıklı günlerde her daim kültür ve sanatla kalmanız dileğimle…

Kaybedilen Değer Hıfzıssıhha Belgeseli (10 Ekim 2023)

https://www.youtube.com/watch?v=YKQLzZtoh24&t=963s

Yazar Nihan Ertem, İzmir, 12 Ekim 2023

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir