Kazakistan Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Yatırımları Alanında Mutabakat Zaptı İmzaladı

Kazakistan Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Yatırımları Alanında Mutabakat Zaptı İmzaladı

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da, 15-17 Ekim 2019 tarihleri arasında ilk kez Dünya Kanser Liderleri Zirvesi düzenlendi.

Zirveye, 80’den fazla ülkeden 350 civarında onkoloji uzmanı katıldı. Kazakistan Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov; “Bu toplantı, dünya kanser liderlerinin bir araya gelerek, kanserle mücadeledeki güncel konuları tartışmasında mükemmel bir örnektir” dedi.

18,5 milyon nüfuslu Kazakistan’da, “Kanserle mücadeleye dünyanın ilgisini çekmek istiyoruz” diyen yetkililer Kazakistan’da kanser hastasının her geçen yıl arttığına dikkati çekerek, ülkede kayıtlı kanser hastası sayısının 187 bine çıktığını kaydetti.

Bakan Birtanov, Kazakistan’da kanser tarama testlerinin yapıldığını, muayene oda sayısının 539’dan 1.284’e çıkarıldığını aktararak, ancak halk arasında kanser farkındalığın düşük olduğunu, halkın yüzde 25’inin kanser tarama testlerinden geçtiğini ifade etti.

T. C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Dünya Kanser Liderleri Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Kazakistan’da; Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov ile başkenti Nur Sultan’da bir araya geldi. İki ülke arasında, sağlık alanında işbirliği ve sağlık yatırımları konularında görüş alışverişinde bulundu. Görüşmeler sonrası iki Ülke arasında, 15 Ekim 2019 tarihinde bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Dr. Fahrettin Koca ve Yelzhan Birtanov, görüşmenin sonunda, iki ülke Sağlık Bakanlıkları arasında sağlık yatırımları alanında iş birliğine hukuki zemin teşkil edecek Mutabakat Zaptı imzalandı.

Bakan Dr. Koca, imza törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın, Türkiye’de Kamu-Özel Ortaklığı modeliyle yapılan hastanelerin benzerini yapmak istediğini belirterek “Bu çerçevede bizim tecrübelerimizden istifade etmek istediklerini ifade etmişlerdi” dedi.

Bu konudaki iş birliğinin, bugün imzalanan mutabakat ile yazılı hale getirildiğini kaydeden Dr. Koca, Kazakistan’ın Kamu-Özel Ortaklığı modeliyle 9 Hastane inşa etmek istediğini aktardı. Dr. Koca, imzaladıkları İşbirliği Mutabakat Zaptı çerçevesinde; Kazakistan’da Kamu-Özel Ortaklığı modeli projelerini, Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş (USHAŞ) üzerinden hayata geçireceklerini söyledi.

Kamu-Özel Ortaklığı sonucu inşa edilecek hastanelerde görev alabilecek ekibin eğitileceğini ifade eden Dr. Koca, Kazakistan’da ileri teknolojiyle donatılan bir tanı merkezini inşa etme konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Sağlık Bakan Dr. Fahrettin Koca, yeni tanı merkezinde tomografi, doppler ve eko dahil olmak üzere bütün teknolojilerin yer alacağını sözlerine ekledi.

Tanı merkezi için Kazakistan’ın arazi tahsis edeceğini ve bu çerçevede bir çalışma grubu oluşturma kararı aldıklarını ifade eden Dr. Koca, “Tanı merkezi, ilaç, malzeme ve tıbbi cihaz tedarikini de sağlamayı planlayan bir merkez olacak.

Tanı merkezinde yapılacak bütün teknolojik altyapı Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş üzerinden sağlanacak. İşletmesini de Türkiye sağlayacak ve ücret almadan hizmet üreten bir merkez haline gelecek dedi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir