Korona virüsü testinde fiyat tarifeleri !!!

Korona virüsü testinde fiyat tarifeleri !!!

Korona virüsü testi yaptırmak isteyenler eğer yurt dışına çıkacaksa 250 TL yatırıp anlaşmalı sağlık kuruluşlarında testlerini yaptırabiliyor.  Yurt dışına çıkmak istemeyenler ise Devlet Hastanesi yerine Özel Hastaneyi tercih etmeleri durumunda 500 TL’ye kadar ücret ödüyorlar.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Özel Hastanelerde yapılan testlerin denetlenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.  Bazı Özel Hastaneler muayene yapmadan PCR ve antikor testinin olduğu paketleri hastalarına sunarken kimileri sadece tomografi testi yapıyor.

Korona virüsü salgınında kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte endişeler artarken Türkiye’de vaka sayıları binin üstüne çıktı. ‘Kontrollü normalleşme’nin normalleşme olarak algılanması bazı kuruluşların sıfır önlem ile hizmet vermeye başlamasıyla birlikte bilim insanları uyarılarının dozunu artırdı.

Vatandaşlar ise yeri geldi mi en küçük öksürükte bile ‘acaba ben de korona mıyım?’ sorusunu soruyor, virüs endişe bozukluğu yaratmaya devam ediyor. Test için Devlet Hastanesine gitmek istemeyenler ise Özel Hastanelere gidiyor. Sağlık Bakanlığı’nın resmi olarak korona virüsü testi için belirlediği bir tavan ücret yok. Sadece lisanslı sporcular ve yurt dışına çıkacak olan vatandaşlar için 250 TL’lik yasal bir ücret belirlenmiş fakat bu iki kriteri karşılamıyorsanız ödeyeceğiniz para çok daha yukarıya çıkabiliyor.

Anadolu’da Fiyat 500 TL’ye Çıkıyor

Sözcü gazetesinin yaptırdığı araştırmaya göre; Elazığ’da görüştüğümüz bir özel hastane tomografi testi yaptığını söyleyip muayene ücreti dahil 400 TL fiyat çıkardı.

Samsun’da bir özel hastane ise muayene ücreti almadan sadece PCR testine 500 TL istiyor. Hastane yetkilisi Devlet Hastanelerinde yoğunluk olduğu için işe girdiklerini Samsun’da çoğu özel hastanenin benzer fiyattan test yaptığını aktarıyor.

Edirne’de bir sağlık tesisi yetkilisi hem PCR hem antikor testi yaptıklarını bunun karşılığında ise 500 TL aldıklarını aktarıyor. Bu hastanede test talebi ile gelen hastaya ekstra muayene yapılmıyor.

Muğla, Manisa ve Eskişehir’de özel hastanelere ulaşan Sözcü muhabirleri testlerin 250 TL yaptırıldığını öğrendi.

“Özel Hastaneler Güvenli mi?”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman’ın yaptığı açıklamada, “Özel Hastaneler ve yaptıkları testlerin henüz denetlenmediği için güvenli olup olmadığı belli değil” diyerek şöyle konuştu:

Özel Hastanelerin yüzde 95’inde mikrobiyoloji uzmanı yok. Ama hepsi mikrobiyoloji laboratuvar ruhsatı almışlar. Yurt dışına çıkışlar ve futbol federasyonu ile moleküler COVID-19 testi yapmak için anlaşmışlar. Açıklanan tablolardaki 90 binlere ulaşan testlerin yarısı yurt dışına gidenler ve futbol federasyonu rakamları. Buralarda yapılan PCR destlerine Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemine (LBYS) kaydı onaylanma şartı getirmiş. Ancak çok fazla test yapıldığı için henüz Hastanelerde denetleme yapılmamış. Ama LBYS Kaydı zorunluluğu var.

Özel Hastanede yapılan testlerin denetlenmediği için güvenilirliğinin soru işareti oluşturduğunu belirten Adıyaman, “Özel Hastaneler ve yaptıkları testler daha denetlenmediği için güvenli olup olmadığı belli değil. KKTC’ye, Almanya’ya gidenlerde Türkiye’de yapılan testleri negatif çıkıp, oralarda yapılan testlerde pozitif çıkanları göz önüne alırsak bunların daha fazla denetlenmesi gerektiği ortaya çıkar.” ifadelerini kullandı.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir