Koronavirüs: Dünya genelindeki ölü sayısı 3.000’i geçti! Çin’de Türk Gazeteci Sıdal Utkucu ile Söyleşi

Koronavirüs: Dünya genelindeki ölü sayısı 3.000’i geçti! Çin’de Türk Gazeteci Sıdal Utkucu ile Söyleşi

Dünya’da Kovid-19 Bulaşan kişi sayısı 2 Mart 2020 tarihi itibariyle 89 bini geçti.

Çin’de koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 914’e çıktı.

Kovid-19 salgınında toplam 3 bin 44 kişi hayatını kaybetti. Çin ana karasında 2 bin 912, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 2, İran’da 54, İtalya’da 34, Güney Kore’de 22, Japonya’da 12, Fransa’da 2, ABD’de 2, Avustralya, Tayland, Tayvan ve Filipinler’de de 1’er kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çoğu hastada hafif belirtiler görüldüğünü ve ölüm oranının yüzde 2 ila yüzde 5 gibi göründüğünü açıkladı.

Yeni tip koronavirüs görüldüğü bildirilen ülkelerin yetkili sağlık kurumları ve yerel basınından derlenen verilere göre, vaka sayıları;

“Güney Kore 4 bin 212, İtalya 1694, İran 978, Japonya 961, Fransa 130, Almanya 129, Singapur 106, ABD 80, İspanya 74, Bahreyn 47, Kuveyt 46, Tayland 43, İngiltere 35, Malezya 29, Avustralya 29, Kanada 24, İsveç 22, Birleşik Arap Emirlikleri 21, Irak 19, Norveç 19, İsviçre 18, Vietnam 16, Avusturya 14, Lübnan 10, Hollanda 10, İsrail 10, Yunanistan 7, Hırvatistan 7, Umman 6, Ekvador 6, Finlandiya 6, Rusya 5, Pakistan 4, Meksika 4, Hindistan 3, Filipinler 3, Romanya 3, Gürcistan 3, Danimarka 3, Çekya 3, Katar 3, Brezilya 2, Belarus 2, Belçika 2, Endonezya 2, Cezayir 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Mısır 1, Afganistan 1, Azerbaycan 1, Kuzey Makedonya 1, Estonya 1, Yeni Zelanda 1, Nijerya 1, Litvanya 1, Monako 1, San Marino 1, İrlanda 1, İzlanda 1, Dominik Cumhuriyeti 1, Ermenistan 1.”

ABD’de Koronavirüs bir can daha aldı!  

Koronavirüsü ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor… Dünyayı etkisi altına alana Koronavirüs’den etkilenenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

ABD’de Koronavirüslü bir kişi daha hayatını kaybetti. Ülkede böylece Koronavirüs’den ikinci ölüm gerçekleşmiş oldu.

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ikinci ölüm gerçekleşti. Washington eyaleti Sağlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Seattle yakınlarındaki bir bakım evinde 70 yaşlarında Kovid-19 taşıyıcısı bir hastanın hayatını kaybettiği belirtildi.

Cumartesi günü de aynı bölgede 50 yaşlarında bir hastanın ölümü, “ABD’de ilk Kovid-19 bağlantılı ölüm” olarak rapor edilmişti.

Sağlık yetkilileri, Washington eyaletinde 12 teyit edilmiş Kovid-19 vakası bulunduğunu kaydetti.

New York’ta İlk Kovid-19 Vakası Görüldü.

Öte yandan, New York ve Rhode Island eyaletlerinde de ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiği bildirildi.

New York Valisi Andrew Cuomo, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 30 yaşlarında bir kadının İran’a yaptığı ziyaret sırasında Kovid-19 virüsü kaptığını ve şu an evinde karantina altında tutulduğunu duyurdu.

Rhode Island’ta virüse yakalanan 40 yaşlarındaki kişinin de Şubat 2020 ayında İtalya’ya seyahat ettiği kaydedildi.

Yetkililer, halka yönelik salgın riskinin düşük olduğunu belirtirken, New York’ta salgına karşı önlem almak isteyenler, su, konserve gıda, tuvalet kâğıdı gibi temel ihtiyaç malzemeleri için marketlere hücum etti.

Salgının görüldüğü Portland, Oregan gibi bölgelerde bazı spor müsabakalarının ve kiliselerde toplu ibadetlerin iptal edildiği bildirildi.

Dünya genelinde şu ana kadar 80 binden fazla kişinin Kovid-19 salgınına yakalandığı ve yaklaşık 3 bin kişinin de hayatını kaybettiği belirtiliyor.

ABD’de de teyid edilen en az 80 Kovid-19 vakasının bulunduğu kaydediliyor.

 ————————————————–

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Danışman Meclisi Üyelerinden olan Seyid Muhammed Mir-Muhammed korona virüsten yaşamını yitirdi.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Danışman Meclisi Üyelerinden olan Seyid Muhammed Mir-Muhammed korona virüsten öldü (2.3.2020)

İran’da Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi Muhammed Mirmuhammedi, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 72 yaşındaki Mirmuhammedi, Tahran’daki Mesih Danişveri Hastanesinde tedavi altındaydı.

Mirmuhammedi, 6 ve 7’nci dönemde Kum milletvekilliği yapmış, 2018’de Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi üyeliğine atanmıştı.

385 Yeni Vaka

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, dün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 11 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve 385 yeni vaka tespit edildiğini açıklamıştı. Cihanpur, son belirlemelere göre, ülkede Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısının 54’e, vaka sayısının ise 978’e yükseldiğini belirtmişti.

İran’da koronavirüse yakalananlar arasında İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur’un da olduğu 5 milletvekili, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi ve Kum Tıp Üniversitesi Rektörü Muhammed Rıza Kadir de yer alıyor. İran din adamlarından ve eski Vatikan Büyükelçisi Hüccetülislam Hadi Hüsrevşahi de virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Sağlık Bakanı Dr. Koca: Üç ülke ile uçuşlar durduruldu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, COVID-19 (koronavirüs) ile ilgili olarak: “Bilim Kurulumuzun önerileriyle, ilgili Bakanlıklarımızla koordinasyon halinde yeni bir tedbiri daha uygulamaya koyduk. Bu geceden (1 Mart 2020)  itibaren Türkiye-İtalya, Türkiye-Güney Kore, Türkiye-Irak arasında gidiş-geliş tüm yolcu uçuşları durdurulmuştur” açıklamasında bulundu.

Uygulamanın mevcut koşullara bağlı ve geçici olduğunu belirten Bakan Dr. Koca, Türkiye’de bugüne kadar endişe verici bir durumun ortaya çıkmadığını söyledi.

Koca, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

”Çin’de ortaya çıkıp, kısa zamanda 56 ülkede daha görülen bulaşıcı COVID-19 yani Yeni Koronavirüs hastalığına karşı ülkemizi titizlikle korumak için gerekli her tedbiri almaya devam ediyoruz. Daha önce Çin ve İran’la havayolu trafiğimiz durdurulmuş, İran’la ayrıca kara ve demir yolu geçişleri de kapatılmıştı.

Bilim Kurulumuzun önerileri doğrultusunda Ulaştırma ve Altyapı, Dışişleri, İçişleri ve Ticaret Bakanlıklarımızla koordinasyon halinde yeni bir tedbir daha uygulamaya konuldu. Bu gece yarısından (1 Mart 2020)  itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye ile İtalya, Türkiye ile Güney Kore, Türkiye ile Irak arasında gidiş-geliş tüm yolcu uçuşları tedbiren durdurulmuştur. Ayrıca Irak ile kara sınırlarımız da araç ve yolcu geçişine kapatılmıştır. Uygulama mevcut koşullara bağlı ve geçicidir. Ülkemizde bugüne dek endişe verici bir durum ortaya çıkmamıştır.”

————————————————————–

Çin Pekin’de yaşayan Türk gazeteci Sıdal Utkucu yaşadıklarını anlattı (Hürriyet, 1.3.2020)

Türk gazeteci Sıdal Utkucu 5 yıldır Pekin’de yaşıyor (1.3.2020)

Şimdiye dek yaklaşık üç bin kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs İtalya, İran ve Yunanistan dahil olmak üzere 60’a yakın ülkeye yayılıp kapımıza dayandı. Virüsle neredeyse aynı hızla yayılan endişe dalgası toplumlarda paniğe sebep oluyor. Peki, virüsün yayılmaya başladığı yerde, Çin’de yaşayanlar hayatlarındaki bu yeni gerçekle nasıl baş ediyor? Beş yıldır Pekin’de yaşayan gazeteci Sıdal Utkucu’yla Çin’in kapalı kapılar ardındaki dünyasını ve dikkat edilmesi gerekenleri konuştuk.

* Çin’e yolunuz nasıl düştü? Pekin maceranızı anlatır mısınız?

Pekin’e yolum 2015’te düştü. Üniversiteden yeni mezun olmuştum ve iş arıyordum. O sırada üniversiteden bir hocam şu an çalıştığım kurumun eleman aradığını söyledi. Yurtdışında okuduğum alanla ilgili bir iş bulmuştum, tabii ki bu tecrübeyi yaşamak istedim ve Pekin’le temasa geçtim. Bugünden baktığımda 23 yaşında küçük bir kız çocuğu olarak geldiğim Çin, benim tahayyülümün çok ötesinde bir tecrübe oluyor.

Virüs haberini ilk duyduğunuz anı hatırlıyor musunuz?

Yabancı medya kuruluşlarında bir ‘gizemli virüs’ haberi dolaşıyordu ama dürüst olmak gerekirse Vuhan, Pekin’e uzak bir yer olduğu için ilk duyduğumda pek ciddiye almamıştım. Bir de o sırada işle o kadar ilgiliydim ki salgın gerçekliğini anlamam birkaç gün sürdü sanırım. Bahar Bayramı tatiliyle evlere kapanınca ciddiyeti gerçek anlamda kavradım.

* Karantina altındaki bir şehirde yaşamak nasıl bir his?

Pekin’de Hubei eyaleti gibi bir karantina söz konusu değil. Ama insanlar gerekmedikçe evden çıkmıyor. On binlerce kişi evden mesai yapıyor. Sokaklar daha boş. İnsanlar birbiriyle temas etmeyecek ki virüs de kendine bir konak bulamayacak ve ortadan kalkacak, herkesin temennisi bu diyebilirim. Onun dışında marketlerde günlük ihtiyaç malzemelerinin bulunmasında bir sıkıntı yaşanmıyor. Zaten herkes internetten alışveriş yapıyor. İnsanlar psikolojik olarak yorgun diyebilirim. Sürekli önlem alma durumu, bir nevi bitmek tükenmek bilmeyen bir kişisel teyakkuz hali gibi… O zihnen biraz yoruyor.

İnternet üzerinden verilen kurslara rağbet artmış

Çin Pekin’de yaşayan Türk gazeteci Sıdal Utkucu koronavirüs’ün çıktığı çin’de yaşıyor (1.3.2020)

* Evde nasıl vakit geçiriyorsunuz? Çalışmaya devam ediyor musunuz?

Mesai saatlerim ofiste nasılsa evde de aynı şekilde devam ediyor. Son zamanlarda daha çok okuyorum, daha çok dizi ve film seyrediyorum. Ama bir aydan uzun bir süredir evdeyiz. İnsanlar da yavaştan sıkılmaya başladı.

* Podcast’inizde, “Herkes evine kapandı, kimisi delirdi, kimisi de sanatçı oldu” diyorsunuz.

Yemek masasının üstünde filesiz masatenisi oynayanlar, yüzlerce ayçekirdeğinden ilginç desenler yapanlar, çocuklarıyla ya da evcil hayvanlarıyla değişik oyunlar oynayanlar var. Bir de şimdi okulların yarıyıl tatili hâlâ devam ettiğinden online kurslara rağbet artmış. İnsanlar çocuklarının eğitimini bir şekilde devam ettirmek istiyor.

* Orada ne gibi komplo teorileri konuşuluyor?

Açıkçası komplo teorileri açısından Türkiye buradan daha zengin. Neticede o yerleşik, eski ‘Çin kapalıdır’ algısı, Türkiye’de ve dünyada Çin’le ilgili bu tür komplo teorilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Burada pek fazla komplo teorisi duyduğumu söyleyemeyeceğim. Geçenlerde bir tane duydum, o da virüse yakalanan biriyle ilgiliydi. Ben görmedim videoyu ama virüse yakalanan birinin etrafa öksürüp tıksırarak hastalığı yaydığına dair bir iddiaydı bu. Salgın ortamında yaşayan biri olarak, açıkçası ben bu komplo teorilerinden ziyade mevcut duruma odaklanmayı tercih ediyorum.

Virüs haberini kamuya ilk duyuran Doktor Li Wenliang’ın  hayatını yine bu virüs nedeniyle kaybetmesi oradaki insanları nasıl etkiledi?

Doktor Li’ye üzülmeyen tek bir kişi olduğunu sanmıyorum. Çünkü Li’nin hikâyesi gerçekten çok acıklı.

* Virüs ilk duyulduğunda Çin Hükümeti’nin virüsü saklamaya çalıştığı söylendi…

Çin hükümeti değil de yerel yönetim birkaç hafta gizlemiş, evet. Hatta Vuhan Belediye Başkanı da televizyondaki bir yayında, “Salgınla mücadele başarısız olursa istifa etmeye hazırım” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Kısa süre sonra da yerel yönetimden bazı isimleri görevden aldılar. Çünkü yerel yöneticiler halkın öfkesinin odağındaydı. Konuştuğum pek çok Çinli arkadaşım kızgındı. Ayrıca, SARS zamanı çok uzun süre salgın gizlenmiş ama aradan 17-18 sene geçti. Bence Çin yönetimi artık eski yapının mevcut olmadığını göstermeye çalışıyor. Bir de salgınla mücadele artık bir onur meselesi haline gelmiş durumda. Dünyaya “Ne olursa olsun, bütün krizlerle mücadele yeteneğimiz var” mesajı vermeye çalışıyorlar.

Hijyen önlemi alıyor musunuz?

Evden çıkarken maske, hatta bazen eldiven de takıyoruz. Marketten aldığım ürünleri bazen kısa bir süre sudan geçiriyorum, poşetleri de hemen çöpe atıyorum. Dışarıda uzun durduysam alkollü mendille telefonumu temizliyorum. Zaten evin etrafından pek uzaklaşmıyorum ama metroya binersem, iner inmez dezenfektan jel kullanıyorum. Pekin’de apartmanlar sürekli ilaçlandığından evde ayrı bir sterilizasyon önlemi almıyorum.

Artık yemekleri evde pişiriyorum

* Beslenme konusunda…

Önceden genelde yemekleri dışarıdan söylüyordum, şimdi evde pişiriyorum. Bağışıklığımı korumaya özen gösteriyorum çünkü yeni koronavirüs bağışıklığı düşük olanları ağır şekilde etkiliyor. Daha çok meyve, sebze, süt ürünü tüketmeye çalışıyorum ama çok başarılı olduğumu söyleyemem.

* Ya üşütüp ateşlenirseniz ilaç ihtiyacınızı nasıl gideriyorsunuz?

Geçenlerde biraz üşümüşüm uyurken, uyandığımda boğazım ağrıyordu. “Eyvah” dedim, “ya ateşim çıkarsa?” Bu hastalığın en önemli belirtisinin yüksek ateş olduğu bilindiğinden girdiğiniz her yerde ateşiniz ölçülüyor. İlk iş evde içme suyunu kontrol ettim. “Yeterli su var, bugün dışarı çıkmama gerek yok” dedim. Sonra biraz ıhlamur ve grip ilacı takviyesiyle hemen toparladım. Henüz başka bir ilaç ihtiyacım olmadı. Olursa da sokağa çıkmadan telefondan aracılığıyla ilaç sipariş edebilirim.

Kaos çığırtkanlığı hiç yardımcı olmuyor

* Neler sizi endişelendiriyor?

Açıkçası ben hâlâ sağduyumu koruduğumu düşünüyorum. Biraz endişe var ama hastalanıp öleceğiz gibi bir korku yok. Zaten hastalığa yakalanan herkes ölmüyor. Binlerce insan taburcu edildi hastanelerden. Yalnız hastalanırsam Türkiye’de ailem çok korkar diye endişeleniyorum. Türkiye’deki sosyal medyanın kaos çığırtkanlığı da bu konuda hiç yardımcı olmuyor.

* Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyor musunuz?

Şimdilik düşünmüyorum. Çünkü benim tüm düzenim burada. Beş yıl olmuş. Evim, işim, arkadaşlarım, hepsi burada… “Hadi ben gidiyorum” deyip yola çıkmak o kadar kolay değil yani. Vuhan’daki gibi bir durum olsa dönerdim elbette ama Pekin’de durum oradaki kadar kritik değil şu an.

Sağduyulu hareket etmek gerekiyor

* Virüsle yaşamayı tecrübe eden biri olarak koronavirüs görülen yerlerde ne gibi önlemler alınmasını önerirsiniz?

Virüsün Türkiye’de görülmesi halinde insanlar önlemleri hayata geçirmeyi ciddiye almalı. Gerekmedikçe evden çıkılmamasının önemini kavramalı. “Bana bir şey olmaz” deyip dışarı çıkmakta ısrar etmemeli. Şirketler esnek çalışma saatleri uygulamaktan çekinmemeli. Ofiste daha az çalışan bulunması ve vardiyalı çalışma ya da evden mesai gibi uygulamalar insanlar arasındaki teması azaltıyor. Ayrıca bu hastalığın belirtilerini gösterenler ivedi şekilde hastaneye gitmesi gerektiğini bilmeli. Çin, durumun ciddiyetini ifade edebilmek için hastalığını kasten gizleyenlerin ağır şekilde cezalandırılacağını açıklamıştı mesela. Burada duruma ciddiyetle yaklaşılmasının ve önlemlerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesinin, virüsün yayılmasının engellenmesi konusunda büyük etkiye sahip olduğunu gördük. Öteki türlü, tesiri daha ağır ve uzun vadeli olacaktır. Tüm süreç boyunca temkinli fakat sağduyulu hareket etmek gerekiyor.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir