Kraliçe II. Elizabeth: On yıllardır süren “kapsamlı değişim” boyunca “güven veren biri” oldu.

Kraliçe II. Elizabeth: On yıllardır süren “kapsamlı değişim” boyunca “güven veren biri” oldu.

Foto 1 BM Fotoğrafı-Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth Genel Kurul’a hitap ediyor

BM Genel Sekreteri António Guterres 8 Eylül 2022 Perşembe günü yaptığı açıklamada, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Kraliçesi Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in vefatından duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi.

Birleşik Krallık’ın en uzun ömürlü ve en uzun süre hüküm süren Devlet Başkanı olan 96 yaşındaki Kraliçe, yaptığı açıklamada “zarafet, haysiyet ve bağlılığı dünya çapında” büyük beğeni topladı .

“Afrika ve Asya’nın sömürgeleştirilmesi ve İngiliz Milletler Topluluğu’nun evrimi de dâhil olmak üzere, onlarca yıllık kapsamlı değişim boyunca güven veren bir yönetici insan” oldu.

BM Fotoğrafı/Albert Fox Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth, Ekim 1957’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap ediyor.

Organizasyona “İyi Dost”

Kraliçe II. Elizabeth, “Birleşmiş Milletler’in iyi bir dostuydu” dedi ve New York Genel Merkezini elli yıldan fazla bir süre arayla iki kez ziyaret ettiğini hatırlattı.

BM Genel Sekreteri, “Birçok hayırsever ve çevresel iyileştirme çalışmalarına derinden bağlıydı ve Glasgow’daki COP26 iklim görüşmelerinde delegelere dokunaklı bir şekilde konuştu” dedi.

Kraliçe II. Elizabeth’e, halkına hizmet etmeye olan sarsılmaz, ömür boyu bağlılığından dolayı saygılarımı sunmak istiyorum” dedi.

BM Fotoğrafı/Mark Garten Çocuklar, Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’e New York’taki BM Genel Merkezi’ndeki ziyaretini sonlandırırken bir buket çiçek takdim ediyor.

BM Fotoğrafı/Mark Garten Çocuklar, Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’e New York’taki BM Genel Merkezi’ndeki ziyaretini sonlandırırken bir buket çiçek takdim ediyor.

“Adanmışlık ve liderlik”

Genel Sekreteri Guterres, yakınlarını kaybeden ailesine, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Hükümeti ve halkına ve daha geniş anlamda Milletler Topluluğu’na en içten taziyelerini iletti.

“Dünya, onun bağlılığını ve liderliğini uzun süre hatırlayacak” dedi.

İskoçya’da son günler

Kraliçe II. Elizabeth, kraliyet yaz tatili olarak hizmet veren İskoçya’daki Balmoral Kalesi olarak bilinen mülkte 8 Eylül 2022 tarihinde vefat etti.

Geçen yıl boyunca, Mayıs ayında Parlamentonun eyalet açılışına başkanlık etmek de dâhil olmak üzere, tahtın varisi olan en büyük oğlu Prens Charles’a bazı kraliyet görevlerini devretmişti. Kraliçe, 1963’ten bu yana ilk kez törene katılmadı.

Kraliçe, Başbakan Boris Johnson’ın son istifasının ardından siyasi olarak kırılgan bir dönemde vefat etti. Yeni Başbakan Liz Truss, 6 Eylül 2022 Salı günü resmen bir hükümet kurması istenmek üzere İskoçya’daki kraliyet kalesine gitti ve Kraliçe’den Hükümeti kurma görevini aldı. Kraliçe’nin saltanatı sırasında görev yapan 15. Başbakan oldu. İlk atadığı Başbakan Winston Churchill’di. Son atadığı Başbakan da Liz Truss oldu.

BM Fotoğrafı/JG Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth, Ekim 1957’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap ediyor.

Bir kraliçenin hayatı

Kraliçe II. Elizabeth, babası Kral VI. George’un 6 Şubat 1952’de henüz 25 yaşında vefat etmesinin ardından tahta çıktı. Ertesi yıl 1953 Haziran ayında taç giydi.

Şubat ayında Birleşik Krallık, Kraliçe’nin İngiliz Milletler Topluluğu’na yaptığı hizmetin 70. yılını kutlayan Kraliçe’nin Platin Jübile’si için bir dizi kutlama başlattı.

Güle güle demek

 

BM Fotoğrafı/Mark Garten Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth BM Genel Merkezinde Ziyaretçi Defterini İmzaladı

Ölümünün açıklanmasından sonra, Buckingham Sarayı dışındaki kalabalıklar önemli ölçüde artmaya devam ederken, diğerleri Balmoral’da şiddetli yağışlara rağmen ziyaret etmeye devam etti.

Kraliyet Ailesi’nin resmi web sitesi, ölümünden hemen sonra geçici olarak kullanılamadı, ancak Kraliçe’nin huzur içinde öldüğünü yayınladı.

Oğlu Charles ve eşi Kral ve Kraliçe Eş Camilla’nın “bu akşam Balmoral’da kalacakları ve yarın Londra’ya dönecekleri” belirtildi.

Basında çıkan haberlere göre cenazesi kaldırılmadan önce 10 günlük yas dönemi olacak.

Kaynak:

BM Haberleri, New York, 9.9.2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir