Küba ile Türkiye arasında İlaç, Aşı ve Tıbbi Cihaz Alanında Mutabakat Zaptı İmzalandı

Küba ile Türkiye arasında İlaç, Aşı ve Tıbbi Cihaz Alanında Mutabakat Zaptı İmzalandı

72. Dünya Sağlık Örgütü Genel Kurul Toplantısı (Asamblesi), İsviçre’nin Cenevre kentinde, 20–28 May 2019 tarihleri arasında gerçekleşti. Asambleye, DSÖ’ne üye 194 ülkelerin Sağlık Bakanları ve heyetleri, uluslararası kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri olmak üzere yaklaşık 4 binin üzerinde katılım ile yapıldı.

Ülkemiz Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve beraberindeki Heyet, 72. Dünya Sağlık Asamblesinin ilk gününde birçok ülkenin Sağlık Bakanları ile ikili düzeyde görüşmelerde bulundu. Bunlar arasında Küba (nüfusu 11.3 milyon) Sağlık Bakanı Sayın Jose Angel Portal Miranda ile 20 Mayıs 2019 tarihinde ikili düzeyde bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede iki ülke arasında bir çalışma grubu oluşturuldu.

Dr. Fahrettin Koca, 13 Eylül 2019 tarihinde yazılı bir açıklama yaparak; Küba ile sağlık alanındaki iş birliği potansiyelini değerlendirdiklerini ve sonucunda;  Türkiye ve Küba arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında Mutabakat Zaptı imzalandığını belirtti.

Sağlık Bakanlığının temel stratejik hedeflerinden olan yerlileşme ve millileşme konusunda uluslararası iş birliklerini artırmaya devam ettiklerini söyledi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’muz (TİTCK) ile Küba Devlet İlaç ve Tıbbi Cihazların Kontrol Merkezi (CECMED) arasında imzalanan Mutabakat Zaptı çerçevesinde; İki kurum arasında etkin bir iş birliği kanalının kurulması ve her iki toplumun güvenli, etkili ve kaliteli beşerî tıbbi ürün ve cihazlara erişiminin sağlanacağı amaçlandı.

Cenevre’de Küba ile Türkiye arasında 20 Mayıs 2019 tarihinde kararlaştırılan çalışma grubunun yaptığı çalışma sonucu; “TİTCK ve CECMED arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında Mutabakat Zaptına imza atıldı. Bu çerçevede sağlık alanındaki iş birliğimizi artıracak ve iki ülke ürünlerine karşılıklı olarak daha hızlı erişim imkânı sağlayacaktır. Mutabakat Zaptı ile özellikle inovatif molekül geliştirme ve onkoloji çalışmalarında önemli tecrübeye sahip olan Küba ile karşılıklı uzman değişimi, teknoloji transferi, kanser aşısı ve klinik araştırmalar konusunda bilgi paylaşımı, mevzuat alanında tecrübe paylaşımı gibi konuları da kapsamaktadır.”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Küba ile imzalanan anlaşmanın hem sağlık alanında hem de ticari alandaki ilişkilerimize katkı sağlayacağına inandığını da kaydetti.

Kaynakça:

Sağlık Bakanlığı ve Gazeteler

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir