Küresel Bilim İnsanları, DSÖ Forumunda SARS-CoV-2 mutasyonları araştırmalarını yoğunlaştırdı.

Küresel Bilim İnsanları, DSÖ Forumunda SARS-CoV-2 mutasyonları araştırmalarını yoğunlaştırdı.

Küresel Bilim İnsanları, DSÖ tarafından eşgüdüm sağlanan forumda SARS-CoV-2 mutasyonları araştırmalarını yoğunlaştırdı.

DSÖ Cenevre, Haber Bülteni, 12 Ocak 2021 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bilimsel işbirliğini genişletmek ve COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin ortaya çıkan varyantlar (mutasyonlar) ını izlemek için harekete geçerken, küresel bilim insanlar COVID-19 ile ilgili araştırmaları yoğunlaştırıyor.

DSÖ tarafından 12 Ocak 2021 tarihinde Cenevre’de toplanan, dünyanın dört bir yanından bilim insanlarının bir araya geldiği bir gün süren sanal toplantısı, kritik bilgi boşluklarını ve virüsün ortaya çıkan varyantları (mutasyonları) için araştırma önceliklerini tartışmak üzere 124 ülkeden 1.750’den fazla uzmanı bir araya getirdi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

Onları memnuniyetle hitap eden DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bilim ve araştırma, salgına yanıt vermede ilk günden beri hayati bir rol oynadı ve DSÖ’nün yaptığı her şeyin kalp atışı olmaya devam edecek” dedi.

Konsültasyon, epidemiyoloji ve matematiksel modelleme, evrimsel biyoloji, hayvan modelleri, tahliller ve teşhisler, klinik yönetim ve terapötikler ve aşıları kapsayan altı tematik alan etrafında yapılandırıldı.

Bilim insanları, ortaya çıkan varyantların (mutasyonların) teşhisler, tedaviler ve aşılar üzerindeki potansiyel etkisini erken tespit etmek ve anlamak için araştırmanın önemine dikkat çekti.

Disiplinler arası eşgüdüm geliştirirken yeni SARS-CoV-2 varyantları araştırmasını küresel araştırma ve yenilik gündemine entegre etmenin önemi konusunda bir fikir birliğine varıldı.

DSÖ Ar-Ge Planlama Başkanı Dr. Ana Maria Henao Restrepo, Cenevre

DSÖ Ar-Ge Planlama Başkanı Dr. Ana Maria Henao Restrepo, “Toplu hedefimiz, oyunun önüne geçmek ve endişe verici varyantları hızlı bir şekilde belirlemek ve incelemek ve bunların hastalık kontrol çabaları üzerindeki etkilerini anlamak için küresel bir mekanizmaya sahip olmaktır” dedi.

Virüslerin mutasyona uğraması normaldir, ancak SARS-CoV-2 virüsü ne kadar yayılırsa, değişmesi için o kadar çok fırsat vardır. Yüksek iletim seviyeleri, daha fazla varyantın ortaya çıkmasını beklememiz gerektiği anlamına gelir.

Şimdiye kadar bildirilen önemli varyantlardan bazıları bulaşıcılıkta artışlarla ilişkilidir, ancak hastalık şiddetiyle ilişkili değildir. Değişikliklerin halk sağlığı araçlarını ve önlemlerini etkileyip etkilemediğini ele alan araştırmalar devam etmektedir.

Genomik sıralama, yeni varyantların tanımlanmasında ve bunlara yanıt verilmesinde kritik öneme sahiptir.

Şimdiye kadar sadece bir avuç ülkeden gelen 350.000 şaşırtıcı sekans (bölüm-seri) halka açık olarak paylaşıldı.

DSÖ COVID-19 Teknik İşler Lideri Dr. Maria Van Kerkhove,

Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 Teknik İşler Lideri Dr. Maria Van Kerkhove, “Sekanslamanın coğrafi kapsamını iyileştirmek, dünyanın virüsteki değişiklikler konusunda gözleri ve kulakları olması açısından kritik önem taşıyor” dedi.

Dünya genelinde artan sıralama kapasitesi , DSÖ için öncelikli bir araştırma alanıdır.

Endişe verici suşları izlemek için daha iyi gözetim ve laboratuvar kapasitesi, kritik araştırmaların her seferinde derhal başlatılabilmesi için küresel olarak kabul edilmiş mekanizmalar aracılığıyla virüs ve serum örneklerinin anında paylaşılmasıyla desteklenmelidir.

Bilim insanları, yeni SARS-CoV-2 varyantlarının saptanmasını ve değerlendirilmesini kolaylaştıran kritik klinik, epidemiyolojik ve virüs verilerini belgelemek için ulusal veri platformlarının önemini vurguladılar.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir