“Küresel Sağlığı politik bir seçim haline getirin!”

“Küresel Sağlığı politik bir seçim haline getirin!”

Dünya Sağlık Zirvesi 2022, net taleplerle sona erdi.

Berlin’de devam eden Dünya Sağlık Zirvesi 18 Ekim 2022 tarihinde, 404 konuşmacı ve 61 farklı oturum yaparak sona erdi. Küresel sağlık için önde gelen uluslararası toplantı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ortaklaşa düzenlendi.

Dünya Sağlık Zirvesi ve DSÖ kanalları aracılığıyla dünya çapında yaklaşık 60.000 katılımcı çevrimiçi olarak yer aldı. 141 ülkeden 4.100’den fazla katılımcı Berlin’deydi. Dünyanın dört bir yanından 30’dan fazla Bakan konuşmacılar arasındaydı. Kadın konuşmacılar erkek konuşmacılardan daha fazlaydı: Konuşmacıların 203’ü kadın, 201’i erkekti.

16 Ekim 2022 Pazar günü gerçekleşen açılış töreni, dünya çapında 40.000’den fazla katılımcı ve Berlin’de 2.500 kişi tarafından canlı yayınla takip edildi.

Son gün “Çocuk Felci Taahhüdü Etkinliği” ve 2022 Dünya Sağlık Zirvesi’nin son oturumuna odaklanıldı. Küresel Çocuk Felcini Yok Etme Girişimi zirvede çocuk felcini ortadan kaldırmak için 2,6 milyar dolarlık taahhütte bulundu.

Federal Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Svenja Schulze

Federal Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, “Çocuk felci her yerde yok edilmedikçe hiçbir yer güvenli değildir” ve “Artık çocuk felcini tamamen ortadan kaldırmak için gerçekçi bir şansımız var ve bu şansı birlikte değerlendirmek istiyoruz” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Hepimiz, önlenebilir ölümlere ve hastalıklara neden olan ve insanları ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerine erişimden mahrum bırakan, dünya çapında birbiriyle örtüşen çok sayıda krizin kesinlikle farkındayız” dedi. “Kesinlikle krizler çok sayıdalar, büyükler ve karmaşıklar. Ancak aşılmaz değiller. Bu yılki Dünya Sağlık Zirvesi, bu zorlukların üstesinden gelmek ve sürekli artan enerjinin ve bağlılığın güçlü bir göstergesi oldu” dedi.

Dünya Sağlık Zirvesi Başkanı Axel Pries, “DSÖ ile ilk ortak Dünya Sağlık Zirvesi sırasında, Küresel Sağlığı Siyasi Bir Seçim Yapma hedefimize yönelik olağanüstü bir enerji ve bağlılığa tanık olduk” dedi. “Dünya çapındaki tüm karar vericileri bu kararı almaya ve herkes için sağlıklı bir gezegende sağlıklı bir yaşam sağlamaya çağırıyorum” ifadesinde bulundu.

2022 Dünya Sağlık Zirvesi’ne katıldığınız için hepinize teşekkür ederim.

Programın tamamı çevrimiçi olarak mevcuttur, YouTube’ daki tüm oturumları tekrar izleyebilirsiniz.

2022 Dünya Sağlık Zirvesi için alıntılar, fotoğraflar, medyada yer alan haberler, basın bültenleri, program hakkında bilgiler, konuşmacılar, DSÖ ile birlikte ilk Dünya Sağlık Zirvesi’nin misyonu ve daha pek çok şey web sitesindedir. www.worldhealthsummit.org

DSÖ ile ortaklaşa düzenlenen ilk ortak Dünya Sağlık Zirvesi, dünyanın tüm bölgelerinde tüm sektörlerden küresel sağlık alanında öne çıkan isimleri bir araya getirdi.

Almanya Federal Şansölyesi Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ve DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un himayesinde düzenlenen konuşmacılar ve katılımcıları, küresel sağlık için yeni stratejileri tartıştı ve daha sağlıklı, daha adil bir gelecek için rotayı belirledi.

2022 Dünya Sağlık Zirvesi’nin kapsayıcı amacı: Küresel sağlığı önemli bir siyasi konu olarak teşvik etmek ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri: SKH 17 “Hedefler için Ortaklık” ruhuyla küresel bir sağlık görüşmesini teşvik etmektir. Berlin’de 16-18 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen son toplantıda da bu hedef doğrultusunda çalışıldı.

Haber Bekir Metin, 20 Ekim 2022

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir