Mihriban!

Mihriban!

Kimin yazdığını ve kimin bestelediğini sizlerde biliyorsunuzdur. Bir türkü vardır, sözleri Kahraman Maraşlı Abdurrahim Karakoç adlı şairin, sevdiği kadına yazdığı bir şiir. Mihriban.  Aslında bu şairin sevdiği kişinin ismi Mihriban mı? Kimse bilmemekte. Kendi akrabaları bile bilmemekte. Yörede yaşayan bir kadın mı? Yoksa başka bir ortamda gördüğü bir kadın mı? O da bilinmemekte. Çünkü türkünün sözlerine bakarak yorum yaparsak, başka mecralarda buluruz kendimizi.

Kahraman Maraş’ı iyi bildiğimi düşünürüm. Kahraman Maraş’ta insanların tenleri esmer, saçları çoğunlukla siyah veya koyu kahve rengidir. Yalnız şiirin ilk satırı ise başka bir kadından mı söz ediyor, bilinmez. Sözler ‘Sarı Saçlarına Deli Gönlümü, Bağlamışım Çözülmüyor Mihriban‘.

Abdurrahman Karakoç ve Musa Eroğlu

Abdurrahim Karakoç’un akrabaları bile sarı saçlı kadının kim olduğunu bilmediklerini söylemekteler. Ancak bu şairin sevdiği kadınla karşılıklı şiir gönderdiklerini düşünürler. Bu türkünün birçok hikayesinin dillerde dolaştığı söylense de yakınları hiçbir hikayenin doğru olmadığını söylemekteler. Bende bir kadına yazılmış bir şiir olduğuna inanıyorum amma bu kadının Kahraman Maraşlı olmadığına adım gibi inanmaktayım. Birbirilerinden ayrı oldukları da şiirde anlatılmakta.

‘Ayrılıktan Zor Belleme Ölümü, Görmeyince Sezilmiyor Mihriban’. Şiirin sözleri içinde, bu aşıkların birbirilerinden ayrı kaldıklarını okumaktayız. Birbirilerine hasret olduğunu, güzel bir ifade ile dile getiren sözler, yürek yakıcı.

‘Yar Deyince Kalem Elden Düşüyor, Gözlerim Görmüyor, Aklım Şaşıyor’ Mihriban. Ne kadar gerçekçi bir ifade, Mihriban’dan haber geldiği anda, şairin eli ayağına dolaştığını anlatmakta, bu satırlar. Şairin sevdiği kadına sırılsıklam âşık olduğu açıkça belirtilmekte, ancak karşılık bulup bulmadığı da meçhul.

‘Lambada Titreyen Alev Üşüyor, Aşk Kâğıda Yazılmıyor Mihriban ‘. Doğru söylemekte şair, insan aşkını kâğıda nasıl yazsın, şiir bile bazı aşkları tarifte yetersiz kalmakta, sevdiğine haykırması gerekir sevgisini. Karşılıklı veya karşılıksız bir sevginin ilacı olmadığını söylemekte şair.

Hani, eskilerde kız sevdiği erkek için hasta olup yatağa düşermiş, sevmediğine verdiklerinde de kara sevda hastalığından eriyip, ölüp gidermiş. İşte durum böyle bir durum olsa gerek. ‘Tabiplerde İlaç Yoktur Yarama, Aşk Deyince Ötesini Arama, Mihriban’

En önemlisi de şiirin son satırındaki gerçeği okuduğunuzda, insanı bir hüzün sarmakta. Çok da güzel anlatmış sevgisinin ve aşkının sonsuz olduğunu. ‘Her Nesnenin Bir Bitimi Var Ama, Aşka Hudut Çizilmiyor Mihriban. ‘

Bu türküyü her dinleyişimde düşüncelerim, beni alıp götürmekte. Aklıma her nedense yıllardır üzerinde konuştuğumuz ‘Demokrasi’ kelimesi gelir. Bu kelime ile bir kadın figürü gözlerimin önünde durur. Uzun sarı saçları, kadın vücudunu belirleyen bir elbisesi olan, yerlere kadar uzanan entarisi yanında, bir elinde adaleti simgeleyen hassas terazi, diğer elinde ise normalden çok daha büyük olarak sergilenen Kılıç figürü, sol ayağı adım atmaya hazır bir şekilde önde ve gözleri bezle bağlanmış olarak temsil edilir.

Hani şiirde de belirtilmekte, ‘Sarı saçlarına deli gönlümü bağlamışım çözülmüyor’ diyerek demokrasiye olan aşkını dile getiriyor diye düşünürdüm, kimi zamanlar. Aslında tamda konu ve simgeleyen sarı saçlı kadında burada mevcut derdim.

Demokrasi’yi simgeleyen kadın figüründe gözler bağlı. Şiirde anlatıldığı gibi bir durum; ‘Ayrılıktan Zor Belleme Ölümü, Görmeyince Sezilmiyor Mihriban’. Bir sonraki satırda da aynı ifadeyi destekler bir durum var,’ Yar Deyince Kalem Elden Düşüyor, Gözlerim Görmüyor, Aklım Şaşıyor, Mihriban. ‘

Bir alevin titreyerek üşümesini, Demokrasi’nin ışığı olarak düşünürüm. Hani bazı şeyleri ifade etmekte zorlanırsınız ya, Demokrasi de bunlardan biri olduğuna inancım tamdır. Hani onu kâğıda yazsanız nasıl ve ne ile ifade edeceksiniz? Demokrasiden anlamayan bir kişi için kâğıda yazmanızda fayda yoktur. Zaten onu okumaz, okusa da anlamaz, Mihriban.

Her nesnenin bir bitimi olduğu gibi Demokrasiden anlamayanların da bir bitimi olacak bir gün. Onlarda bu türküyü dinlerken, söylerken de içeriğine saygı gösterecekler, sözleri yazan Abdurrahim Karakoç ve bu dizileri besteleyen Musa Eroğlu’nu da anacaklar ama ne zaman, diye bir sözüm geldi söyledim Hem Nalına Hem Mıhına.

Musa Eroğlu, “Mihriban” Türküsü

Yazar Metin Atamer, Ankara, 8 Temmuz 2023

Share This
COMMENTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir