Moderna; COVID-19 Aşısı için küresel üretim kapasitesini artırma kararı aldı.

Moderna; COVID-19 Aşısı için küresel üretim kapasitesini artırma kararı aldı.

ModeRNA Therapeutics (Moderna) Biyoteknoloji Şirketi;  ABD, Massachusetts Eyaleti Cambridge şehrinde bulunan Teknoloji Merkezinde, Eylül 2010 tarihinde kurulmuştur.

Moderna’nın üretim tesislerindeki yeni sermaye yatırımlarının 2022 kapasitesini 100 μg dozda yaklaşık 1,4 milyar doza çıkarması bekleniyor.

Moderna ayrıca 2021 temel planını 700 milyon doza çıkardı ve 2021’de 1 milyar doza kadar tedarik etmeye çalışıyor.

Şirket, sahip olduğu ve ortak olduğu üretim tesislerinde bu kapasiteyi şimdiden eklemeye başlamıştır. Kapasite eklemek için 6 ila 9 aylık bir zaman sürecine ihtiyaç duyduklarını ve bu sürecin 12 aya kadar sürebileceğini belirtti.

Moderna Şirketi İcra Kurulu Başkanı  Stephane Bancel; “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerle yaptığımız görüşmelerden, COVID-19 aşımız için önemli talep olmaya devam edeceğine inanıyoruz ve artık üretim kapasitemizi maddi olarak artırmaya kararlıyız. COVID-19 aşımızın yüksek etkinliği ve aşıların bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmak için hızlı bir şekilde çeşitli aşılar geliştirme kabiliyetimiz nedeniyle, artan talep var. Üretimi artırmamıza yardımcı olmak ve virüsün ortaya çıkan varyantlarını ele almak için potansiyel aşı güçlendiriciler üretmede esneklik sağlamak için bu ek kapasiteye yatırım yapıyoruz ” dedi.

Moderna ayrıca 2021 üretimi için temel planını 600 milyon dozdan dünya çapında 700 milyon doza çıkardığını duyurdu. Moderna iş hacmini potansiyel olarak iyileştirmek için diğer yaklaşımları araştırıyor ve 2021 mali yılında potansiyel olarak 1 milyar doza kadar teslimat sağlamak için operasyonlarını daha da optimize etmek için çalışıyor.

Moderna,  ABD Hükümetine 2021’in ilk çeyreği sonunda ilk 100 milyon doz aşıyı sağlamış, ikinci 100 milyon doz aşıyı da Mayıs 2021 sonuna ve üçüncü 100 milyon doz aşıyı da Temmuz 2021 sonunda teslim edecektir.

Şirket aşı üretiminde hedeflerine ulaşmak için çalışırken, darboğazları çözmenin ve üretimi hızlandırmanın yollarını belirlemek için sürekli olarak öğreniyor ve ortaklarıyla ve ABD Federal Hükümetiyle yakın bir şekilde çalışıyor. Örneğin, üretim süreci üzerinde yakın zamanda belirlenen kısıtlamalardan biri doldur ve bitir işleminin kapasitesidir. Bu kısıtlamayı azaltmak için, Moderna her aşı şişesine daha fazla doz ekleme olasılığını araştırdı. Bunu yapmak çıktıyı iyileştirir çünkü tam üretimin daha hızlı çalışmasını sağlar ve yüksek talep gören sarf malzemesi ihtiyacını azaltır. FDA bu teklif hakkında olumlu geri bildirim sağlamıştır ve Şirket, her bir şişeden 15 doza kadar alınmasına izin verebilecek bir plan izlemektedir. Bu, Şirketin ek dozları daha hızlı üretmesini ve iletmesini sağlayacaktır. Moderna kalite veya güvenlikten ödün vermeden üretim sürecinin verimliliğini artırmak için imalat ortakları ve Federal Hükümet ile işbirliği yapmaya devam edecektir.

Moderna COVID-19 Aşısı, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)’nden 18 Aralık 2020 tarihine aşı için onay almış ve Moderna kısa bir süre sonra ABD Hükümetine tedarik etmeye başlamıştı. Moderna’nın aşısı, Pfizer/BioNTech’ten sonra ABD’de kullanım onayı alan ikinci aşı oldu. ABD Hükümeti 300 milyon doz Moderna COVID-19 Aşısı satın almayı kabul etti ve 200 milyon ek doz satın alma seçeneğini de onaylamıştı.

Moderna’nın COVID-19 Aşı Tedarik Sözleşmeleri ve Mevzuat Güncellemeleri

Moderna taahhüt edilen siparişlerin aşağıdaki tedarik anlaşmalarını onaylamıştır:

 • Amerika Birleşik Devletleri: Ek 200 milyon doz satın alma seçenekleriyle birlikte 300 milyon doz; ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) 18 yaş ve üstü bireylerde acil kullanım yetkisi verdi.
 • Avrupa Birliği: 2022’de ek 150 milyon doz satın alma seçeneği ile 310 milyon doz; Avrupa Komisyonu 18 yaş ve üzeri bireylerde COVID-19 Moderna Aşısı için koşullu pazarlama izni (CMA) vermiştir.
 • Japonya: 50 milyon doz
 • Kanada: 44 milyon doz; Kanada Sağlık Geçici Sipariş kapsamında 18 yaş ve üzeri kişilerin aşılanması için yetkili COVID-19 Aşısı Moderna
 • Kore Cumhuriyeti: 40 milyon doz
 • Birleşik Krallık: 17 milyon doz; İngiltere İlaçlar ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), COVID-19 Aşı Moderna’yı, geçici bir izin olan Yönetmelik 174. madde kapsamında kullanım için onayladı.
 • İsviçre: 13,5 milyon doz; Swissmedic, İsviçre Terapötik Ürünler Ajansı, COVID-19 Moderna Aşısı yetkisi İsviçre
 • Kolombiya: 10 milyon doz.
 • İsrail: 6 milyon doz; İsrail Sağlık Bakanlığı (MOH), COVID-19 Aşısı Moderna’yı ithal etme yetkisi verdi.
 • Tayvan: 5 milyon doz.
 • Singapur: (açıklanmadı); Singapur Sağlık Bilimleri Kurumu (HSA), Pandemik Özel Erişim Yolu (PSAR) altında kullanılmak üzere COVID-19 Aşısı Moderna’nın geçici yetkilendirmesini onayladı.
 • Katar (açıklanmadı); Katar Halk Sağlığı Bakanlığı COVID-19 Moderna Aşısı için acil kullanım izni verdi.
Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir