Moderna’dan corona virüsü aşısında yüzde 100’lük başarı açıklaması

Moderna’dan corona virüsü aşısında yüzde 100’lük başarı açıklaması

Corona virüsü salgınına karşı birçok ülkede aşı geliştirilirken ABD merkezli Moderna’nın üst düzey yetkilileri bir açıklamayla uluslararası kamuoyunu heyecanlandırdı. Moderna CEO’su Stephane Bancel, “Moderna’nın geliştirdiği aşı ciddi hastalanmalara karşı yüzde 100’lük koruma sağladı” dedi.

Son haftalarda corona virüsüne karşı geliştirilen aşılarla ilgili arka arkaya pozitif haberler gelirken, bugün ABD merkezli Moderna adeta umut aşıladı…

ABD merkezli Moderna, corona virüsü aşısının üçüncü faz sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamada aşının üçüncü fazında hiçbir yan etki görülmediği belirtilirken, aşının ciddi bir şekilde Covid-19 bulaşmasının önüne de yüzde 100 oranında geçtiği vurgulandı. 196 Covid-19 vakası üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda aşının yüzde 94.1 oranında etkili olduğu belirtildi.

Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, “Aşımızın salgının gidişatını değiştirebilecek güçlü ve yeni bir silah olmasını umuyoruz. Ağır hastalanmayı, hastaneye kaldırılma oranını ve ölüm oranını azaltmasını umuyoruz” dedi. Yapılan açıklamada aşının herhangi ciddi bir yan etkisi olmadığı da kaydedildi.

Aşı ekibinin başında yer alan Dr. Tal Zaks yaptığı açıklamada, “Son derece etkili bir aşımız olduğuna inanıyoruz. Artık bunu kanıtlayacak verilere sahibiz” dedi. Dr. Tal Zaks’in corona virüsü salgınına meydan okuyan açıklamasında “Bu salgını yok etmekte önemli bir rol oynamayı umuyoruz” şeklinde konuştu.

Aşı Nasıl Test Edildi?

Moderna’nın kamuoyuna duyurduğu üçüncü faz araştırmada ABD’de yaşayan 30.000 insan dâhil edildi. Bu katılımcılardan 196’sı corona virüsüne yakalanırken, 185’ine plasebo verildi ve 11’ine aşı verildi. Araştırmaya katılanlardan 30’u ağır hastalanırken bir kişi de yaşamını yitirdi fakat bu gönüllülere Moderna’nın aşısı verilmedi. Böylelikle Moderna’nın aşısının yüzde 100’lük bir koruma sağladığı belirlendi.

Araştırmaya 65 yaş üzerinde olan 7.000 kişi dâhil edilirken obezite, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi kronik rahatsızlıkları bulunan 5.000 genç de dâhil edildi. Araştırmada 11.000 etnik kökenlinin de yer aldığı belirtilirken bu sayının da ABD nüfusuyla aynı ölçekte olduğu belirtildi.

Moderna, bütün araştırmayı henüz kamuoyuna duyurmadığını açıkladı. Moderna’nın araştırması hakemli bir dergide yayınlandıktan sonra paylaşılacak.

Yüzde 95 Etkili Denilmişti

BioNTech’in ardından Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna’dan yeni tip corona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirilen aşıyla ilgili ilk verinin, aşısının yüzde 95,4 etkili olduğunu ortaya koyduğunu açıklamıştı.

Acil Onay İçin ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA)’ya Başvuruldu

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabında Moderna’nın acil aşı onayı için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvurduğunu duyurarak “Moderna şu anda acil aşı onayı için başvuruyor. FDA hızlı hareket etmeli! Warp Speed operasyonu büyük bir modern zaman başarısı oldu” dedi. Öte yandan aşı için Avrupa İlaç Ajansı’na da başvuru yapılacağı belirtildi.

“Sene sonuna kadar 10 milyon Amerikalı aşılanmış olabilir”

Moderna’nın bu duyurusu, şirketin yıl sonuna kadar FDA onaylı bir aşıya sahip olabileceği anlamına geliyor. Amerikalı şirket aralık sonuna kadar ABD’de 20 milyon doz aşı üretmeyi hedefliyor. Bu da 2021’den önce 10 milyon Amerikalının aşılanması anlamına geliyor.

Öte yandan Avrupalı ​​düzenleyicilerden de şartlı onay isteyeceğini belirten şirket 2021’de küresel olarak 500 milyon ila 1 milyar doz aşı üretme yolunda ilerlediğini açıkladı.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir