Mutasyonlu corona virüsüne yakalananların sayısı arttı! Sağlık Bakanı Dr. Koca’dan kritik uyarı

Mutasyonlu corona virüsüne yakalananların sayısı arttı! Sağlık Bakanı Dr. Koca’dan kritik uyarı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye’de mutasyonlu virüs tespit edilen kişi sayısının 128’e yükseldiğini açıkladı. “17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü” bilgisini paylaşan Dr. Koca, yeni mutasyonların aşı çalışmalarını da zorlayabileceğini belirtti.

Türkiye’de mutasyonlu corona virüsüne yakalananların sayısı arttı.

“Mutasyon tehdidine karşı dikkatli olmalıyız”

Mutasyonlu virüs tespit edilen kişi sayısının 128’e yükseldiğini açıklayan Bakan Dr. Koca, “Mutasyon tehdidine karşı dikkatli olmalıyız” diyerek vatandaşlara önemli uyarıda bulundu.

Bakan Dr. Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları belirtti:

Mutasyon tehdidine karşı dikkatli olmalıyız. Avrupa’daki vaka artışlarının arkasındaki etmenlerden biri virüsün mutasyonlu varyantı.

Ülkemizde mutasyonlu virüs tespit edilen vatandaş sayısı 128’e yükselmiştir. 17 şehrimizde İngiltere varyantı görüldü.

“Yeni Mutasyonlar aşı çalışmalarını zorlayabilir”

Virüsün mutasyona uğramış olması şimdilik aşı çalışmalarını etkilememektedir. Ancak yeni mutasyonlar aşı çalışmalarını da zorlayabilir.

En büyük silahımız halen maske ve mesafe kuralına uymak.

Vaka sayılarını kontrol etmek elimizde. Kontrol elimizdeyken kıymetini bilerek temkinli hareket etmeli ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız.

15 kişide tespit edildiği açıklanmıştı

Bakan Dr. Koca, 1 Ocak 2021’de yaptığı açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide mutasyonlu corona virüsü tespit edildiğini duyurmuştu.  “İngiltere’den yurda girişler tamamen durdurulmuştur” ifadelerini kullanmıştı.

Brezilya’ya da sınırlar kapatılmıştı

Bakan Dr. Koca, 22 Ocak 2021’de mutasyonlu virüs kaynaklı vakalar sebebiyle Brezilya’dan da Türkiye’ye uçuşların durdurulduğunu açıklamıştı.

Dr. Koca, “Mutasyon sebebi ile İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştı” ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun önerisiyle 28 Ocak 2021 tarihinden itibaren 75 yaş üzeri vatandaşların randevu alarak aşı olabileceğini duyurdu. Dr. Koca, “Tedbirlerdeki kontrolsüz gevşemeler bir sonrakini daha zor atlatabileceğimiz dalgalanmalara yol açabilir” uyarısı yaptı.

Bakan Dr. Koca, Alınan tedbirlerle vaka sayısında % 80’e varan hızlı bir düşüş sağlandı. Ancak bütün çabalarımıza rağmen bu düşüş yavaşladı. 5.000-7.000 arasında dalgalanan günlük vaka sayıları görülmeye devam etmektedir. Dünyada da artan risk durumu göz önüne alındığında tedbirlere sıkı sıkıya uymaya devam etmemiz gerektiği ortadadır.

Bilim Kurulumuzun önerileri ile hazırlanan aşı programına göre öncelikle sağlık çalışanlarının aşılanması tamamlandı. Sağlık çalışanlarımızın aşılanması savaşa hazırlanan askerlerimizin silahlanması ile eşdeğerdir. Mücadelenin en ön safında bulunan neferlerimiz daha güvenli bir alana yaklaşmışlardır.

Sağlık çalışanlarımızı takiben engelli, yaşlı bakım evleri ile huzurevlerinde yaşayan vatandaşlarımızın yerlerinde aşılamaları tamamlandı. Koruma sorumluluğu üzerimizde en çok bulunan bu grup öncelikle aşılanmış oldu.

Kademeli olarak 90 yaş ve 85 yaş üzeri vatandaşlarımız evlerinde aşı oldular. İleri yaşları nedeniyle evlerinde aşı uygulamasına gittiğimiz vatandaşlar ile aynı hanede yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlarımız varsa onların da aşı uygulamaları evlerinde gerçekleştirildi.

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir