Önder Limoncuoğlu “Amentü 1” köşe yazısıyla web sitemizde..

Önder Limoncuoğlu “Amentü 1” köşe yazısıyla web sitemizde..

Merhaba Güzel İnsanlar,

Amentü” böyle mi yazılırdı? Hoş görün, ben hep yineleyeceğim. Uzun saysanız da, saymasanız da! Okusanız da, okumasanız da!

Benim, “Destanlara, övgülere, elbet saygım çok, ama işim yok”, coşturamam sizi. Diyebilirsiniz bana “Ruhsuz.” Ben:

Kutsal,  yüce davaları, din adamlarına bıraktım,

Büyüklük ve kahramanlığı devlet adamlarına!..

Bir tek meselem var benim şimdi;

Ben…….  Ben……

Binlerce sene geçse de aradan,

Mesele gene ayni, gene  insan!..

“Konuyu duygulaştırmayalım, sen ne diyorsun Önder, yalın söyle?

Ben diyorum ki; Ülkenizden bilim adamı çıkarmak istiyorsanız; “Düşünebilmenin enginliğinin ve evrimin sonsuzluğunun farkına varan, kendine bile objektif bakabilen, şartlanmalardan arınmış, kendini ve her türlü inancı sorgulayabilecek kadar özgür ve bağımsız düşünebilen kafalara ulaşmak”  zorundasınız.

Bunun için birinci işimiz;

“Her insanın “Neden, Nasıl, Niçin, Acaba” diye soran bir kafaya varması!.. 

Bunun için ikinci işimiz;

“Her insanın, her oluşumun varlık sebebinin “İnsan” olduğunun farkına varması!.. 

İşte, bu iki hedefe  ”Lâik Eğitim, özgür ve bağımsız eğitim ile varılır.

Aynı şeyleri yinelemem böyle  kafaları hazırlamak için!..

Gözünüzü açın insanlar;

“Anahtarınızı döndürünce arabanız çalışacak… Bir düğmeye basınca radyonuz açılacak… İşyerinizde veya evinizde buzdolabınızı açıp, buz gibi su içeceksiniz… Akşam bir düğmeyi çevirince ışıklar yanacak… Televizyonu açacaksınız… Belki bilgisayarınızı da… Ertesi gün yolculuk varsa uçacaksınız…”

Oda büyüklüğündeki yazıcılarda (printer) “Kalçadan alınan DNR + biraz Hidrojen + biraz gümüş parçacıklarından oluşan” yapay kulak, yapay böbrek basıldı! Duydum ki; bunların insan damarlarına bağlanması da mümkün olmuş!

“Elbisenizin üzerine püskürtülen enerji parçacıkları sayesinde boşalan telefonunuza enerji verebileceksiniz!.. Bu buluş sayesinde evinizdeki perdeler enerji verecek!..

Işık yeterlidir,  Güneş olması şart değil, zaten hesap makinelerinde bunu kullanıyorsunuz”!..

Söylenenlere göre, petrol bitiyor, nadir elementler ve kıymetli metaller de!..  2075 yılın da  dünya nüfusunun 20 milyar olacağı yazılıyor…   Güneş Enerjisi, Işık Enerjisi, Rüzgar Enerjisi!.. Bunlar için nadir elementlere gereksinim var!.. Bunları uzayda, gezegenlerde bulabileceğiz!..

Füzyon Roket ile 80 milyon km uzaklıktaki Mars’a 30 günde gidilecek!.. 400 bin Km uzaklıktaki Ay’a  3 günde gidilmişti, Mars 200 kat uzaklıkta 200×3= 600 gün sürmeliydi oysa 30 gün sürecek!..

Sorun kendinize, neden oralara gidilmek için bu kadar  uğraş, bu kadar  para dökülüyor? Neden bu yarış?

Çok açık değil mi? İnsanlığın bunlara gereksinimi var!.. Varlığını sürdürebilmek için!.. Yaşamak için!.. Ölümsüz olabilmek için!.. Bir aleti, bir kamyon ürüne takas edebilmek için!.. Ekonomik Egemenliğini sürdürebilmek için!..

Yahuuu, on yıla kalmaz insan klonlanacak!..  Kurşun ve trafik kazası hariç ölümsüzlük geliyor!.. Beyin hücrelerinin ölmesini engelleyen protein bulundu.

Güzel ülkemin, güzel insanları siz nerelerdesiniz?.. Göremiyor musunuz?.. İnsanın Tanrı’ya vardığını göremiyor musunuz?..

Bir yandan bilimin kazandırdığı buluşları kullanacaksınız ama, hâlâ kafalarınız masallar ve mucizelere takılıp, kalmış!.. Hâlâ, Kıymet Düzeniniz Korku!..

Onlara sesleniyorum! Her oluşumun varlık sebebinin “İnsan” olduğunu unutanlara!.. “Din, Devlet, Felsefe, Milliyet” gibi oluşumları “Amaç” ve insanı onların “Aracı”  görenlere!..

“Kabul en büyük sizsiniz” ama en kör de sizler!.. Ya masalları ve mucizeleri kullanıyorsunuz,, Ya da…

Evren ve aptallık sonsuzdur. Bazen birinciden kuşku duyduğum olmuştur. Einstein

Sağlıkla, sevgiyle yaşayın

 Yazar Av. Önder Limoncuoğlu, İzmir,  22 Kasım 2020

Share This
COMMENTS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir